دوشنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۵
آخرین خبرها

رویداد فرهنگی

یادداشتی از پژوهشگر فرهنگ عامه /پیام آور بهار در فرهنگ عامه کرمانشاه کیست؟

1

درفرهنگ ایرانی پیام آور سال نو و بهار شخصیتی اسطوره ای بنام ( عمونوروز ) است. عمونوروز پیرمردی است با کلاه نمدی و ریش و زلف حنا گرفته که با شالی برکمر در آخرین روز زمستان به خانه ها سر می کشد و پیرزنی منتظر اوست و خانه اش را آب و جارو می کند و قلیان را برایش چاق ... ادامه مطلب »

تارِغار

زیر لب زبان به شکر گشود و دستی به چهره نوزاد کشید و صورتش را، پیشانی اش را بوسیده بود. کودک در بین دست های پینه بسته پدربزرگ خوابیده بود، چشم باز کرد و ابرو در هم کشید و خنده ای بر لب های غنچه شده اش آمد. انگار می خواست حرفی را به پدربزرگش بزند. پیرمرد لب هایش را ... ادامه مطلب »

ریخت شناسی شهری کرمانشاه در پنجاه سال پیش بر اساس کتاب «کرمانشاه شهری در ایران» ترجمه دکتر سیاوش قلی پور، استاد دانشگاه رازی

بخش هشتم  ح ـ مولایی فر خیابان های اصلی شهر کرمانشاه از سال ۱۳۱۶ شمسی به بعد احداث وشکل پذیرفته است . این مساله یک سازماندهی جدید در توزیع فعالیت های شهری را پدید می آورد. از این دوره به بعد – هشتاد سال پیش- حرکت تولید کنندگان و خرده فروشان درخیابان های تازه تاسیس شده رقم می خورد، که ... ادامه مطلب »

حرفی تازه از رضا موزونی /پدری که روی سرم دست نمی کشد

4

« پدری که روی سرم دست نمی کشد » ؛ نام تازه ترین کتاب «رضا موزونی» مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه است که به چاپ رسیده است. به گفته نویسنده، کتاب «پدری که روی سرم دست نمی کشد»، روایت کودکی است که پدرش در جنگ دست ها و یک پایش را از دست داده و ... ادامه مطلب »

طنین صدای فرهنگ و هنر اقوام ایرانی در سرزمین بیستون

5

نمایشگاه «لباس» و «صنایع دستی» اقوام ایرانی در کرمانشاه گشایش یافتنمایشگاه لباس و صنایع دستی اقوام ایرانی در حاشیه اولین جشنواره بین‌المللی اقوام ، از روز۳۰ دی ماه ، در کرمانشاه گشایش یافتبه گزارش ایسنا، در این نمایشگاه اقوام استان‌های کرمانشاه، کرمان، کردستان، سیستان و بلوچستانلرستان، هرمزگان، کهکیلویه و بویراحمدگیلان ، مازندران، فارس، چهارمحال و بختیاری و گلستان لباس‌های محلی ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از جنگ جهانی اول تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

نوشته اردشیر کشاورز بخش سی و دوم در نوبت پیشین پیرامون وضعیت مهاجرین در قصرشیرین و آغاز تخلیه قصرشیرین در زمستان سال ۱۲۹۴ خورشیدی و بهار سال ۱۲۹۵ خورشیدی مطالبی را باز گفتیم و ادامه دادیم بنا به آنچه سردار مقتدر سنجابی در یادداشت هایش آورده است : وکلای مجلس شورای ملی دوره ی سوم و زعمایمهاجرین با نداشتن وسایل ... ادامه مطلب »

به بهانه زادروز موفق ترین زوج کمدی جهان/«اولیور هاردی» کسی که خود را کمدین نمی دانست

اولیور هاردی ۱۸ ژانویه ۱۸۹۲ در آمریکا به دنیا آمد. لورل و هاردی را می توان موفق ترین زوج سینمای کمدی در جهان دانست. ۱۸ ژانویه با تولد یکی از محبوب ترین بازیگران سینمای کمدی یعنی اولیور هاردی مصادف است. وی به همراه استن لورل گروه دو نفره تشکیل دادند که به مدت سی سال فیلم‌های کمدی بسیاری را تولید ... ادامه مطلب »

کتاب «ادبیات معاصر کرمانشاه» در ترازوی نقد وبررسی تالیف سید محسن مهرابی

ح- مولایی فر  بخش سوم و پایانی « سید محسن مهرابی» مولف « ادبیات معاصر کرمانشاه» تقریبا با تفاوت زمانی یک سال از وقوع انقلاب شکوهمند ایران که تحول عظیم و تاریخ سازی در پهنه ی ایران زمین وتبعاً در منطقه ی وسیع خاورمیانه ایجاد نمود، یعنی در سال ۱۳۵۸ در کرمانشاه چشم به جهان هستی گشود. وی فرزند دوم ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از جنگ جهانی اول تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

نوشته اردشیر کشاورز بخش سی ویکم در نوبت قبلی گفتیم اقامت مهاجرین درقصرشیرین و بلاتکلیفی آنان در گرو سرنوشت کوت العماره بود. ازاین روی سپاهیان روس در اوایل بهار سال۱۲۹۵ خورشیدی ، یورش سیل آسای خود را از مواضع متصرفی شروع کرده ، ارتش پرحجم روس با ادوات سنگین و کارآمد ، در برابر خود ، نیروهای رزمی اندک ایرانی ... ادامه مطلب »

کتاب «ادبیات معاصر کرمانشاه» در ترازوی نقد وبررسی تالیف سید محسن مهرابی

ح- مولایی فر  بخش دوم همانطور که در بخش اول اشاره شد کتاب ارزشمند « ادبیات معاصر کرمانشاه» تالیف جناب « سید محسن مهرابی» به عنوان اولین گام برای پرکردن خلأ، چنین اثری در حقیقت می توانست از منظر تاثیر گذاری ادبیات معاصر کرمانشاه در حوزه ی شعر و داستان بیشتر مورد مداقه و پژوهش مولف کتاب قرار گیرد. با تمام ... ادامه مطلب »