سه شنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

رونمایی از کتاب «قصرشیرین درهزاره ی تاریخ» این بار: محمدرضا محبت

image_print

10-2627 copy

مراسم آئین رونمایی از کتاب « قصرشیرین درهزاره ی تاریخ» شامگاه یکشنبه ۲۰ اسفندماه سال جاری(۱۳۹۶) به همت اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان باحضور مسوولان استانی، هنرمندان، نویسندگان در تالار وحدت دانشگاه فرهنگ و هنر کرمانشاه برگزار شد.
این کتاب خوب در ۶۸۷ صفحه (مصور) با موضوع شهر باستانی و تاریخی قصرشیرین با شمارگان ۱۱۰۰ جلد به همت و کوشش جناب محمدرضا محبت و با مقدمه خواندنی محقق ارزشمند جناب اردشیر کشاورز منتشر گردیده است.
محمدرضا محبت، برادر ارجمند جناب محمد جواد محبت شاعر بنام کرمانشاه، سالها در دیار شیرین زندگی کرده و به قول خودش جوانی اش را دراین شهر گذرانیده است.
درباره هدف از نگارش این اثر می گوید:
جوانیم با تمام جوشش احساس و تکه ای از قلبم در پی سه دهه اقامت در قصرشیرین بجا ماند. همه آنها را همراه با این کتاب که حاصل کندوکاوی درباره آن آب و خاک پاک است به دوستداران، یاران و بازماندگان آن دیار خونین تقدیم می کنم.
اردشیر کشاورز:
قصرشیرین در دل حلوان جای گرفته است
استاد اردشیر کشاورز با مقدمه ای زیبا و مستدل در این کتاب از قصرشیرین به نیکی یاد می کند
و گریزی به تاریخ این شهر می زند و از کار ارزشمند جناب محبت با نیکی یاد می کند.
این پژوهشگر نامی و مردمی درباره این اثر می نویسد:
کتاب « قصرشیرین درهزاره ی تاریخ» تالیف فرهنگی خوش نام محمدرضا محبت، که سالیانی چند از گران مایه عمر پر بار خودش را در قصرشیرین به انجام وظیفه و تکاپوی حیات مادی، معنوی و علمی گذرانده است، همزمان با چند تالیف دیگر پیرامون اوضاع تاریخی و جغرافیایی وباستان شناسی قصرشیرین دریافت شد، خوشوقت از آنم که شوق یادآوری گذشته های دور ونزدیک و تفحص دراحوال مناطق زیست بوم عزیزانی چند که در محل های گوناگون از جمله قصرشیرین، عمری سر کرده و اینک در پایان برهه ای
ازحیات این شهرستان بعد از ناکامی و تخریب و احیاء مجدد آن درهشت سال دفاع مقدس در صدد تدوین آثار هنری، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی برآمده اند، که این کار در واقع دل شاد کننده و امری مقدس و دوست داشتنی جلوه می کند، انشاءا… مورد توجه و سرمشق جوانان بیداردل آن دیار باشد. آنان نیز به ترتیب و طریقی، پاره ای از مساعی خویش را مصروف تهیه و تدوین آثار هنری خودسازند، به هر صورت آنچه در منابع معتبر تاریخی مد نظر قرار گرفته است درزمان ساسانیان، منطقه ای که چندین شهرستان را در، دل استانی بزرگ و پر برکت جای داده بود حلوان نام گرفت که بدون شک یکی از آنها نیز قصرشیرین بوده است، هر چند به صراحت در آثار مورد بحث از جمله کتاب ارزشمند تاریخ تمدن ایران ساسانی تالیف زنده یاد استاد سعید نفیسی به این نام برخورد نشده است اما دراسطوره ها به وفور از حکایات شیرین و فرهاد یاد شده و در دواوین شعری شاعران فارسی گوی ایران زمین با نام و آوازه ی شیرین و قصرشیرین و همچنین در منابع باستان شناختی با این نام مواجه هستیم و…
چگونگی نگارش کتاب
« قصرشیرین در هزاره تاریخ »
طی سال های متمادی خدمت از ۱۷ آبان ۱۳۳۷ ش در قصرشیرین، موقعیتی فراهم آمد که با شرکت در امتحانات ورودی دانشکده مکاتبه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی به تحصیل اشتغال ورزم و هر ساله در تعطیلات تابستانی در کلاسهای حضوری تهران رفع اشکال نمایم، تا آنکه در پایان راه و پس از استقرار جمهوری اسلامی و اجرای طرح انقلاب فرهنگی درجهت دریافت پایان نامه تحصیلی، مکلف به انجام تحقیقی درباره قصرشیرین با راهنمایی استاد بزرگوارم در دانشگاه علامه طباطبائی شادروان دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی گردیدم و پایان نامه تحت عنوان قصرشیرین تدوین و تقدیم شد.
پس از جنگ تحمیلی و آوارگی از قصرشیرین به توصیه دوستان و همراهی همسرم در صدد چاپ آن با افزون مطالب دیگری برآمدم، افسوس که دست نویس نخست در اموالی که از من با یورش صدامیان در قصرشیرین بجا مانده بود، به غارت رفت.
ناگزیر با عرض مطلب، از استاد، تقاضا کردم جزوه تقدیمی را اعاده فرمایند، در پاسخ تقدیم نامه من، استاد مهربان اینگونه تقریر فرمودند:
برادرعزیز جناب آقای محبت:
پس از سلام، نامه حضرت عالی را مدتی قبل دریافت کردم، امر شما را پذیرفتم و در حالی که تلاش و جستجو فراوانی برای بدست آوردن این مجموعه ارزشمند صرف شد خوشحال شدم که سرانجام موفق به یافتن آن در میان انباری از کتاب و جزوه شدم . از تاخیر جواب و اقدام معذرت می خواهم.
آرزومند تندرستی و بهبودی وضع حال شما هستم.
با ارادت سید محمود طباطبائی اردکانی
بدین ترتیب هسته اولیه آماده شد، با آرامش نسبی که بعد از پایان جنگ تحمیلی و بازنشستگی از خدمت اداری برایم بوجود آمد، کتابی است که بخش هایی از آن به صورت پاورقی طی سال های
هفتاد الی هزارو سیصدو هفتاد و دو در روزنامه صفیر غرب به سردبیری خانم منصوره کزازی به چاپ رسید و اینک با تدوین بخش های باقیمانده تقدیم شما می گردد، با عرض پوزش از کمی و کاستی آن، راهنمایی شما را مغتنم و سپاسگزار خواهم بود.
تقاص خون قصر
الا ای شهر شیرینم که دشمن
خرابت کرده از خشم زبونی
بخاک و خونش آخر می کشانم
که خونی گشته ام باخصم خونی
الا ای یادگار قرن ها عشق
مگر نام تو می گردد فراموش!؟
بخون خواهی تو یک دجله خون ریخت
توخونی، خون پر جوش سیاووش
ترا چون جان شیرین دوست دارم
نه جان سختم اگر بی تو نمیرم
نمیرم، تا ز خصم خونی خویش
تقاص خون قصرم را نگیرم
تو شیرینی ومن فرهاد، هرچند
« گذشته سالها ازعمر شیرین»
ترا صد بار گر ویران کند خصم
« همان برجاست نام قصرشیرین»
چو الوندت که دایم درخروش است
دل ما می زند جوش دمادم
دهیمت پاس دم تا آخرین فرد
و فرد آخری، تا آخرین دم
اگر دشمن گرانجانست و سرسخت
ازو سر سخت تر جنگ آورانیم
نباید داد هرگز تن به سازش
که خصم خونی سازشگرانیم
الا ای شهر شیرین جاودان باش
بجایی تا بجا می باشد این دهر
دوامت دردل تاریخ ثبت است
الا ای قصرشیرین! ای کهن شهر(۱)
۱- ن، ک، کیومرث عباسی ( قصری)، شهر باستانی قصرشیرین – ص ۱۷۲

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

9 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>