چهارشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین خبرها

رویداد فرهنگی

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از مشروطیت تا جنگ جهانی اول

نوشته اردشیر کشاورز بخش  نود و نه در نوبت قبلی از آشفتگی اوضاع سیاسی و مناسبات اجتماعی ایالت کرمانشاهان در اواخر سال ۱۳۲۹ هجری قمری و در فترت بین عزل و یا استعفای شاهزاده علی نقی میرزای رکن الدوله و انتصاب و یا شایعه ی به کارگماری سردار معتضد به جای او و به حکومت کرمانشاهان مطالبی گفته شد و ... ادامه مطلب »

بهایی شیخی بر اریکه علوم زمانه

نام شیخ محمد بهایی که در علوم مختلف زمانه خویش از نجوم، شعر و ادب، حکمت، دین، فلسفه و معماری، صاحب کرسی افتخار و شهرت و فضل بود، در تقویم تاریخ علم و حکمت ایران به شایستگی می درخشد. به گزارش باختر به نقل از ایرنا، بهاءالدین محمد بن عزالدین، معروف به شیخ ‌بهایی دانشمند بنام دوره صفویه در سال ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از مشروطیت تا جنگ جهانی اول

نوشته اردشیر کشاورز بخش  نود و هشت در نوبت قبلی پیرامون اوضاع سیاسی سال یکهزار و سیصد و بیست و نه هجری قمری درکرمانشاهان و در حکومت علی نقی میرزای رکن الدوله که مقارن بوده است با تبعید سردار یارمحمدخان کرمانشاهی و بازگشت متدرجانه ی زندانیان کرمانشاهی عصر حاکمیت رضاقلیخان نظام السلطنه مافی و آغاز مجدد کشاکش های سیاسی بین ... ادامه مطلب »

فراز و فرودهای تلخ و شیرین از خاطرات « دانشکده های من»

ح- مولایی فر بخش دوم در شش ماهه دوم پس از گرفتن مدرک گواهینامه سال ششم متوسطه، فرصتی پیش آمد تا در بخش راه اندازی جدید توسعه ی تلفن شهری، چند ماهی در شرکت مخابرات ساختمان اجلالیه- در حال حاضر مرکز فنی امام خمینی (ره)- جنب اداره دارایی در خیابان مالیات کنونی با جمعی از مهندسان جوان که از تهران ... ادامه مطلب »

فراز و فرودهای تلخ و شیرین از خاطرات « دانشکده های من»

ح- مولایی فر بخش اول سال ۱۳۵۰خورشیدی به بهانه ی تجلیل از جایگاه شاخص و تاریخ ساز « کوروش» از پادشاهان سلسه ی هخامنشی ، شاهی که از وی به عنوان « بزرگمرد صلح و آرامش» در متون تاریخی یاد می کنند. اما در حقیقت تاریخ سازان جعلی رژیم پهلوی برای مشروعیت بخشیدن به حکومت جابرانه ی « محمدرضا پهلوی» دومین ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از مشروطیت تا جنگ جهانی اول

نوشته اردشیر کشاورز بخش  نود و هفت در نوبت های پیشین مطالبی پیرامون تبعید سردار یارمحمد خان کرمانشاهی از اعضای اصلی و هواداران شناخته شده ی حزب دموکرات ایران که در صف بندی های بین دو گروه سیاسی اعتدالیون و دموکرات ها بعد از مرگ عضدالملک قاجار نایب السلطنه احمدشاه و جایگزینی ناصرالملک قراگوزلو سپهدار تنکابنی به جای حسن مستوفی ... ادامه مطلب »

وزن شعر را یاد بگیریم اثری ارزشمند از حسین احمدی محجوب شاعری که چارانه های شور انگیزش غوغاگر دلهاست!

ح- مولایی فر بخش اول هیچ روزی- البته منهای روز جمعه- از ایام هفته در شهر کرمانشاه سپری نمی شود که در فرهنگ سراهای وابسته به شهرداری، انجمن شعری با مدیریت تنی چند از شاعران جوان، جلسات شعر خوانی برگزار نشود. به کم و کیف اینکه چگونه و با چه حال و هوایی سخنوران گردآمده در این محافل عرصه ی ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از مشروطیت تا جنگ جهانی اول

نوشته اردشیر کشاورز بخش  نود و شش در نوبت پیشین پیرامون نفی بلد و یا تبعید سردار یارمحمد خان کرمانشاهی از تهران به کرمانشاه جهت اخراج از کشور ایران و اسکان در یکی از شهرهای اعتاب مقدسه و حوادث و اتفاقات پیامد قضیه ی مذکور مستند به نگاشته های تاریخی مطالبی آورده شد و در ادامه ی موضوع اینک به ... ادامه مطلب »

زبان گوران(گه وره جویانه) را دریابیم

در میان کوههای سر سبز دالاهو و در پاچه ی یکی از قلل نامی دالاهو (بزه هو)و در همجواری خروش رودخانه ی زندگی بخش زمکان، از سالیان بسیار دور مردمانی خونگرم و یکرنگ و صمیمی میراث دار فرهنگ غنی و بکری گشتند که امروزه بجز نامی و خرده نشانی از آن فرهنگ کهن چیزی باقی نمانده ، و آن سهم ... ادامه مطلب »

باشی هایی که دیگر نیستند / معرکه گیری ، پرده خوانی، نقالی

منوچهر نجمایی گفته بودیم که مردم قدیم سرگرمی های امروزی را نداشتند، اون زمان که نه رادیویی بود و نه تلویزیونی، که وقتی هم رادیو آمد و خیلی کم و انگشت شمار، در خانه بعضی اعیان و اشراف بود و قهوه خانه ها هم تک و توکی از این خر دجال داشتند چرا که نوعی سرگرمی برای مردم بود و ... ادامه مطلب »