رییس مرکز بهداشت کرمانشاه: مورد ابتلای انسانی به «آنفلوانزای پرندگان» مشاهده نشده است


139510011217217949511234

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تاکنون موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان در استان مشاهده نشده است.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا دکتر ابراهیم شکیبا اظهار کرد: در پی مشاهده مواردی از آنفلوانزای پرندگان در شهرستان دالاهو، اقدامات کنترلی و بهداشتی در استان در حال انجام است و تاکنون موردی از انتقال این نوع از ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طیور به انسان در استان گزارش نشده است.
شکیبا افزود: هرگونه تلفات مشکوک طیور با گزارش تلفنی هم به دامپزشکی و هم ستادهای شهرستانی اطلاع‌رسانی شده و در کوتاه‌ترین زمان اقدامات لازم توسط تیم‌های مشترک سازمان دامپزشکی و معاونت بهداشتی در محل انجام می‌گیرد .رئیس مرکز بهداشت استان از شهروندان خواست تا از خرید مرغ زنده به طور جدی خودداری کرده و همچنین با اطمینان خاطر مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و مجاز تحت نظارت دامپزشکی و بهداشت تهیه نمایند.شکیبا رعایت نکات بهداشتی را از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد و افزود: شهروندان باید از
گوشت های آماده و منجمد بسته بندی شده با مجوز بهداشتی استفاده کنند.
وی اظهار کرد: در روستاها نیز باید کودکان را از طیور و پرندگان دور نگه داشت و پرندگان باید تا حد امکان در مکانی دور از محل زندگی افراد نگهداری شوند.
شکیبا افزود: استفاده از دستکش و ماسک در هنگام ذبح و پرکنی و آماده سازی پرندگان برای طبخ و شست و شوی مکرر دست با آب و صابون حداقل به مدت 30 ثانیه پس از تماس الزامی است. وی نسبت به شکار پرندگان مهاجر و آزاد مانند مرغابی، غاز و قو و … هشدار داد و افزود: از خرید و فروش، نقل و انتقال و ذبح و پرکنی پرندگان به خصوص پرندگان مهاجر باید خودداری شود. رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه از مردم خواست بیماری و یا تلف شدن پرندگان خود را به سرعت به سامانه 1512 سازمان دامپزشکی و یا 190 مرکز بهدشت استان گزارش دهند.