چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

لحظات وحشت / از هراس یکپارچه کرمانشاه تا حضور گسترده نجاتگران

image_print

photo_2017-11-14_06-41-49

ساعت ۲۱:۴۸ یکشنبه بخش زیادی از غرب آسیا لرزید؛ کانون زلزله گرچه استان سلیمانیه عراق بود اما شدت زمین لرزه به اندازه ای بود که حتی بخشی از تهرانی ها را از خانه هایشان بیرون آورد.
به گزارش باختر و به نقل از ایرنا ، مرکز لرزش ها در ایران اما استان کرمانشاه بود؛ جایی که حدود ۳۰ ثانیه لرزش شدید ساختمان ها آرامش شبانه مردم را آنچنان بر هم زد که تا ساعت ها هراسان و بیمناک، پارک ها و خیابان ها را ترک نکردند.
گرچه زلزله خسارت قابل توجهی به مرکز استان نزد اما ترس از زلزله مجدد باعث شد که خیلی از ساکنان کرمانشاه، شهر را ترک کنند و به مناطق امن پناه ببرند.
در شهرستان های غربی کرمانشاه همچون سرپل ذهاب
اسلام آباد غرب، دالاهو، ثلاث و باباجانی و قصرشیرین بسیاری حتی فرصت نکردند از زیر آوارهای ویرانگر سنگ و بتن بگریزند یا دست کم از مهلکه سالم بیرون بیایند.
تاریکی هوا اجازه نداد که عمق فاجعه معلوم و
کمک رسانی چندانی به زخمی ها و زیرآوار ماندگان انجام شود اما با سرعت گرفتن امدادرسانی از ساعات اولیه صبح، تعدادی از کشته و زخمی ها از زیر آوار خارج شدند.
با سرعت گرفتن امدادرسانی، ابعاد اسف بار واقعه هم
در حال آشکار شدن است و گزارش ها حاکیست که تعداد کشته ها، زخمی ها، مفقود شده ها و نیز میزان خرابی ها بسیار بیشتر از برآورد اولیه است بویژه در مناطق بافت فرسوده، روستایی و دورافتاده.
با این حال مسوولان ارشد استان کرمانشاه از همان دقایق اولیه دست بکار شدند و با تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران، خدمات رسانی را کلید زدند.
بامداد دوشنبه هم جلسه دوم این ستاد برگزار شد و هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه راهی سرپل ذهاب شد
شهرستانی که بنابر گزارش خبرنگاران ایرنا بیشترین خسارت را از زلزله دیده است.
اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز اکنون در سرپل ذهاب است و با همکاری بازوند به مدیریت اوضاع نابسامان غرب استان کرمانشاه رسیدگی می کند.
استان های همجوار هم پای کار آمده اند و نیروهای امدادی خود را به کرمانشاه اعزام کرده اند؛ اکنون نیمی از ۱۰۰ تیم هلال احمر و بیشتر ۱۱ بالگرد امدادی حاضر
در غرب کرمانشاه متعلق به سایر استان هاست.
حضور نیروهای نظامی در سپاه پاسداران و ارتش در مناطق زلزله زده هم چشمگیر است اما برای آواربرداری نیاز به حمایت تجهیزات بیشتری در این زمینه احساس می شود.
اکنون همه نگاه ها و کمک های استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه به زلزله زدگان شهرستان های سرپل ذهاب، اسلام آباد غرب، دالاهو، ثلاث و باباجانی و قصرشیرین معطوف شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>