پنجشنبه , ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

اختصاص ۶۰۰ میلیون ریال برای مرمت پل کوچه کنگاور

image_print

فرماندار کنگاور گفت: ۶۰۰ میلیون ریال برای مرمت اضطراری پل کوچه و جلوگیری از تردد وسایل نقلیه بر روی این پل، اختصاص یافت.
به گزارش باختر و به نقل از ایرنا، علیرضا ایزدی در حاشیه بازدید از این پل تاریخی که بخشدار و جمعی از مسئولان حضور داشتند، اظهار داشت: آثار ثبت ملی باید به صورت جزئی یا کلی مورد مرمت قرار بگیرند تا از تخریب تدریجی آنها جلوگیری شود.
وی گفت: دیوارهای پل کوچه دچار آسیب شده و ترک های عمیقی بر روی چشمه طاق های آن دیده می شود که نیازمند توجه کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه است.
وی به تردد وسایل نقلیه بر روی پل تاریخی کوچه اشاره کرد و افزود: دستگاههای ذیربط با هم افزایی و همکاری، برای نجات این یادگار دوران صفوی از تردد وسایط نقلیه جلوگیری کنند.
وی ادامه داد: باید مسیر دسترسی روستا را به مسیری که در فاصله چند صد متری شرق پل قرار دارد، انتقال دهند.
فرماندار کنگاور گفت: دولت تدبیر و امید اقدام های قابل قبولی در حوزه مرمت، نگهداری و بازسازی آثار تاریخی از خود بر جای گذاشته است.
ایزدی در پایان گفت: با توجه به اعتبارات خوبی که امسال به میراث فرهنگی اختصاص داده ایم، باید اداره میراث فرهنگی کنگاور با برنامه ‌ریزی و اولویت‌ بندی، تمام تلاش خود را برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی ارزشمند این شهرستان به کار ‌گیرد.
پل تاریخی کوچه در هفت کیلومتری شرق شهر کنگاور، در مسیر جاده کنگاور به تویسرکان در روستای کوچه واقع شده که بر روی رودخانه خرم رود در جهت شمال شرقی – جنوب غربی احداث شده است.
متاسفانه کتبیه ای بر روی بنا وجود ندارد تا زمان دقیق آن را مشخص نماید، ولی با توجه به ساختار معماری آن و مقایسه با پلهای صفویه به نظر می رسد این پل نیز در دوره صفویه ساخته شده باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>