نکاتی درباره مراقبت از کودکان


لیلا مسگریان – کارشناس سلامت کودکان مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه

پیشگیری از مسمومیت کودکان
مسمومیت در کودکان به ویژه در پسربچه ها امری بسیار شایع بوده و نشانه کنجکاوی کودک خردسال و بی دقتی بزرگسالان در قرار دادن داروها و مواد شیمیایی خانگی در دسترس کودکان است. جهت پیشگیری از مسمومیت کودکان توجه به نکات زیر ضروری است:
* داروها، مواد شیمیایی، محصولات شوینده و سفید کننده در طبقات بالایی قفسه و دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. این مواد نباید زیر سینک یا کف توالت نگهداری شوند.
* داروها روی میز آرایش و کیف دستی نباید نگهداری شوند. مواد شیمیایی مثل رنگ، الکل سفید، ضد یخ خودرو، علف کش ها و آفت
کش ها در کمد، گاراژ یا انبار دارای قفل نگهداری شوند.
* همه داروها در ظرف اصلی خود نگهداری شوند. نگهداری شربت متادون (جهت ترک اعتیاد) در ظرف خالی نوشابه یا ظرف خالی آب معدنی منجر به مسمومیت ناخواسته و مرگ ده ها کودک شده است.
* در صورت مصرف بیش از اندازه ویتامین ها، آهن، استامینوفن، داروهای ضد سرفه توسط کودک، خطر مرگ وجود دارد.
* داروهای تاریخ مصرف گذشته نابود شده و دور ریخته شوند. هیچ وقت در مقابل چشم کودکان دارو را مصرف نکنید. کودکان دوست دارند چیزهایی را که می بینند تجربه کنند.
* در مهمانی ها و منزل بستگان بیشتر مراقب کودکان باشید چون ممکن است آنها از قواعد ایمنی کودک پیروی نکرده باشند.
* گیاهان چه سمی و چه غیر سمی، کود و خاک گیاهی باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند.
* برای پیشگیری از مسمومیت با منواکسید کربن مجاری تهویه منزل مسدود نباشد، می توان وسیله هشدار دهنده را در منزل تعبیه نمود.
* هنگام تعمیرات اساسی منازل قدیمی مقادیر زیادی سرب در خانه منتشر می شود. در صورت تراشیدن رنگ ها ترتیبی داده شود تا کودکان در خانه حضور نداشته باشند. وسایل کودک و اسباب بازی های کودک از جنس مرغوب و بدون حاوی سرب باشند. مسمومیت با سرب ممکن است بدون علائم بالینی باشد یا ممکن است این کودکان ازنظر آموزشی پیشرفت نکنند یا مهارت های قبلی خود را فراموش کنند.
در صورتی که کودکی مسموم شد
چه باید کرد؟
* مواد شوینده و پاک کننده سوزاننده هستند در صورت تماس با پوست و چشم کودک ناحیه را با مقدار زیادی آب شستشو دهید. در صورت بلع آن مواد کودک را وادار به استفراغ نکنید چون این کار باعث سوختگی مجدد مری می شود.
* برخی از علائم و شکایات آسیب های وارده ممکن است چند ساعت پس از مصرف این مواد بروز کند پس حتی در صورت نبود علائم نیز باید کودک توسط پزشک معاینه شود بدون فوت وقت کودک را به بیمارستان برسانید.
* در صورتی که کودک تنفس نداشته و هوشیار نیست به اورژانس 115 تلفن بزنید و تا رسیدن تیم احیا عملیات احیا پایه را به صورت دوره های 30 ماساژ قلبی و 2 تنفس برای کودک ادامه دهید.
در صورتی که کودک جسمی را بلعید
چه باید کرد؟
بیش از 90 درصد مرگ های ناشی از خفگی جسم خارجی در اطفال در کودکان زیر 5 سال اتفاق
می افتد.
کودکان نوپا به دلیل مسدود شدن راه هوایی با تکیه های غذا یا چیزهای دیگری مانند
اسباب بازی های کوچک، حبه انگور و یا تیله بیشتر در معرض خفگی هستند. مایعات شایعترین علت خفگی در شیرخواران هستند. باید بدانیم کودکان هنگام نوشیدن مایعات به مراقبت نیاز دارند.
کودکان هنگام غذا خوردن، نباید بازی و
جست و خیز کنند یا بدوند، لاستیک بادکنک پس از ترکیدن ممکن است به داخل ریه های آنها فرو رود. بادکنک، اشیاء ریز مانند سکه، دکمه، باطری ساعت، تکه های گوشت و سوسیس و شیرینی، آب نبات، مغزهای پسته و بادام، ذرت بو داده و انگور شایع ترین علل انسداد راه هوایی در اثر جسم خارجی در کودکان را تشکیل می دهند.
به کودکان بیاموزید غذای خود را خوب بجوند متاسفانه سالانه تعداد زیادی کودک به دلیل بلعیدن اشیاء ریز با عجله به بیمارستان آورده می شوند و گاهی اوقات به همین علت می میرند.
چرا کودکان
به سادگی دچار خفگی می شوند؟
* راه هوایی آنها باریک است و خیلی راحت دچار انسداد می شوند.
* هنوز خوب دندان در نیاورده اند
* دوست دارند اشیاء را در دهان بگذارند، این راهی برای شناخت دنیای اطرافشان است.
در صورتی که کودک جسمی را بلعید
چه باید کرد؟
* اگر انسداد خفیف است یعنی کودک می تواند سرفه کند و از خود صداهایی تولید کند مداخله نکنید و او را به سرفه کردن تشویق کنید.
* اگر انسداد راه هوایی شدید است یعنی کودک قادر به تولید هیچ صدایی نیست بایستی برای رفع انسداد دست به کار شوید.
اقدام مناسب بستگی به سن کودک دارد
الف) رفع انسداد شدید در کودک بالای یکسال
در پشت کودک قرار بگیرید، هر دو دست را بر روی شکم بالای ناف کودک به یکدیگر قلاب کنید و ضربه ای محکم و سریع به شکم او وارد کنید تا جسم خارجی به بیرون بجهد.
اگر کودک بیهوش شود، ضمن اطلاع به اورژانس 115 بعد از انجام 3 ماساژ قلبی، جسم خارجی را به بیرون هدایت کنید و پس از باز کردن راه هوایی تا رسیدن اورژانس دوره های 30 ماساژ و 2 تنفس را تکرار کنید.
ب) رفع انسداد شدید در کودک زیر یکسال
دوره های پنج ضربه به پشت و متعاقب آن پنج بار فشردن قفسه سینه را تا زمانی که جسم خارجی بیرون رانده شده و یا شیرخوار بیهوش است ادامه دهید. این در حالی است که سر کودک رو به پایین قرار می گیرد و زانو نیز جهت تکیه گاه استفاده
می شود. اگر به نظر نمی رسد که راه تنفسی کودک به طور کامل مسدود شده باشد، باز هم خیلی سریع به بیمارستان رسانده شود. همچنین اگر در منزل انسداد بطور کامل برطرف شود باز هم نیاز به بررسی پزشکی وجوددارد.