چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

بگومگوی نماینده مجلس و رئیس سازمان برنامه و بودجه /مهندس صفری : من ماندنی هستم و شما رفتنی /رئیس سازمان برنامه و بودجه: شما میهمان هستید جو سازی نکنید

image_print

1

جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه تحت عنوان « مطالعات آمایش استان‌، چیستی ، چرایی و چگونگی » با حضور دکتر اعلمی رییس دانشگاه رازی ،‌ دکتر کاظمیان از اساتید دانشگاه تهران و میرزایی نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور ، در کرمانشاه تشکیل گردید که اعضای گروه آمایش نیز در جلسه مزبور حضور داشتند.
این جلسه حاشیه هایی داشت از جمله اعتراض مهندس احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی که به شیوه تدوین سند آمایش تهیه شده توسط سازمان برنامه و بودجه کرمانشاه و دانشگاه رازی معترض بود و در این باره گفت : افراد غیربومی و کارگروه هایی در تهران که حتی نمی دانند این استان چند بخش دارد چگونه می توانند درباره سند آمایش این منطقه اظهارنظر کنند ؟
الیاسی رییس سازمان برنامه و بودجه استان نیز با بیان اینکه نباید پیش داوری کرد ، خطاب به نماینده مجلس گفت : اگر سکوت نمی کنید از جلسه خارج شوید که احمد صفری هم در واکنش به این نماینده دولت گفت : من در جلسه هستم و شما حدی ندارید که برای من تعیین تکلیف کنید.
وی افزود : تدوین سند آمایش کرمانشاه که باید طبق برنامه زمان بندی شده ، مدت ها پیش به پایان می رسید ، بسیار عقب مانده است .
از آنجا که مسأله بگومگوی نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس سازمان برنامه و بودجه استان در سایت های مجازی با واکنش ها و ابراز نظرهای متفاوتی مطرح شده و مورد تعبیر و تفسیر قرار گرفته است برآن شدیم که حسب رسالت مطبوعاتی ، ضمن آنکه اشاره کوتاهی به آنچه اتفاق افتاده است داشته باشیم ، با دو شخصیت مذکور تماس تلفنی گرفته و به واقعیت هایی که پیش آمده و از طرفی قضیه را روشن تر می کند ، بپردازیم.
آنها که با کرمانشاه بیگانه هستند نمی توانند تصمیم گیری کنند
مهندس احمد صفری در گفتگویی با روزنامه باختر دراین باره گفت : بحث آمایش کرمانشاه از سال ۱۳۹۳ مورد تصویب قرار گرفته ولی هنوز دراین باره کاری انجام نشده و به این ترتیب استان کرمانشاه در ردیف آخر قرار گرفته است ، در حالی که می بایستی برای این منظور نشست هایی با شهرداران و بخشداران و مدیران استان تشکیل می دادند و اطلاعات کاملی از موقعیت جغرافیایی به دست می آوردند که این گونه نشد و اگر در آمایش، اطلاعات به دست آمده مورد مطالعه و بررسی قرار نگیرد ، طرح آمایش ناقص است و قابل قبول نخواهد بود.
وی اضافه کرد : اما با تشکیل جلساتی مشترک می توانستیمبا اطلاعات دقیق تری بدانیم چه می خواهیم و چه نقاط ضعف و قوتی داریم که این گونه عمل نکرده اند و
کار گروهی هم تشکیل نشده و اگر هم شده باشد تابه حال مصوبه ای نداشته است.
مهندس احمد صفری در ادامه با اشاره به اینکه برای طرح آمایش کرمانشاه یک میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته گفت : این مبلغ طی قراردادی برای مطالعه به دانشگاه رازی داده شده است .
وی سازمان برنامه و بودجه کرمانشاه را مورد انتقاد قرار می دهد که چرا با داشتن این همه استاد خوب و صاحب نظر و آگاه از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک کرمانشاه ، کار باید به دانشجویان و بعضاً غیر بومی ها واگذار گردد و آن هم به عنوان پروژه های تحصیلی به جای پایان نامه و رساله دانشگاهی ؟!
نماینده مجلس شورای اسلامی در کرمانشاه در اعتراض خود به عملکرد سازمان برنامه و بودجه در مورد طرح آمایش کرمانشاه معتقد است :در این سه سال گذشته هیچگونه آمار و گزارشی از عملکرد سازمان ندیده ایم ، ‌از سوی دیگر یک بار هم دیده نشده است که رییس سازمان برنامه و بودجه برای چانه زنی و تسهیل کارهای مربوط به آمایش دیداری با آقای نوبخت داشته باشد.

جوسازی نکنید
حاشیه سازی در کار ما تأثیر نمی کند
مهندس طهمورث الیاسی رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه نیز در تماسی با باختر ضمن اشاره به تشکیل جلسه روز شنبه گفت :تا به حال ۲۹ جلسه دراین مورد تشکیل شده و آقای صفری که ناظر برجلسه و بدون حق رأی هستند ‌، فقط چهار جلسه حضور یافته اند و به همین دلیل از مسیر اجرایی فعالیت های انجام شده بی خبر مانده اند و این درحالیست که استان کرمانشاه به عنوان سیزدهمین استان در طرح آمایش کشور یک گزارش هفت هزار صفحه ای را تهیه کرده و فاز اول این طرح نیز به پایان رسیده که آن را در کارگروه مطرح و به تصویب رساندیم و طبق برنامه ریزی های انجام شده فاز دوم این طرح را تا بهمن ماه سال جاری ارائه خواهیم داد و به همین منظور در نشست های تخصصی از صاحب نظران خارج از استان نیز دعوت نموده ایم .
طهمورث الیاسی در توضیح برنامه های انجام شده می گوید : روز شنبه دو جلسه در همین مورد داشتیم که افراد شاخصی از جمله مهندس میرزایی معاون وزیرکار و مهندس کاظمی از اساتید مطرح دانشگاه و مشاوران دانشگاهی در این جلسات که از ۵/۸ صبح تا ۵/۱ بعد از ظهرو از ۳ بعد از ظهر تا ۵/۸ شب ادامه داشت ، آسیب شناسی و موارد عدم توازن در استان را در جلسه مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رییس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه دکتر اعلمی رییس دانشگاه رازی و تیم علمی این دانشگاه در جلسات حضورداشته اند گفت : حدود ۱۰۰ نفر از هیأت علمی دانشگاه رازی که برای این منظور طرف قرارداد سازمان می باشند مسوول انجام تحقیقات و مطالعات آمایشی هستند که در عین حال نکات ضعف و نکات مثبت طرح رامورد مطالعه قرار داده تا با یک پرونده کامل بتوانیم آن را به شورای تأیید و توسعه برده و تأییدیه آن را بگیریم.
وی در مورد بگومگوهای جلسه مذکور گفت : من از آقای صفری خواستم پیش داوری نکنند‌، چون در این مورد همه حساس می شوند و قضاوت هایی می کنند که با واقعیت همخوان نیست.
این مقام مسوول با اعلام اینکه قطار برنامه آمایش کرمانشاه به حرکت درآمده ، گفت : عواملی چون جوسازی و پیش داوری آن را متوقف نخواهد کرد.
رسالت روزنامه باختر
همان گونه که در آغاز خبر اشاره شد روزنامه باختر برحسب رسالت مطبوعاتی و حفظ بی طرفی با اشاره به آنچه در جلسه روز شنبه آمایش کرمانشاه مطرح شده بود بدون جانبداری و مخالفت از مسوولان مورد بحث در این نشست ،
حرف های مهندس احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و مهندس طهمورث الیاسی رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه را در یک
مصاحبه تلفنی دریافت نمود که دراین شماره بدان پرداخته شد و بدون ابراز نظر از آنچه شنیده شده به نقل آن پرداختیم.
اما مسأله ای که در اینجا حائز اهمیت است ، متأسفانه برداشت های متفاوت و تفسیرهای گوناگونی است که کاربران فضای مجازی که اطلاع دقیقی هم از جریانات و بحث های جلسات این چنینی ندارند در میان مردم انتشار می دهند که ممکن است به دلیل همین ناآگاهی ، حرف و نقل هایی مطرح شود که با واقعیت همخوان و مطابق نبوده و جوّ نامناسبی را برنگرش های شهروندان به وجود آورده و حساسیت هایی را ایجاد نماید.
به هرحال آنچه مطرح است اینکه با مطالعه و شناسایی کامل از موقعیت جغرافیایی و سرزمینی از داشته ها و نداشته ها و از بود و نبودهای استان می توان طرح جامع آمایش کرمانشاه را تهیه و موجب تحولات اقلیمی و دگرگونی های اقتصادی و فرهنگی در این استان شد ، به ویژه اینکه معمولاً در جلسات و نشست های برنامه های آمایش استان کارشناسان صاحب نظر در گستره های گوناگون و درعین حال نمایندگان اجرایی وزارتخانه های مختلف حضور یافته و ابراز نظر خواهند داشت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 + 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>