جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
آخرین خبرها

عضویت کرمانشاهی ها در کتابخانه های عمومی ۱۷ اسفند رایگان است

image_print

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، از عضویت رایگان علاقه مندان به کتاب و مطالعه در استان در روز ۱۷ اسفند خبر داد.
معصومه حسنی خونسار روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا با اشاره به ۱۷ اسفند سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: برای ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه، انس هرچه بیشتر مردم با کتاب و حضور فعال در کتابخانه های عمومی استان، تصمیم گرفتیم عضویت در کتابخانه های عمومی را در این روز رایگان کنیم.
وی افزود: علاقه مندان می توانند در این روز با حضور در کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، با در دست داشتن اصل شناسنامه یا کارت ملی و یک قطعه عکس به صورت رایگان و فقط با پرداخت (۵۰۰ تومان هزینه صدور و پرس کارت) به عضویت کتابخانه در آیند.
عضویت در کتابخانه های عمومی استان بستگی به کتابخانه دارد به طوریکه در کتابخانه امیرکبیر شهر کرمانشاه حق عضویت ۱۰۰هزار ریال، مابقی کتابخانه ها ۵۰ هزار ریال، کتابخانه های روستایی هم بین ۱۰ تا ۳۰ هزار ریال است.
وی همچنین یادآوری کرد: طرح کتابخانه‌ گردی امسال برای اولین بار روز پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، مصادف با شب میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در تعدادی از کتابخانه های عمومی استان اجرا می شود.
به گفته او این طرح در کتابخانه های حاج حسینعلی خان زنگنه اسلام آباد غرب، امام خمینی (ره) جوانرود، وحدت پاوه، امام صادق (ع) کرند غرب، سیدطاهر هاشمی روانسر، رسالت سرپل ذهاب، علامه مجلسی سنقر و کلیایی، ابن سینا صحنه، دهخدا قصرشیرین، امیرکبیر کرمانشاه، شهید عراقی کنگاور، سهروردی گیلانغرب و شهدای محراب هرسین همزمان با سراسر کشور برگزار می شود.
او از تمام اقشار جامعه از جمله استاندار و معاونان او، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه و جماعت، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شورای شهر و روستا، اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها و همه علاقه‌ مندان به کتاب دعوت کرد تا با حضور در کتابخانه‌های عمومی ضمن دیدار و گفتگو با اعضاء و کتابداران، از آخرین تحولات کتابخانه‌های عمومی کسب اطلاع کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کرمانشاه در ادامه تعداد کتابخانه های عمومی استان را ۱۰۰ باب به انضمام کتابخانه های مشارکتی و کتابخانه سیار ذکر کرد و گفت: در مجموع ۴۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی استان وجود دارد.
حسنی خونسار افزود: از مجموع کتابخانه های استان، ۸۱ باب کتابخانه عمومی نهادی، ۱۹ باب کتابخانه عمومی مشارکتی، ۶۲ باب کتابخانه عمومی شهری، ۱۶ باب کتابخانه عمومی روستایی و سه دستگاه کتابخانه عمومی سیار در شهرستان های قصرشیرین، جوانرود و هرسین است.
او همچنین تعداد کل منابع کتابخانه های عمومی استان را یک میلیون و ۱۱۰ هزار نسخه ذکر کرد و گفت: تعداد کتاب های به امانت رفته در سال جاری ۷۰۰ هزار نسخه بود که بیشترین عنوان امانت رفته شامل رمان، ادبیات و علوم عملی می باشد.
وی در ادامه تعداد کل مراجعین به کتابخانه های عمومی استان را در سال جاری یک میلیون و ۵۲۴ هزار و ۷۴۴ نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد ۷۵۳ هزار و ۹۴۸ نفر مرد و ۷۷۰ هزار و ۷۹۶ نفر زن هستند.
وی همچنین تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان را ۵۱ هزار و ۴۳۶ نفر در سال ۹۶ ذکر کرد و افزود: از این تعداد ۲۸ هزار و ۶۸۱ نفر مرد و ۲۲ هزار و ۷۵۵ نفر زن می باشند.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۰۰ روستا سکونت دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

9 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>