مدیریت کل منابع طبیعی و آبخیزداری/جنگل های استان سینه ستبر زاگرس هستند


6

کرمانشاه – باختر :
در نشست خبری که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد ، مهندس شیخ ویسی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن تبریک هفته جهاد به عموم جهادگران که در تمام زمینه های مرتبط چه در اوائل انقلاب و چه در دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی، جهادی کار کرده اند و خدمتگزار به مردم محروم و اقشار روستایی بوده و نقش بسزایی نیز در تولید داشتند اظهار داشت : ما متولی حفظ، احیاء و توسعه و
بهره برداری از منابعی هستیم که بیش از 75 درصد از مساحت استان را در قالب جنگل ها و مراتع به خود اختصاص داده است .
وی گفت : جنگل های سبز ما سینه ستبر زاگرس هستند و از با ارزش ترین منابعی که حیات مردمان این دیار را تضمین می کند به شمار می روند .
شیخ ویسی گونه غالب درختان جنگلی استان را بلوط عنوان کرد و گفت : حدود 20 درصد از مساحت 528000 هکتاری جنگل های ما را گونه های همراه بلوط از قبیل بنه، کیکم، زالزالک، آلبالوی وحشی ، گلابی وحشی ، ارژن و تنگرس تشکیل می دهند که نقش موثری در حفظ خاک، ذخیره نزولات آسمانی، کاهش گرد و غبار و تعدیل آب و هوا دارند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه گفت: علی رغم کمبود اعتبارات تخصیص یافته در بخش جنگل، ما با تلاش همکاران در طی چهارسال دولت تدبیر و امید به جهت حضور مردم در صحنه به ویژه روستاییان عزیز جنگلکاری دست کاشت را از 6000 هکتار به 12000 هکتار افزایش دادیم به این صورت که عرصه و نهال و خدمات کارشناسی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار داده ایم تا حفظ و نگهداری و بهره برداری نمایند، آنچه برای ما اهمیت دارد توسعه جنگل ها و اشتغالزایی که منتهی به تامین معیشت آنها شود، است، همچنین با مشارکت مردم 3000 هکتار جنگلکاری با اهداف اقتصادی را تحقق بخشیدیم .
مهندس شیخ ویسی از جلب مشارکت مردم در خصوص کشت گونه های دارویی گفت که پیشرفت قابل توجهی در چند سال گذشته داشته است.
وی گفت : خوشبختانه در استان ما مردم علاقمند و مستعد برای کشت گونه های دارویی فراوان هستند در همین خصوص 2100 هکتار از اراضی منابع طبیعی و گاها خلع ید شده از طریق مراجع قضایی که در سنوات قبل به صورت غیر قانونی تصرف شده بودند به کشت گونه های دارویی از قبیل بنه، بادام، گلابی وحشی ، بابونه، آویشن ، گل گاوزبان ، موسیر، کنگر ، زو ، گل محمدی، زعفران اختصاص یافته که بدون شک نقش موثری در اقتصاد خانوار های بهره بردار خواهد داشت و از طرفی توسعه فضای سبز را نیز به همراه دارد.

مراتع به مثابه طلای سبز هستند
مهندس شیخ ویسی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اظهار داشت :
بخش دیگری از وظایف ما حفظ، احیاء ، توسعه و بهره برداری بهینه از مراتعی است که یک میلیون و دویست هزار هکتار از مساحت استان را بخود اختصاص داده است . 8000 نفر بهره بردار
با تعلیف دام در مراتع نه تنها زندگی خود را تامین می نمایند بلکه منابع غذایی جامعه شهری را نیز تامین می کنند، به جهت ساماندهی و کنترل، 6000 خانوار از بهره برداران دارای کارت پروانه چرای دام هستند که در فصول مختلف سال در ییلاق و قشلاق در تردد می باشند .
وی گفت : صدور کارت و اجرای طرح مدیریت بهینه مراتع در 2500 سامان مرتعی یکی از راهکارهای ارزشی در حفظ مراتع با کنترل ورود و خروج به موقع دام به مراتع بوده که اخیرا عملیاتی شده است .
شیخ ویسی از دیگر توفیقات حوزه مراتع را علی رغم کمبود تخصیص اعتبارات طی سال های گذشته فعال سازی 5500 طرح مرتعداری ذکر کرد که در این طرح ها مردم با مشارکت خود، اقدامات اصلاحی از قبیل کپه کاری، بوته کاری، ذخیره نزولات آسمانی و عملیات قرق را با تهیه طرح خدمات کارشناسی از سوی کارشناسان خدوم این اداره کل عملیاتی کرده و به تبع بهره برداری از آنرا خود انجام خواهند داد و منافعی که از آن سفره خانوار دامدار و عشایر کوچ رو خواهد بود .
وی در خاتمه مراتع را طلای سبز ذکر کرد که ارزشی وصف ناپذیر دارند .
شیخ ویسی متوسط تولید علوفه مراتع استان را 2600 تن ذکر کرد با ارزش سالیانه 960 میلیارد ریال که 20 درصد مربوط به ارزش مراتع است و 80 درصد مابقی خدمات زیست محیطی مانند جلوگیری از فرسایش خاک ، تولید آب، جلوگیری از گرد و غبار و … دارند که توجه چندانی به آن نمی شود.
مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه حفظ و احیاء این منابع ارزشمند الهی را منوط به مشارکت همه جانبه مردم ذکر کرد و گفت: همه ما در مقابل این الطاف الهی مسوولیت هایی داریم و بایستی به نسل های حاضر و آیندگان پاسخگو باشیم
لذا بایستی دست به دست هم داده و در حفاظت از آنها تلاش کنیم .