چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۷
آخرین خبرها

روانسر با کرمانشاه ۲۰۲۰

image_print

شهرستان روانسر به مرکزیت روانسر در دامنه ی کوه شاهو و در حدود۵۷ کیلومتری شمال غربی شهرکرمانشاه واقع است.از ارتفاعات مهم اطراف آن می توان به ماه زرد،انجیره،شور و طاق چرمی اشاره کرد.چشمه بزرگ سراب گنه خانی در روانسر سرچشمه ی اصلی رودخانه قره سو می باشد و اقتصاد این منطقه بیشتر بر پایه کشاورزی و دامداری و باغداری استوار است و درواقع به دلیل آبهای فراوان در بخش کشاورزی قطب استان کرمانشاه می باشد.
شهرستان روانسر دارای یک بخش به نام شهر شاهو و سه دهستان به نامهای دولت آباد،حسن آباد و بدرآباد است.شهرستان روانسر به عنوان دروازه ی اورامانات یکی از پرجاذبه ترین مناطق گردشکری استان کرمانشاه است.
روانسر دارای آثار پیش از تاریخی و تاریخی مهمی است و از این لحاظ در باستان شناسی غرب کشور جایگاه ویژه ای دارد.قدیمی ترین آثار سکونت انسان در اطراف روانسر به دوره پارینه سنگی میانی تا فراپارینه سنگی بازمی گردد که بقایای آنها در غارهای کولیان،جاوری و همچنین رودخانه گراب(آوی خر)یافت شده است.از آثار مهم دیگر روانسر تپه موسایی است که مورد سکونت انسان بوده است.دخمه روانسر که مردم روانسر به آن(کوشک)می گویند به دوره ماد بر میگردد که از دیگر آثار باستانی این شهرستان می باشد.
از جمله مناطق گردش پذیر شهرستان روانسر زیارتگاه ویس قرن(ویس نازار)می باشد.
این بنا مربوط به قرن هجری است که به ثبت آثار ملی رسیده است و یکی ازمناطق پربازدید این شهرستان به شمار می رود.
از جاذبه های طبیعی شهرستان روانسر سراب زیبای روانسر است که در مرکز این شهرستان قرار دارد که باعث جذب گردشگران فراوانی به این منطقه شده است.این سراب از آثارملی ثبت شده ایران می باشد و در فهرست میراث طبیعی این استان قراردارد.
شهرستان روانسر در صنعت توریست به دلیل داشتن آثار بسیار کهن مانند تپه موسایی، غارکولیان، گور دخمه غارتاق فرهاد(دخمه روانسر)، گورستان اسلامی، سراب روانسر و دیگر آثار به ثبت رسیده یکی از مراکز گردشگری استان است.
وجودشهرک صنعتی در این شهرستان فضا و امکانات خوبی را جهت افزایش تکنولوژی و به طبع آن اشتغال در شهرستان را دربرخواهد داشت و همچنین وجود یکی از بزرگترین گاوداری های ایران در این شهرستان در سالهای اخیر صنعت پرورش دام و طیور را از رشد بالایی برخودار کرده است.
ارتفاعات سربه فلک کشیده شاهو و دامنه های زیبای آن از ارتفاعات مهم گردشگری در این شهرستان می باشد، این کوهستان از طبیعت زیبا و دست نخورده ای برخوردار است که در تمامی فصول سال کوهنوردان زیادی را به خود می طلبد.
غار کاوات از جمله غارهای دیدنی و معروف استان کرمانشاه می باشد که اطراف آن دارای سراب ها و چشمه های گوارایی است که تفرجگاه بسیار جالبی برای مسافرین می باشد.
وجود بازارچه روانسر در کنار جاذبه های دیدنی این شهرستان در آینده ای نزدیک باتوجه ویژه مسئولین و فعالان حوزه گردشگری و توریسم می تواند این شهرستان را به قطب اقتصادی منطقه اورامانات تبدیل کند.
گیوه بافی، گیوه چینی، گلیم بافی و کارهای چوبی از مهمترین صنایع دستی شهرستان روانسر می باشد که لازم است برای توسعه،حفظ و احیای صنایع دستی و ایجاد اشتغال های خانگی،دولت حمایت های بیشتری از صنایع دستی منطقه به عمل آورد و بازارچه صنایع دستی منطقه روانسر را ایجاد کند چرا که ایجاد بازارچه صنایع دستی در کنار سراب روانسر علاوه بر رونق این صنعت می تواند در توسعه اشتغال این منطقه تأثیر به سزایی گذارد.
وجود سایت رسمی پاراگلایدر ویس قرنی در ارتفاعات شاهو شهرستات روانسر که اولین سایت رسمی پاراگلایدر این استان می باشد موجب جذب گردشگران ورزشی از سراسر کشور شده است و همچنین با برگزاری مسابقات جهانی در این منطقه می تواند توریست های خارجی را در این منطقه پذیرا باشد.
در راستای هدف طرح»کرمانشاه ۲۰۲۰» و باتوجه به توانایی های بالقوه بالایی که در شهرستان روانسر موجود است می توان با حمایت مسئولان و تکمیل پروژه های گردشگری منطقه اورامانات شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر صنعت گردشگری در این بخش از استان باشیم.
احداث و توسعه مجتمع های گردشگری، تفریحی_رفاهی در اطراف سراب روانسر،رونق بازارچه مرزی روانسر،احداث مهمان پذیرها و اماکن اقامتی در جای جای شهرستان روانسر،ایجاد تورهای گردشگری یک روزه به این شهرستان،تبلیغات و اطلاع رسانی در حوزه معرفی جاذبه ها و توانایی های روانسر،جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در زمینه توریسم،اقتصاد کشاورزی و دام پروری به این شهرستان از جمله راهکارهایی جهت از بالقوه به بالفعل درآوردن پتانسیل های شهرستان روانسر می باشد که استان کرمانشاه را به طرح ۲۰۲۰ نزدیک می سازد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>