چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

فلاحت پیشه : «پرویزخان» تا یکشنبه باز نشود وزرا ، را به مجلس می‌کشانیم

image_print

5

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید بگذاریم در خصوص بازگشایی مرزهای ایران با عراق مانند مرز «پرویزخان» و «خسروی» طرف عراقی دست بالا بگیرد.
به گزارش باختر ، حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت و گو با ایسنا، با انتقاد شدید از بازنشدن مرز پرویزخان، اظهار کرد: متاسفانه برخوردی که مسئولان و متولیان مرزهای ایران و عراق با تجار و مرزنشینان می‌کنند، قابل قبول و عادلانه نیست و موجب زیان بسیار آنان شده است.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بسته ماندن مرزهای کرمانشاه با عراق از جمله مرز پرویزخان را عاملی برای تدوام فقر و محرومیت در این مناطق مرزی دانست.
وی افزود: این مشکلات در شرایطی برای کرمانشاه رخ داده که ما یکی از بیکارترین استان‌های کشور هستیم و به دلیل ضعف سیاسی و نگاه‌های سلیقه‌ای که در این بخش وجود دارد، از مرزهای کرمانشاه با عراق که مهمترین مزیت اقتصادی استان است، محروم شده‌ایم.
فلاحت پیشه ادامه داد: سایر کشورهایی که در بازار عراق حضور دارند از جمله ترکیه حتی یک دقیقه هم مرز خود را با عراق نبسته‌اند و تمام فرصت‌هایی را که پیش از این در اختیار تجار ایرانی بود قبضه کرده‌اند.
این نماینده مجلس معتقد است، تجار و طرف‌های عراقی نیز در عمل دیگر قراردادی با طرف ایرانی نمی‌بندند، زیرا این معاملات تجاری را نامطمئن و متزلزل می‌دانند و این در نهایت به ضرر طرف ایرانی تمام می‌شود که سال‌ها با تلاش فراوان و با وجود مشکلات موجود جای خود را در بازار عراق باز کرده اند. وی با انتقاد از اینکه مسئولین مربوطه با دید کاملا سیاسی و امنیتی به مسئله مرزهای کرمانشاه نگاه می‌کنند، یادآوی کرد: این دید باعث شده روزنه امیدی که از محل مبادلات تجاری و مرزها برای مردم استان کرمانشاه شکل گرفته بود، از بین برود.
وی با بیان اینکه این مشکل در خصوص عدم بازگشایی مرز خسروی برای اربعین امسال هم رخ داد، خاطرنشان کرد: این مرز و تمام مردم استان برای پذیرایی از حدود یک میلیون نفر از زوار اربعین آماده بودند و هزینه‌های زیادی کردند که این فرصت هم امسال از ما گرفته شد.
فلاحت پیشه با بیان اینکه در این بخش نیز طرف ایرانی ضعف نشان داد و در نهایت موضوع را به گردن طرف عراقی انداخت، افزود: طرف عراقی که برای نجات رژیم خود هم دست به دامان ایران است، چطور برای ما دست برتر می‌گیرد و در امور مرزی ما آنها حرف اول را می‌زنند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه ایرانی‌ها در عمل در برابر مقامات عراقی دست پایین می‌گیرند، خاطرنشان کرد: متاسفانه همواره نظر عراقی‌ها برای مرزهای ایران به کرسی می‌نشیند که نمونه آن را در بسته بودن دو مرز خسروی و پرویز خان می‌بینیم.
به گفته فلاحت پیشه، در نهایت این مردم کرمانشاه هستند که تاوان بی‌کفایتی مسوولان مربوطه را می‌دهند.
وی تاکید کرد: ما به رغم اینکه در عرصه سیاست خارجی خوب عمل می‌کنیم، اما در بعد اقتصاد خارجی و منافع اقتصادی بین‌المللی عملکرد ضعیفی داریم که این امر دو علت دارد، یکی تداوم حضور و نفوذ سیاسیون در مسائلی همچون امور مرزی و دیگر منافع زیرپوستی و بخشی که خلاف منافع ملی است و باعث می‌شود مناسبات شفاف به سود مردم در مرزها شکل نگیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>