جمعه , ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین خبرها

بازگشایی مرز پرویزخان و بارقه امید در بین زلزله زدگان قصرشیرین

image_print

فعالیت دوباره مرز رسمی پرویزخان در شهرستان مرزی قصرشیرین پس از گذشت ۷۹ روز از تعطیلی موقت این رمز، بارقه امیدی در بین مرزنشینان زلزله زده این شهرستان ایجاد کرد و در بازگشت آرامش روحی و روانی به آن ها نقش موثری ایفا کرده است.
با انتشار خبر بازگشایی مرز رسمی پرویزخان به ویژه در بین قشر کارگر و تاجر این شهرستان، تا حدودی تلخی های ناشی از زلزله مهیب ۲۱ آبان و آسیب دیدگی حدود پنج هزار واحد مسکونی و پس لرزه هایی که هر روز دل های مردم این منطقه را می لرزاند، کمرنگ شد و امیدها را برای ساختن زندگی و بنا کردن واحدهای مسکونی و تجاری در بین مرزنشینانی که پیش از این نیز تجربه ویرانی خانه ها و آواره بودن را در سال های جنگ داشتند، دوباره زنده کرد.
فعالیت های مرز پرویزخان به دنبال مسایل سیاسی و اختلاف های مسوولان منطقه شمال عراق با دولت مرکزی، از ۲۳ مهر تا ۱۲ دی به حالت تعلیق درآمد که با درایت و تلاش وافر مسئولان و رایزنی های متعدد مسوولان ارشد کشورمان در تهران و بغداد، بار دیگر مبادلات مرزی و تجاری از این مرز رسمی از سرگرفته شد.
اینک مرزنشینان قصرشیرین که تا قبل از بازگشایی مرز رسمی پرویزخان و فعالیت دوباره آن، صحبت از مهاجرت از این شهر سرافراز را می کردند، بار دیگر کمر همت خود را برای ساختن شهری بسته اند که به یقین شیرین تر از قبل می شود.
با بازگشایی مرز رسمی پرویزخان، باز هم نان و برکت خدا بر سفره های بیش از هفت هزار تن از مردم این شهرستان مرزی زلزله زده بازگشت و مردم یقین دارند که وضعیت بهتر از این هم خواهد شد و بی شک دوره راحتی آن ها نیز از پس روزهای سخت فرا خواهد رسید.
مرزنشینان غیور قصرشیرین، شیرزنان و شیرمردان روزهای سختند و این را در جنگ و پس از جنگ هشت ساله
با بازگشت به سرزمین ابا و اجدادی خود و دفاع جانانه از این آب و خاک ثابت کرده اند.
مرزنشینان زلزله زده قصرشیرین که تنها منبع درآمدشان از قبل مرز رسمی پرویزخان تامین می شود، اینک امید دارند که با آغاز فعالیت دوباره کوله بری در کنار سایر مبادلات تجاری، مسافری، مرزی و ترانزیت سوخت، شاهد بازگشت به کار سه هزار تن از مرزنشینان و مغازه دارانی باشند که منبع درآمد آنها از طریق کوله بری تامین می شود.
مردم زلزله زده قصرشیرین بر این باورند که مسوولان نظام جمهوری اسلامی همواره حافظ و مدافع حق مرزنشینان این آب و خاک هستند و از این رو این مرزداران همیشه راسخ و مقاوم در کنار دولت و سایر مسوولان، برای ساختن دوباره این شهر مرزی و بازگشت رونق و توسعه به این منطقه در تلاش هستند.
مردم این منطقه یقین دارند بستن مرزهای اقتصادی به روی مرزنشینان به هر دلیلی خود یک زلزله نابودگر برای این منطقه است، زیرا قصرشیرین با داشتن ۲ بندر خشک پرویزخان
و خسروی و موقعیت های ممتاز اقتصادی، می تواند محلی برای پیشرفت و تحول باشد.
امیداست با از سرگیری فعالیت کوله بری و تدبیر دوباره مسوولان و همچنین تردد دوباره کاروان های زائر عتبات عالیات از مرز خسروی، شاهد رونق بیش از پیش این منطقه مرزی باشیم.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، ۲ مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با شمال عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی
در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با شمال عراق و در همسایگی استان سلیمانیه کردستان عراق قرار دارد
و حدود هفت هزار تن به صورت مستقیم از محل فعالیت
در این مرز رسمی ارتزاق می کنند.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز پرویزخان به مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
پرویزخان یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار کشور همسایه دارد
و بیش از ۵۴ درصد حجم کالاهای صادراتی کشورمان به عراق از طریق این مرز انجام می شود.
قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است. پس از وقوع زمین لرزه بزرگ شامگاه ۲۱ آبان در غرب استان کرمانشاه تاکنون ۱۶۶۹ پس لرزه به وقوع پیوست که ۵۷ مورد آن ها بیش از ۴ ریشتر قدرت داشته است.
زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>