جمعه , ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
آخرین خبرها

رویداد فرهنگی

نوشته ای تازه از «فریبرز لرستانی»/روش های علاقمند کردن کودک به کتاب در سنین اولیه

2

ارتباط و برداشت  کودک از کتاب،  با ارتباط  و برداشت  بزرگسالان  از کتاب دو چیز متفاوت است. کتاب در سنین  اولیه برای کودک  یک نوع بازی است  کودک باکتاب  ارتباطی عاطفی ،حسی  و خیالی برقرار می کند تا یک ارتباط  متفکرانه و عقلانی. جنبه های عاطفی،  زیباپسندانه وخیالی  از فاکتورهای مهم گرایش  کودک  نسبت به کتاب می باشد . والدین ... ادامه مطلب »

آشنایی با کامل ترین زندگی نامه و آرای فلسفی امانوئل کانت اثر مانفرد کوئن ترجمه فرید ترکمنی

ح- مولایی فر بخش نهم « سال های دهه ی هشتاد و اوایل نود سال هایی بود که طی آن کانت اغلب کتاب هایی را که اکنون به واسطه ی آنها مشهور است به نگارش در آورد… مجموعه کار حاصل شده حیرت انگیز است.. «ویلیام جیمز» تفاوت می گذارد بین کسانی که « یک بار-زاده» هستند و کسانی که به ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از جنگ جهانی اول تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

نوشته اردشیر کشاورز بخش شصت و دو در مبحث پیشین موضوع انجام مجلس صلح عشیار کرمانشاهان و معاهدات صلح با روس های سفید و سرخ توأمان در دو نقطه ی محال ماهیدشت روستای بندار سنجابی و نامیوند ماهیدشت را بازگفتیم و به نقل از گزارش خبرنگار قفقازی که در محل حضور داشته و از بندار به عنوان بیندردی در گزارش ... ادامه مطلب »

آشنایی با کامل ترین زندگی نامه و آرای فلسفی امانوئل کانت اثر مانفرد کوئن ترجمه فرید ترکمنی

 ح- مولایی فر بخش هشتم رساله کانت در ابتدای ورود به دانشگاه درجایگاه مقام استادی از دیدگاه چندتن از فلاسفه آکادمیک مورد نقادی قرار گرفت. بحث هایی چون: « تصفیه ی متافیزیک از هر آمیزه ی محسوسات، ادعای کانت در باب شهود عقلی، یا اینکه احساس ها چیزهای خارجی باشند یا درونی، دیگر آن که زمان به صورت احساس نیست ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از جنگ جهانی اول تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

نوشته اردشیر کشاورز بخش شصت و یک در نوبت پیشین از برگزاری مجالس صلحی بین بخشی از بقایای ارتش روسیه تزاری به فرماندهی ژنرال باراتف روس تزاری ، خصم مردم ایران ،‌ کرمانشاهان و غرب کشور و به ویژه عشایر کرمانشاهان و ایل جوان و غیرتمند سنجابی در محال ماهیدشت و بندار سنجابی با عنوان مجلس صلح بندار سنجابی و ... ادامه مطلب »

از گلستان من بِبَر ورقی به مناسبت روز بزرگداشت سعدی

سعدی شیرازی (سده هفتم هجری قمری)، شاعر پرآوازه ی سرزمین پارس که آسمان ادب فارسی را با کلام شیرین و دلچسب خود درخشان کرده است. همان گونه که حکیم فردوسی، با سرودن شاهنامه تأثیر بسزایی در زنده کردن واژه های اصیل فارسی داشت و جان تازه ای به این زبان بخشید، سعدی نیز پس از فردوسی در نشر فرهنگ ایرانی- ... ادامه مطلب »

سفر، بارزترین وجه زندگی سعدی است همراه با دو کارشناس درباره استاد سخن سعدی شیرازی

ماه اردیبهشت با روز بزرگداشت سعدی شیرازی آغاز می شود. با این توضیح که روزهای فرهنگی در تقویم جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۶ شکل گرفت. اولین روزهای فرهنگی‌ای که نامگذاری شد روز سعدی و حافظ بود. بعد از آن شورای فرهنگ عمومی روزهای دیگری برای نویسندگان بزرگی چون فردوسی، مولوی، عطار و فیلسوفانی چون سهروردی و ملاصدرا بر این روزها ... ادامه مطلب »

ز هر خرمنی خوشه‌ای یافتم

شاعران و نویسندگان را از نظر وسعت شهرت به چهار دسته می توان تقسیم کرد : طایفه ای که در میان افراد خانواده و خویشان خود شناخته شده اند ، عدّه ای که در شهر و زادگاه خود شهرت یافته اند ، گروهی که در خطّه و سرزمین پهناوری که مردم آن فرهنگ و تمدن و ملیتی مخصوص به خود ... ادامه مطلب »

«نگرشی باستان شناسانه به کرمانشاه، سرزمینی که با شناخت آن می توان ایران را شناخت» بر اساس تاریخ ده هزار ساله کرمانشاهان اثر هرمز بیگلری

ح- مولایی فر بخش دوم مایه تاسف و تحسر است این مرز و بوم دیرینه که از عهد حجر سر بر دامن با شکوه کوه های زاگرس ایران غربی داشته است، آنطوری که شایسته و بایسته ی عظمت آن است، درعصر پیشرفت های مدرنیته و پسامدرن بالندگی پیدا نکرده و هنوز با یک دنیا پتانسیل درحوزه های مختلف صنعتی، کشاورزی، ... ادامه مطلب »

تاریخ تحولات سیاسی کرمانشاهان از جنگ جهانی اول تا کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

   نوشته : اردشیر کشاورز بخش شصت در نوبت قبلی گفتیم : روس های سفید تزاری انگلیسی شده درغرب کشور به فرماندهی ژنرال باراتف که رقیت و بندگی دولت انگلیس را پذیرفته تا با تأمین هزینه های مورد لزوم یک هزارتن از قوای خود توسط انگلیسی ها ، همچنان به عنوان ژاندارم منطقه تحت امر انگلستان و شخص کلنل کنیون ... ادامه مطلب »