سه شنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

دندان‌هایی سفید با باطنی زشت!

image_print

یک دندانپزشک با بیان اینکه سفیدی «لمینت» ظاهر کار است، گفت: برای انجام لمینت، دندان‌ها آسیب بسیاری می‌بیند و سالها بعد میزان این آسیب‌ها که بر اثر تراش دندان ایجاد شده برای فرد قابل مشاهده خواهد بود.
دکتر شاهرخ رسولی تبار در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه لمینت عمدتا جنبه زیبایی دارد، گفت: در برخی موارد از لمینت برای امور درمانی هم استفاده می‌شود، همچون زمانی که دندان‌های یک فرد بر اثر استفاده بسیار از سیگار تیره‌رنگ شده باشد و یا فرد دچار پوسیدگی شدید مینای دندان شده و بخواهد این پوسیدگی را بپوشاند.
وی با اشاره به وجود دو شیوه لمینت، گفت: در یک شیوه از ماده‌ای به نام «کامپوزیت» استفاده می‌شود که برای استفاده آن دندان به میزان کمی تراش می‌خورد، اما مشکل این نوع لمینت این است که بعد از مدتی دندان‌ها مجددا تغییر رنگ می‌دهند و برای بهبود نمای ظاهری دندان، نیاز به بازسازی است.
وی افزود: در شیوه دیگر لمینت از پوشش سرامیکی استفاده می‌شود که ابتدا دندانها را قالب گرفته و بر اساس آن پوشش سرامیکی می‌سازند و این پوشش بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.
رسولی تبار با بیان اینکه در این روش دندان تراش بیشتری داده می‌شود، گفت: در این روش در حالی که ثبات رنگ بیشتری وجود دارد، اما آسیب بسیاری به دندان‌ها وارد می‌شود.
وی یادآور شد: ثبات رنگ دندان در این روش درصورت رعایت موارد بهداشت دهان و دندان، عدم مصرف سیگار و پرهیز از مصرف برخی خوراکی‌ها، نهایتا دو تا سه سال خواهد بود و بعد از این مدت باید فرد مجددا مراجعه کرده و دندانها دوباره قالب گرفته شود و پوشش جدید بر روی دندانها کار گذاشته شود.
این دندانپزشک افزود: در این روش ملاحظات خاصی در نوع تغذیه فرد اعمال می‌شود و فرد باید رژیم غذایی خود را تعدیل کرده و بیش از حد به دندان‌ها فشار نیاورد و از طرفی کار لمینت در هر دو شیوه باید توسط متخصص متبحر انجام شود تا بتوان نتیجه مطلوب را به دست آورد.
رسولی تبار با اشاره به مضرات لمینت برای سلامت دندان‌ها، گفت: در لمینت دندان ها تا حدی زیادی بر اثر تراش آسیب می‌بیند و در هر بار بازسازی لمینت این آسیب‌ها بیشتر می‌شود.
وی تصریح کرد: شاید با انجام لمینت دندان‌ها ظاهر زیبایی پیدا کند، اما این ظاهر قضیه است و در اصل آسیب بسیاری به دندان‌‎ها وارد شده که در سالهای بعد قابل مشاهده است.
رسولی تبار تاکید کرد: لمینت بیشتر از اینکه نوعی عمل زیبایی به شمار برود، کاربرد درمانی دارد و تنها برای افرادی که نیاز جدی به این کار دارند و ظاهر دندان‌های آنها وضعیت بدی دارد، توصیه می‌شود.
وی با بیان اینکه هیچ چیز جای دندان‌های واقعی را نمی‌گیرد، گفت: متاسفانه به دلیل تبلیغات
ماهواره ای و نیز چشم و هم چشمی هایی که در جامعه وجود دارد، بسیاری افراد بدون نیاز به لمینت برای انجام این کار اقدام کرده و دندان‌های سالم خود را قربانی می‌کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 7 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>