پنجشنبه , ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

قابل توجه مدیران بحران /شاید باران کم ببارد …!

image_print

re1738

می توانیم با استفاده درست از نعمت تعقل و تفکر و تدبر، حوادث طبیعی را ابتدا تبدیل به بحران و سپس تبدیل به بلا نکنیم!
اینک سالهاست تغییر اقلیم در منطقه ما با کاهش شدید باران و افزایش دما و کاهش برف و ناپدید شدن یخچالهای طبیعی روی کوهستان شاهو و عدم توازن در بارش باران خودنمایی نموده و خشکسالی بر خاورمیانه و نیمه خشکسالی در دیار ما چنبره زده و با کاهش شدید منابع آبی جاری روبرو هستیم و در زلزله اخیر هم حجم زیادی از منابع زیر زمینی را زودهنگام از دست دادیم. فصل پاییز نسبتا خشکی را سپری و در سطح استان به قول کشاورزان در حد «په له» هم باران نبارید و اگر هم بارید در فواصل طولانی بود و حجم عظیمی از آن در مناطق کوهستانی تبدیل به رواناب و از دسترس خارج و در سایر نقاط بعلت دمای نامتعارف تبخیر گشت. طبق پیش بینی ها برای زمستان فعلی چشم انداز مثبتی پیش رو نیست و بقول جناب اردکانیان وزیر نیرو همچون پاییز، حداقل پانزده درصد نسبت به سال قبل کاهش بارندگی خواهیم داشت.
خدا را شاکریم که انسان حداقل در بعد آب و هوایی می تواند پیش بینی های کوتاه مدت دقیق و بلند مدت نسبتا دقیقی انجام دهد و این هم جز لطف الهی که زمین و آسمانها را مسخر انسان نموده است، نیست. بشر در مسیر دستیابی برهمه علومی که خدا اراده فرموده در اختیار بنی آدم قرار دهد، در ابتدای راه است، راهی که انتهایش شناخت حقیقی باریتعالی است.
ان شاء ا… با دعای خیر هموطنان عزیز و لطف خدای عزیز و مهربان شرایط بهتر شود. ولی لازم است علاج واقعه را قبل از وقوع باید نمود و طبق سوره مبارکه یوسف و براساس داستان سرگذشت آن عزیز، برای هر سال خشکسالی یک سال چاره اندیشی و تلاش زودهنگام ضروری است. بنابراین لازم است در جهت جلوگیری از خشک شدن باغات و مزارع و کمبود آب شرب و مسائل حاشیه ساز, اقدامات مقتضی بعمل آید.
پیشنهاد می شود:
۱. همه باغداران و کشاورزان و مزارع پرورش ماهی و وابسته به آب، نسبت به بیمه نمودن مایملک خود اقدام نمایند.
۲. به همه روستاها و شهرها ابلاغ گردد از طریق شوراهای اسلامی شهر و روستا و جهاد کشاورزی شهرستان، حداکثر تا آخر فروردین ماه نسبت گزارش تعداد باغات و صاحبان آنها و جوی های آب مشترک و منابع تامین آب و… اقدام نمایند.
۳. نسبت به استخدام و معرفی میراب و یک نفر
علی البدل، جهت توزیع متناسب و برنامه ریزی شده منابع آب و جلوگیری از نزاعهای احتمالی اقدام و به مقامات ذیربط معرفی نمایند. قطعا مردم ما سالهاست با فرهنگ مدیریت منابع آب آشنا هستند.
۴. از طریق جهاد کشاورزی و اداره شیلات با رصد دقیق وضعیت بارش ها هشدارهای زودهنگام به پرورش دهندگان ماهی در سطح شهرستان اعلام، تا احیانا با خسارات احتمالی و مشکلات بعدی روبرو نگردند.
۵. از طریق شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری همه ساختمان های بلند مرتبه شهرستان موظف به نصب سیستم تامین فشار آب استاندارد شوند و پمپ هایی که مستقیما به شبکه توزیع متصل هستند جمع آوری گردند.
۶. منابع ذخیره آب و سیستم های آبرسانی کنترل تا میزان هدر رفت آب به حداقل کاهش یابد.
۷. در صورت نیاز به جیره بندی آب حتما برنامه زمانبندی تهیه و به اطلاع مشترکان رسانده شود.
۸. همه چشمه های منطقه شناسنامه دار شده و از تسلط افراد خاص بر چشمه هایی که دارای بهره برداری عمومی و یا استفاده حیات وحش هستند، ممانعت بعمل آید. لازم است حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان به وظایف خویش عمل نمایند.
۹. همه چاههای شناسنامه دار و بدون شناسنامه شناسایی و برنامه ریزی مناسب برای نحوه بهره برداری یا حذف آنها بدون هرگونه اغماضی صورت گیرد.
۱۰. تصفیه خانه های فاضلاب برای تصفیه استاندارد براساس استاندارهای محیط زیستی و کشاورزی مدیریت تا احیانا بتوان پساب تصفیه شده را برای آبیاری زیر نظر کارشناسان ذیربط مورد استفاده قرارداد.
۱۱. جهاد کشاورزی با رصد دقیق وضعیت بارش ها و منابع آبی به همه کسانی که اقدام به کاشت سبزی و صیفی و گیاهان نیازمند آب فراوان می نمایند، وضعیت احتمالی پیش رو را ابلاغ و برای برنامه ریزی و در صورت نیاز ممانعت از کشت این نوع سبزیجات و گیاهان را دردستور کار خود قرار دهند.
۱۲. شهرداری های محترم نسبت به بهسازی سطح معابر خاکی به جهت جلوگیری از هدر رفت آب از طریق آب پاشی های مدوام اقدام نمایند.
۱۳. دادگستری شهرستان نیز برای تسریع بخشیدن به روند کار ان شاء ا… یار و مدکار همه مدیران خواهد بود.
۱۴. روحانیون معزز و مردم متدین نیز در نمازهای جماعت و جمعه و مناسبات مختلف برای نزول باران رحمت از خدواند منان استعانت بجویند و با همکاری سمن های محیط زیستی و ادارات ذیربط بویژه آموزش و پرورش راه درست مصرف نمودن را یاد آور گردند.
یادداشت از محمود رستمی تبار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

5 + 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>