بدهکاران کوچک بانکی در انتظار مصوبه راهگشای مجلس و دولت


برخی از مردم در نتیجه نامطلوب بودن کسب و کار موفق به بازپرداخت اقساط وام شان نشده و خود و ضامن هایشان در مخمصه «جریمه و سود» وام ها گیر افتاده اند؛ مجلس و دولت شهریور ماه امسال مصوبه ای برای حل این مشکل گذراندند که البته هنوز اجرایی نشده است.
این مصوبه با عنوان «بخشودگی جریمه دیرکرد و سود وام‌های معوق کمتر از صد میلیون تومان» در شهریور 95 به تصویب مجلس رسید سپس از طرف رییس جمهوری برای اجرا ابلاغ شد.
طبق تبصره‌های 35 و 36 قانون اصلاح قانون بودجه 1395 کل کشور، دولت از محل تسعیر نرخ ارز باید سود و جریمه تسهیلات معوق زیر صد میلیون تومان را به بانک مرکزی بپردازد.
علی‌اصغر میرمحمد صادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت که «ما به سرپرستی بانک‌ها ابلاغ کردیم و بانک‌ها هم باید به شعب ابلاغ کنند؛ فکر می‌کنم طی هفته جاری باید این موضوع حل و فصل شود.»
هنوز اما بدهکاران بانکی با پاسخ منفی بانک ها مواجه می شوند.
منتظر ابلاغ هستیم
رضا حواس بیگی، نماینده بانک مرکزی در غرب کشور روز دوشنبه (دوم اسفند) به ایرنا گفت که «تاکنون اجرای این مصوبه به ما ابلاغ نشده است اما اگر ابلاغ شود بر اجرای سریع و قانونی آن نظارت خواهیم کرد.»
سیدمهدی طالقانی، رییس شورای اسلامی استان کرمانشاه هم در باره این مصوبه به ایرنا گفت: با توجه به اینکه اعتبار قانونی این مصوبه تا پایان سال 95 است، با پایان یافت سال هم زمان اجرای مصوبه بخشودگی جریمه دیرکرد و سود وام‌های معوق کمتر از صد میلیون تومان هم به پایان می رسد.
البته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که مجلس این مصوبه را تا پایان سال 96 هم تصویب کرده است.
طالقانی گفت که با اجرای این مصوبه در صورتی که اصل وام توسط گیرندگان تسهیلات پرداخت شود، سود و جریمه آن از محل تجدید ارزیابی دارایی های خارجی بانک مرکزی تامین می شود.
به گفته او «مردم استان خواستار اجرایی و عملیاتی شدن این مصوبه توسط بانک های عامل هستند و در این راستا استاندار و نماینده بانک مرکزی
می توانند در فرصت باقیمانده به حل این مشکل کمک کنند.»
علاوه بر کمک به وام گیرنده های فرو دست و
ضامن های گیرافتاده آنها و نیز ترغیب وام
گیرنده های بدحساب به تسویه بدهی خود، یکی دیگر از مزایای مصوبه بخشودگی جریمه و سود وام، بالابردن قدرت تسهیلات دهی بانک و رفع مشکل هزاران کارگاه و تولیدی نیازمند تسهیلات یا کارآفرینان به مشکل خورده است.
رئیس کل بانک مرکزی ایران اوایل بهمن گفت که مطالبات معوق بانک‌های ایرانی از بدهکاران شان به 105 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
ولی‌الله سیف در عین حال افزود که نسبت کل معوقات به کل تسهیلات بانکی پایین
آمده است.