پنجشنبه , ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

گردشگری روستایی کلید توسعه پایدار روستایی

image_print

شهرستان هرسین با داشتن آثار طبیعی ( سراب ها، جنگل های بلوط، چشمه آب گرم، کوه ها و کوهستان های بکر و دست نخورده زیبا و . . . ) و آثار باستانی متعدد ( کتیبه و محوطه باستانی بیستون، گور دخمه های متعدد، آثار باستانی سراب هرسین و …)
بسیار مستعد توجه در زمینه گردشگری می باشد.
بهره مندی از یک معیشت پایدار و گام برداشتن در جهت توسعه و آبادانی پایدار روستایی یکی از مهم ترین اهداف برنامه های توسعه ای دولت ها می باشد، چرا که توسعه پایدار روستاها باعث ایجاد امنیت غذایی برای کل جامعه، کاهش مهاجرت به شهرها و درنتیجه کاهش معضلات حاشیه نشینی برای شهرها و . . . می شود.
از جهتی زندگی و فعالیت های کشاورزی و دامپروری در روستاها به شدت تحت تاثیر شرایط و مخاطرات آب و هوایی( خشکسالی، سیل، تگرگ، سرمازدگی، رعد و برق، طوفان و . . .) می باشد. این مخاطرات جوی باعث خطر پذیری بالای کسب درآمد از راه کشاورزی و دامپروری بخصوص کشاورزی و دامپروری سنتی و نیمه سنتی شده است که متاسفانه قسمت اعظم فعالیت های تولیدی روستایی در شهرستان هرسین هنوز به صورت سنتی یا نیمه سنتی می باشد، به طوری که شاهد هستیم در شهرستان هرسین در سال های اخیر بخاطر خشکسالی های پی در پی و هر از گاهی سرمازدگی باغات و اراضی کشاورزی باعث شده که روستاییان و بویژه جوانان از کسب درآمداز راه کشاورزی و دامپروری ناامید گشته و از سوی دیگر بخاطر نبود صنایع روستایی و مشاغل مکمل بخش کشاورزی و دامپروری در روستاها، اقدام به مهاجرت به کلان شهرها بخصوص تهران نمایند.
این مهاجرت ها در ماه ها و نهایتا سال های اولیه به صورت فصلی می باشد و به اصطلاح با محکم شدن جای پای روستاییان مهاجر به شهرها و پیدا کردن منبع درآمدی، خیلی سریع به مهاجرت دائم تبدیل می شود و این مهاجرت دائمی باعث خالی شدن روستاها و کاهش شدید توان تولید مواد غذایی و صنایع وابسته به تولیدات کشاورزی و دامپروری در منطقه و کشور می شود.امروزه اهمیت صنعت گردشگری بر کمتر کسی پوشیده است. خبرگزاری آناتولی ترکیه با بیان این مطلب که صنعت گرشگری یکی از بزرگترین صنایع جهان می باشد، اعلام نموده است که سهم بخش گردشگری از کل درآمد صادرات این کشور۱۸/۸ هجده و هشت دهم درصد می باشد و در سال گذشته میلادی ۲۹/۶ بیست و نه و شش دهم میلیارد دلار درآمد از بخش گردشگری به دست آمده است.
یکی از راه ها برای کاهش خطر پذیری اقتصاد زندگی روستایی تنوع بخشی به اقتصاد روستا می باشد که برای رسیدن به این مهم لازم است به سمت گردشگری روستایی و احداث اقامتگاه های سنتی و مبتنی بر شرایط اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی روستاهای شهرستان هرسین برویم، که متاسفانه تا کنون با وجود استعدادها و ظرفیت های بالقوه بسیار مورد توجه قرار نگرفته است. این اقامتگاه های روستایی با حفظ نمادهای سنتی، آداب و رسوم، جشن ها و اعیاد محلی، صنایع دستی و بویژه غذاها و خوراک های محلی سالم( ارگانیک) که در سطح این شهرستان وجود دارد و همچنین آثار طبیعی و باستانی که در بالا اشاره شد، در سطح مناطق روستایی ایجاد شده و با جذب گردشگر بویژه گردشگر خارجی که بسیار مشتاق چنین فضاهایی می باشند علاوه بر اشتغال زایی و کسب درآمد سرشار باعث معرفی شهرستان هرسین و صنایع دستی آن مانند گلیم به جهانیان می شود.
این صنعت( گردشگری روستایی) را با سرمایه گذاری نچندان قابل توجهی می توان شروع نمود هرچند که دولت علاوه بر تامین امنیت گردشگران برای این مبحث وام ها و تسهیلات قابل توجهی در اختیار متقاضیان قرار می دهد. برای شروع باید نسبت به احداث اقامتگاه ها کاملا سنتی ولی در عین حال بسیار بهداشتی و تمیز اقدام کرد و یا حتی می توان خانه های قدیمی و سنتی موجود در روستاها را تعمیر و تا حد امکان باز طراحی نمود که حتما باید از نظر ایمن سازی استاندارد های لازم را رعایت نمود. در مرحله بعد با استفاده از تبلیغات نسبت به معرفی واحدهای اقامتی، امکانات رفاهی، برنامه های فرهنگی، غذاها و خوراک های سنتی، صنایع دستی و . . . اقدام نمود. برای تبلیغات استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی بسیار توصیه می شود. با ورود گردشگران نحوه خدمت رسانی و میزان تلاش و موفقیت شما در ایجاد یک فضای سنتی روستایی آرام بخش در جذب گردشگران بیشترین تاثیر را خواهد داشت، بخصوص گردشگران خارجی.
در گردشگری روستایی هدف اصلی گردشگر تجربه زندگی محلی می باشد که شامل موارد متنوعی میشود مانند: بازدید از جاذبه های طبیعی و باستانی روستا، دیدن و آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ محلی و شرکت در جشن ها و اعیاد مردم روستایی کوهنوردی، سوارکاری، اقامت در خانه های محلی، استفاده از غذاهای محلی و سالم، آشنای با صنایع دستی آن روستا و خرید آن، و حتی خرید مستقیم و بدون واسطه محصولات تولیدی روستاییان، بازدید و دیدن فعالیت های روزمره روستاییان شامل:
فعالیت های تولیدی کشاورزی ، دامپروری و حتی دیدن چگونگی گذران اوقات فراغت و بازی های بومی و محلی.
از این رو برای راه اندازی و شروع بکار در زمینه گردشگری روستایی می باید به تک تک موارد فوق و حتی ریزترین نکات ایجاد یک فضای سنتی واقعی دقت لازم را مبذول نمود، چرا که مواردی که برای بسیار عادی و حتی غیر جذاب و کسل کننده می باشد برای گردشگران روستایی بخصوص آن ها که خارجی هستند، بسیار جذاب و خارق العاده می باشد و حاضرند پول خوبی پرداخت نمایند.
لازم به ذکر است که رعایت نکات زیر در اجرای گردشگری روستایی بسیار حائز اهمیت است
* گردشگری روستایی باید حتما در مناطق روستایی اجرا گردد.
* برای جذب و موفقیت در این مهم باید گردشگران از نزدیک در مراسمات و زندگی عادی روستاییان حضور داشته باشند تا از نزدیک با سنت ها و فرهنگ مردم روستایی آشنا شوند.
* گردشگری روستایی حتما باید حس در طبیعت بودن را برای گردشگر تداعی نماید و باید با طبیعت گردی همراه باشد.
* گردشگری روستایی نیاز به ایجاد در فضای گسترده ندارد بلکه باید بدون از بین رفتن ساختار روستای سنتی ایجاد گردد.
* برای گردشگران روستایی تماس با مردم عادی و دیدن زندگی عادی روستاییان بسیار مهم و جذاب است.
اثرات گردشگری روستایی:
* گردشگری روستایی باعث رونق اقتصادی و ایجاد و گسترش مشاغل در روستاها و کاهش نرخ بیکاری روستایی می گردد،
* گردشگری روستایی باعث بهبود وضعیت حمل و نقل و راه های روستایی می گردد،
* گردشگری روستایی باعث بهبود کیفیت و گسترش خدمات پزشکی می شود
* موجب رونق یا ایجاد مشاغلی مانند خرد فروشان، مشاغل مرتبط با صنایع دستی، لحاف دوزی، آهنگری، و . . ‌. در روستاها می گردد،
* ایجاد یا گسترش تولید و فروش غذاهای محلی، لباس های محلی و یا ابزار آلات محلی می گردد،
* باعث فروش محصولات تولیدی روستاییان به صورت مستقیم و کوتاه شدن دست دلالان می گردد،
سبب رونق تولید محصولات سالم و ارگانیک
می شود.
موارد مطرح شده فوق موجب افزایش سطح اشتغال درآمد و زندگی در روستاها خواهد شد که این ها باعث کاهش نرخ مهاجرت به شهرها یا حتی مهاجرت معکوس خواهد شد.
از آنجا که گردشگران اکثرا به طبیعی و دست نخورده بودن طبیعت روستاها تاکید دارند و علاقه مند به حضور و انتخاب مقصدهای گردشگری که طبیعت و محیط زیست دست نخورده و طبیعی دارند
و هم چنین وجود جاذبه ها و آثار طبیعی و باستانی در جذب گردشگر بسیار نقش مهمی دارد، لذا روستاییان خواه ناخواه مجبورند به سمت حفظ محیط زیست، آثار طبیعی و باستانی خود بروند و از آنها حراست و حفاظت نمایند تا بتوانند گردشگر بیشتری جذب نمایند.
یکی دیگر از تبعات مثبت گردشگری روستایی، آشنایی و شناخت روستاییان به ارزش، داشته های فرهنگی سنتی، بومی محلی، زیست محیطی و تاریخی باستانی خود و ترقیب به حفظ و حراست از این داشت های مادی و‌معنوی خود و نیز بخاطر ارتباط با گردشگران از جوامع مختلف باعث بالا رفتن سطح آشنایی روستاییان از جوامع مختلف خواهد شد و به تعامل فرهنگ ها بسیار کمک خواهد نمود و رفته رفته به افزایش سطح سواد تعاملی روستاییان کمک خواهد نمود.
یکی از اثرات گردشگری روستایی، گسترش فعالیت های کشاورزی و دامپروری می شود، چرا که گردشگر روستایی بسیار مشتاق و علاقه مند می باشد که از نزدیک با فعالیت های کشاورزی و دامپروری روستاییان در محیط طبیعی و بدون واسطه دیدار داشته باشند و آشنا شوند، در نتیجه روستاییان می باید و مجبورند به حفظ و گسترش فعالیت های تولیدی در بستر روستا اهتمام ورزند و‌هم چنین این موضوع باعث کاهش تغییر کاربری اراضی زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی خواهد شد.
انشاالله به زودی شاهد شروع گردشگری روستایی در شهرستان هرسین باشیم چرا که تمام شاخص های جذب گردشگر را دارد و از نظر فرهنگی و قومیتی، سابقه حداقل ده هزار سال یکجا نشینی در گنج دره، جنگل های طبیعی چند هزار ساله، و سایر مواردی که در ابتدا گفته شد، بسیار غنی می باشد و شاهد رونق اقتصاد و کاهش نرخ بیکاری جوانان این شهرستان باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>