سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۳۹۷
آخرین خبرها

در مورد «اکس» چه می دانید

image_print

سعید صفری – کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

مقدمه
اگر نگاهی به نیازهای اساسی انسان مثل خوراک پوشاک، امیال عاطفی، مسکن و … بیندازیم می بینیم که در قرن بیست و یکم از مهمترین نیازهای انسان گذراندن اوقات فراغت و ایجاد شادی در زندگی است به عبارت دیگر جوان و نوجوانان جامعه باید به نوعی تخلیه روانی شود.
شاید بتوان مهمترین تفاوت دنیای جدید و قدیم را سرعت غیر قابل وصف تحولات آن دانست روزگاری در این سرزمین سرگرمی کودکان بازی های ساده و ابتدائی نظیر خاک بازی و بازی با اشیاء چوبی بود اما امروز کمترین سرگرمی آنان بازیهای دیجیتالی، اینترنت چت، بیشترین وقت را از مردم می گیرد.
در واقع با وقوع هر تحولی در جامعه اثرش را در همه مراتب آن باید جستجو کرد قرص های روان گردان شاید یک مثال دیگر از تحول و تغییر ذائقه در نسل معاصر باشد اکستازی که یکی از پرمصرف ترین قرص های روان گردان است تا کنون چند دوره در کشور ها ی اروپایی و آمریکایی وارد بازار شده است.
اکستازی را باید جادوی مرگ در قرن معاصر خواند تاثیر این قرص نیروزا آنقدر ها باقی نمی ماند وقتی به پایان برسد دیگر از شور و هیجان خبری نیست آنچه باقی
می ماند افسردگی و احساس بیهودگی است احساسی که ممکن است شخص را تا حد مرگ به جنون بکشاند.
اکستازی چیست ؟
نام علمی اکستازی متیلن دی اکسی ان مت آمفتامین است که به نام های X , XTC و E هم معروف است و به نامهای خیابانی دلفین – بنز – مهرست ، تمبر ، اینترنت ، پارتی و کلوپ مشهور است.
این ترکیب روان افزا بطور مصنوعی ساخته می شود این قرص ها باعث تحریک دستگاه اعصاب در فرد می شود و خواص افراد این انرژی و بالای بدن فشار خون، ضربان قلب و … دارد.
در سالهای اخیر معرف آن در پارتی های شبانه موسوم به Raves در اوایل ۳ سال اخیر به شدت افزایش یافته است این ماده به اشکال قرص ، کپسول ، پور و برچسب های پوستی موجود است .
عوارض مصرف :
استفاده کنندگان از این قرص ها دچار حالات شیرین و بد می شوند. جوانانی که اقدام به مصرف این قرص ها
می کنند دچار توهماتی در بینایی ، شنوایی و دیگر حواس می شوند به این دلیل بدون این که متوجه خطرات بشوند دست به کارهایی می زنند.
مثلا پنجره را باز کرده و به پایین می پرند و یا اینکه که درب ماشینی که با سرعت در اتوبان در حال حرکت است را باز کرده و بیرون می روند.
این افراد چیزهایی را که واقعیت ندارد می بینند و
می شنوند درصورت استفاده مکرر افراد از این قرص پس از مدت کوتاهی به طرز دردناکی جان می سپارند.
از جمله عوارض مزمن اکس آسیب به کبد و کلیه و افزایش فشار خون است باعث ایجاد خونریزی های مغزی می شود.
آثار اولیه این قرص ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پس از خوردن ظاهر می شود احساس خشنودی، نشاط، صمیمیت و نزدیکی به افراد به شکل افراطی در خود بوجود می آید این آثار ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پس از مصرف به حداکثر خود می رسند و ۳ تا ۴ ساعت پس از مصرف از بین می روند.
مصرف کنندگان گاه تا حد مرگ می رقصند تا جایی که آب بدنشان به شدت کاهش یافته و به دلیل مصرف مواد، سیستم گیرنده های درد در بدنشان مختل شده و شخص مشکلات ناشی از کم آبی شدید را احساس نمی کند.
یکی از پر خطر ترین عوارض جانبی بروز رفتارهای پر خطر و حفاظت نشده و بی پروایی است که در نهایت
می تواند منجر به افزایش بروز عفونتهای آمیزشی گردد رابطه مستقیمی بین مصرف این مواد و شیوع ویروس مشاهده شده است .

راهکارهای مبارزه با اکستازی
۱-آشنایی و آموزش
ارائه آموزش های علمی بدون غلو تاثیرات مثبتی دارد و این امر از طریق تهیه فیلم تئاتر ، جزوه، انتشار مطالب در سایتها اینترنتی، مطبوعات و بویژه صدا و سیما امکان پذیر است .
۲- مراقبت از همسالان و دوستان :
اولیا محترم نسبت به دوستان فرزندان خود به ویژه دوستان خارج از مدرسه توجه ویژه ای بنمایند.
آنچه مسلم است جوانان و نوجوانان گرایش زیاد به همسالان دارند و این گرایش در صورت عدم کنترل و نظارت صحیح می تواند مخرب باشد .
۳- مرعوب نشدن پدر و مادر و مربیان :
پدران و مادران ما نباید در امر خطر تربیت مرعوب شوند بنظر می رسد که یکی از مهمترین دلایل بزهکاری در نوجوانان و جوانان در عصر حاضر تسلیم شدن اولیا در قبال خواسته های بجا و بی جای فرزندان خود و حتی عدم شهامت لازم در بر خورد با تخلفات اخلاقی یشان می باشد .
۴- آموزش « نه گفتن » :
پیشنهاد می گردد در خصوص آموزشهای مهارت زندگی نوجوانان و جوانان علی الخصوص « نه گفتن » به ایشان اهتمام بیشتری صورت پذیرد .
ضمنا در برنامه آموزشهای تربیتی و مشاوره ای انتخاب دوست صالح و روشهای دوست یابی در نظر گرفته شود در عین حال لازم است جوانان را نیز نسبت به موضوع حساس نمایند
۵- آموزش کرامت نفس و تقویت عزت نفس :
چنانچه ارزشهای والای انسانی به درستی به نوجوانان آموزش داده شود و او به درستی به عظمت و کرامت وجودی خود پی ببرد هرگز به هر قیمتی و با هر تعارفی خود را فدا نمی کند لذا آموزش این ارزش ها که در جای فرهنگ اسلامی ما موج می زند بیش از پیش ضروری می رسد .
۶- واقعیات را به فرزندان بگوییم نه فقط تذکر :
در آموزش مسائل به نوجوانان و جوانان با توجه به روحیات خاص شان بهتر است به طرح اثرات سوء و نباید ها بپردازیم بلکه بیشتر حوادث رخ داده و یافته های علمی را ارائه دهیم تا خودشان نتیجه گیری کنند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 + 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>