یکشنبه , ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

صحنه با کرمانشاه ۲۰۲۰

image_print

بنفشه نوروزی – فعال گردشگری

شهرستان صحنه در ۵۵ کیلومتری شرق کرمانشاه و دومین شهر ورودی استان کرمانشاه و یکی از مناطق خوش آب و هوای استان دارای دو بخش مرکزی و دینور است.
صحنه مابین دو اثر تاریخی مهم استان، یعنی معبد آناهیتا در کنگاور و کتیبۀ بیستون در شهر بیستون واقع شده است و در حاشیۀ وسیع ترین جلگۀ حاصلخیز غرب کشور بوده است و آگاهان به این نکته اتفاق نظر دارند که قدمت شهر از جهت تکوینی به دورۀ قبل از اسلام بر می گردد.
شهر صحنه در دامنۀ کوه های زیبا و استوار امروله، دالاخانی و هجر واقع شده و دارای سراب های زیبا
و دیدنی دربند، سراب سیری جان، سراب گروس، سراب کاووس، کاروان چشمه، و از رودخانه های مهم شهرستان صحنه می توان گاماسیاب، دینورآب و جامیشان را نام برد و سراب های دربند صحنه، سراب ارمنی جان، سراب سیرجان و سراب گروس، از اماکن تاریخی دخمۀ دربند صحنه، پل میانراهان، امام زاده محمود دینور، امام زاده خلیل الله و امام زاده کاظم می باشد که چشم هر بیننده ای را خیره می نماید.
در شمال شهر صحنه منطقه ای خوش آب و هوا با چشمه های پرآب و آبشاری زیبا واقع شده که دربند صحنه نامیده می شود. طبیعت بکر و زیبای آن در کنار آثار باستانی (گوردخمه) و همچنین نزدیکی آن به شهر صحنه که در مسیر زائران کربلا می باشد از قابلیت های مهم این مکان به شمار می رود. وجود درختان کهنسال گردو و چنار، طبیعت بکر و با صفای سراب صحنه، وجود منزلگاه های دربند و نیز در بخش صنایع دستی غالب تولیدات آن ها انواع گلیم، فرش، آلات موسیقی و جاجیم می باشد که موجب شده است توریست های داخلی
و خارجی را به این شهرستان جذب کند.
صحنه و به ویژه بخش دینور، دیار علما، ادبا و شعرای نامی و بزرگی همچون ابن قتیبۀ دینوری، ابو خلیفۀ دینوری، ملا پریشان دینوری و … از دیرباز تاکنون بوده است.
از دیگر مراکز دیدنی و تاریخی این شهرستان می توان به مقبرۀ صخره ای کیکاوس، قه لاهجیر، قلعه مروان، پل خسروی، پل آجری میان راهان، پل نوژی وران، امام زاده دینور، غار سیدشهاب در روستای میانراهان دینور، امام زاده سید ابراهیم درپریان کندوله، روستای بخوران چمچال، زیارتگاه تخت تیمور در ناحیۀ دربند، قلعۀ هژیر و … به شمار می آیند.
روستای بسیار زیبای کندوله با تاکستانهای فراوان، روستای آمله، بیدسرخ، ترازوبره، کرتویچ، درکه و …
از روستاهای توریستی و گردشگری این شهرستان می باشد که هر ساله گردشگران زیادی را پذیرا می شود.
وجود مجتمع تفریحی دربند به زیبایی طبیعت این شهرستان افزوده است و به عنوان یک قطب مهم گردشگری دارای پتانسیل های خوبی بوده اما به دلیل حجم بالای مسافر و به دنبال آن ترافیک سنگین در ایام تعطیلات و نبود پارکینگ مناسب خودروها، بسیاری از مسافران و میهمانان را مجبور به توقف و پارک خودرو در فاصله ای دورتر از این مجتمع تفریحی می کند و انتظار می رود تا مسوولین شهرستان به ویژه شهرداری با تقویت زیرساخت های این مجموعۀ تفریحی و توریستی شاهد توسعه و آبادانی این بخش از طبیعت استان باشیم. توسعۀ اقتصادی در هر جایی زمانی تحقق می یابد که از اتمام عوامل و امکانات و منابع طبیعی و تاریخی استفاده به عمل آید، شهرستان صحنه با توجه به امکانات بالقوه ای که در زمینه تاریخی، طبیعی، کشاورزی دارد فرصت ویژه ای به دست می دهد که در مدت کوتاهی در راستای طرح کرمانشاه ۲۰۲۰ گام بردارد.
مسئولین و فعالان حوزۀ اقتصادی باید با استفاده از پتانسیل ویژۀ این منطقه اقدامات لازم را انجام دهند که از همه ظرفیت های این شهرستان در جهت توسعه صنعت توریسم و گردشگری و در نهایت توسعه، رشد و شکوفایی اقتصاد و استان استفاده شود.
توجه به امکانات بالقوه و تلاش برای برطرف سازی ضعف های موجود و همچنین استفاده از فضای تبلیغاتی سنتی و مجازی ونیز جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند شهرستان صحنه را در آینده ای نزدیک حتی قبل از سال ۲۰۲۰ به شرایط مطلوب برساند.
می توان شهرستان صحنه را با توجه به قدمت و اصالت موسیقایی و آلات دست ساز موسیقی به مرکز هنر موسیقی غرب کشور تبدیل کرد و این خود یک ظرفیت ویژه در این شهرستان است و می توان از آن به عنوان فرصتی برای صادرات آلات موسیقی و جذب گردشگران هنرمند داخلی و خارجی و نیز احداث فضاهایی مانند هنرکده های موسیقی استفاده کرد.
امید است با حمایت ویژه مسوولان محترم و همکاری فعالان اقتصادی با چشم انداز ویژه ای به شهرستان صحنه پرداخت تا گامی باشد برای تحقق اهداف طرح
کرمانشاه ۲۰۲۰.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>