سه شنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

نماینده مردم قصرشیرین :در فصل گرما « بحران » در کمین مناطق زلزله زده است

image_print

IMAGE634605115702566288

نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر روند بازسازی مناطق زلزله زده سرعت نگیرد، در فصل گرمای پیش رو با بحران مواجه خواهیم شد.
به گزارش باختر ، فرهاد تجری در گفت و گو با ایسنابا اشاره به گذشت چهار ماه از زلزله ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب، اظهار کرد: با گذشت ۱۲۰ روز هنوز شرایط مطلوب نیست و مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند.
وی ادامه داد: کم کم به فصل گرما نزدیک می شویم و چون عمده مناطق زلزله زده در نواحی گرمسیری قرار دارندبا افزایش دما زندگی در چادر و کانکس دیگر برای مردمقابل تحمل نیست و با بحران مواجه خواهیم شد.
این نماینده مجلس یادآوری کرد: کانکس‌ها به دلیل جنسفلزی که دارند در فصل گرما برای نواحی مانند سرپل ذهابقصرشیرین و گیلانغرب قابل سکونت نیستند.
تجری سپس روند بازسازی مناطق زلزله را کند ارزیابی کرد و افزود: مردم درگیر بروکراسی‌های پیچیده اداری و مقررات و قوانین دست و پاگیر هستند.
وی با بیان اینکه این قوانین برای شرایط عادی وضع شده، خاطرنشان کرد: مردم این مناطق شرایط ویژه‌ای دارند و نباید قوانین و مقررات اینقدر برای آنها دست و پاگیر باشد.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه امهال وام‌ها نیز به طور کامل و جامع صورت نگرفته، افزود: برخی بدهی‌های معوق مشمول امهال نمی‌شود و مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند.
تجری درباره روند پرداخت تسهیلات بازسازی به مردم نیز عنوان کرد: روند پرداخت بسیار پیچیده و طولانی و درگیر و دار ضامن و … است.
وی با بیان اینکه بازسازی مناطق روستایی هم سرعت لازم را ندارد، عنوان کرد: در برخی موارد در روستاها مردم نیازمند جابجایی‌هایی هستند که روند کار را کند می‌کند و بنیاد مسکن نیز از سرعت بالای مورد نیاز برخوردار نیست.
نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از برخی عدم هماهنگی‌های نظام مهندسی در داخل شهر سرپل ذهاب هم یاد کرد که کار تهیه نقشه و طراحی‌ها را مقداری به تاخیر انداخته و افزود: البته همه تقصیرها بر گردن نظام مهندسی نیست و سایر بخش‌ها هم تقصیر دارند.
تجری از عدم پرداخت تسهیلات ۶۰۰ میلیارد تومانی حوزه صنعت و کشاورزی هم انتقاد کرد که هنوز اجرایی نشده و بسیاری از واحدهای صنعتی آسیب دیدههنوز با مشکل مواجهند.
وی با اشاره به اسیب دیدن حدود ۱۳۴۸ دستگاه خودرو مردم در زلزله اخیر، اظهار کرد: هنوز هیچ تدبیریبرای کمک به افرادی که خودروی آنها آسیب دیده اندیشیده نشده است.
به گفته این نماینده مجلس، افرادی که مستاجر هستند و جزو اقشار آسیب پذیر زلزله اخیر به شمار می‌آیند نیز هنوز حمایت نشده اند و برنامه مشخصی برای اسکان آنها وجود ندارد.
تجری افزود: امکانات بهداشتی، دوش حمام، سرویس بهداشتی و … نیز آنطور که باید در اختیار مردم قرار ندارد و این امر باعث می‌شود با توجه به نزدیک شدن فصل گرما خطر بیماری و مشکلات بهداشتی مردم را تهدید کند.
وی گفت: در مجموع با گذشت چهار ماه از زلزله ۷.۳ ریشتری، با اینکه حتی زمان صحبت از کانکس دادن به مردم هم گذشته و در مرحله بازسازی و اسکان
دائم هستیم ، اما هنوز برخی افراد که خانه آنها تعمیری است و یا مستاجر هستند در چادر و با شرایط سخت زندگی می‌کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>