پنجشنبه , ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

محیط زیست شهری زیست بوم فراموش شده

image_print

خدیجه محمدی

آلودگی از زمانی آغاز شد که انسان در طبیعت دخالت کرد. درواقع این دخالت ابتدا به شکل کنترل و از دیدگاه خود افراد مفید تلقی می شد چه بسا بسیاری از کارهایی که امروزه انجام می دهیم نیز جزو همین امور محسو ب می شوند اما ما به کارهای خویش ادامه می دهیم.
مثلاٌ هنگامی که کیسه های پلاستیکی تولید می شد هیچ کسی به آلودگی آنها و مشکلات و اثراتی که روی محیط زیست می گذارند توجه نکرد و نسبت به آن آگاهی اندکی بود و تمام امور در دستان سرمایه داری بود هم اینک نیز چنین است گاهی محو در نوستالژی های خود شده و به زمانی که خبری از آلودگی هوا ، ریزگرد و انباشت بیش از حد زباله نبود می اندیشیم. شاید درنگاه نخست این فکر به ذهن متبلور شود که هم اکنون محیط زیست مسئله جدی برای ما نیست و این موضوع خاص افرادی فارغ از غم نان است که مشکلات اقتصادی نظیر فقر ،بیکاری و… برای آنان حل شده است و اینک به نیاز های فرا مادی خود می اندیشند اما باید گفت این مسئله نیز درخور توجه است اینکه درخت بکاریم ، کمتر از اتومبیل هایی که بیش از جان برای ما اهمیت دارد استفاده کنیم نیز کمکی وافر به زندگی خود کرده ایم.
اتومبیل اهمیتی بیشتر از خود انسان پیدا کرده است جایگاه مخصوص دارد بیشتر سطح شهر را جاده اشغال کرده است این حجم از امکانات برای اتومبیل در مقابل پیاده رو برای انسان قابل
تأمل است .
معمولاٌ برای کمک به فرهنگ شهروندی و احترام به محیط زیست شهری از جمله شعارگونه (شهر ما ،خانه ما) استفاده می کنند که از دیدگاه من این جمله خود حاوی پیامی دیکتارگونه است به این دلیل که خانه ، حوزه ی خصوصی برای فردمحسوب می شود که فرد حق دارد کارهایی که درحوزه ی عمومی قادر به انجام آن نیست را انجام دهد حال اگر شهر را نیز همچون حوزه ی خصوصی درنظر بگیریم پس فرد حق دارد ترافیک ایجاد کند، حق دارد آشغال بریزد ، و… زیرا چهاردیواری اختیاری اوست و شهر هم جزء حوزه ی خصوصی اوست. در حالی که شهر حوزه ی عمومی وقابل احترام است که باید بسیاری از رفتار ها درآن کنترل شود.
هم اینک تنها نسخه قابل توجیه پیشگیری وتأمل است در باب کارهایی که در محیط زیستمان انجام می دهیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

9 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>