جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
آخرین خبرها

اگر امر کتابخوانی از جامعه ای حذف شود فرهنگ آن ملت می میرد!

image_print

ح- مولایی  فر

جناب «نبی رحیمی» متولد ماه نهم سال ۱۳۱۳ خورشیدی دریک خانواده ی روستایی ازمنطقه ی کلیایی چشم به جهان هستی گشوده است.
باوجودی که بیش از هشت دهه از عمر ایشان سپردی شده با توجه به اینکه سرانه ی مطالعه ی کتاب در ایران به ویژه دراستان کرمانشاه بسیار کم است این انسان فرهیخته با ولعی خاص ساعاتی از زندگی خویش را صرف کتابخوانی می کند.
یکی از خصوصیات خوب و پسندیده ی نامبرده این است ضمن سیر وسیاحت دردنیای پر جذبه ی
کتاب، نکات وبخش های تاریخی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی کتب را در دفاتر خاص یادداشت می کند. پس از تنظیم و هم خوانی موضوعات مختلف ومتنوع، آنچه را که در محور مطالب خاصی فی المثل مباحث تاریخی، یا ادبی و هنری که با یکدیگر سنخیت دارد، جمع آوری می نماید سپس با هزینه ی شخصی در قالب کتاب منتشر می کند و رایگان در اختیار دوستان و آشنایان مخصوصاً نسل جوان میگذارد تا بدینوسیله انگیزه ی امر مطالعه ی کتاب را در وجود کسانی که چندان تمایل به خواندن کتاب ندارند زنده نماید.
ایشان تا کنون – البته از ده سال پیش- به چاپ چند جلد کتاب به صورت گردآوری وتنظیم و نگارش ازجمله: « گفتار حکیمانه، پیشتازان علم و اختراع گلچینی از شعرای نامی ایران و گلچینی از تاریخ ایران وجهان» شده و این کتاب ها تماماً با هزینه ی شخصی ومجانی راهی جامعه ی فرهنگی کرمانشاه کرده است. اخیراً کتاب « ازهر دری سخنی» را روانه ی بازار کتاب نموده.
شایان ذکر است جناب نبی رحیمی در سنین بالای عمر درامر ورزش های باستانی و کوه پیمایی کوشا هستند و پیاده روی جزو برنامه های هر روز این پیر دیر خرابات است و کاملا به این بیت معروف از حکیم ابوالقاسم فردوسی پای بند می باشد.
« زنیرو بود مرد را راستی
ز سستی کژی آید و کاستی»
شاید شهروندان ارجمند معترض شوند ترسیم و اشاراتی به زندگی این فرد، در عرصه ی آفرینش آثار خلاقه ی ادبیات و هنر چندان محلی از اعراب ندارد. اما از آنجایی که سستی و کاهلی جمع کثیری از جوانان و حتی اقشار میانسال و کهن عمر را دچار آفت روزمرگی ونا امیدی کرده است. زندگی پر تلاش وبا نشاط و امیدوارانه ی جناب رحیمی می تواند برای آنانی که در مقابله با ناملایمات زندگی، مایوسانه زانوی غم را در بغل گرفته اند. انگیزه ای ایجاد نماید که کوشش و سعی وافی در زمینه های فرهنگی، ورزشی و کسب و کار برای معاش زندگی، خمودگی
و کسالت را از چرخه ی حیات آدمیان درو می کند. انسان ها باید از روزگار درس زندگی را بیاموزند.
« هر که ناموخت از گذشت روزگار
هیچ ناموزد ز هیچ آموزگار» رودکی
گردآورنده ی کتاب « ازهر دری سخنی» در راستای کار و تلاش دربخش پیشگفتار می نویسد:
«… در مسیر زندگی تنها با توکل به خداوند فرازونشیب های زیادی را پشت سر گذاشته ام تا زمانی که درروستا زندگی می کردم یک میلیون درخت صنوبر وده هزار درخت مثمر وبیست هزار بوته مو غرس نمودم و در سال حدود دویست راس گوسفند به کشتارگاه تهران وکرمانشاه تحویل می دادم، تاسالهای ۱۳۵۸ خورشیدی چهارصد راس گوسفند وبز و حدود سی راس ماده گاو ، گاو و گوساله دو راس اسب با پنجاه کندوی زنبور عسل با برادرم بهزاد نگهداری می کردیم.» ص ع
جناب رحیمی از سال های ۱۳۵۰ به خاطر تحصیل فرزندانش در کرمانشاه سکونت اختیار می کند. با احداث شرکت رسمی ساختمان چندین کارگاه در مناطق کرمانشاه، بیستون، صحنه، کنگاور و هرسین در رشته ابنیه ساختمانی به فعالیت می پردازد. اما هرگز از مطالعه و یاد داشت برداشتن کتاب دست بر نمی دارد. از جمله کارگاه هایی که نامبرده در راه اندازی آن قدم برداشته قالی بافی سنتی و دستباف است که ضمن استفاده ی اقتصادی برای احیای هنر فرش با جدیت کوشیده اند.
نبی خان به دلیل علاقمندی که از دوران نوجوانی با زمین های کشاورزی داشته است با خرید زمین بایر و لم یزرع در شهرستان های سنقر و کرمانشاه با احداث باغ و گاهی اوقات فروش این باغ ها همواره برای گسترش فضای سبز قدم برداشته است، زیرا به عقیده ی ایشان باغ و باغات ریه ی تنفسی زمین و شهرهای پر جمعیت به حساب می آیند.
از سوی دیگر وی فقر و گرسنگی، بی فرهنگی و بی قانونی ناشی از طرف مدیریت و مقامات سیاسی- اجرائی در هر منطقه ای از جهان به ویژه دخالت قدرت های استکباری در کشورهای جهان سوم و درحال گذر از جامعه ی سنتی به جهان مدرن را عامل عقب ماندگی و نابسامانی و چالشهای عظیم اجتماعی می داند.
به همین دلیل جناب رحیمی بیداری ملت ها را در پرتو مطالعه ی کتاب و دانایی و خردگرایی و غنای فرهنگ، انگیزه هایی می داند که با روشن نگهداشتن چهل چراغ های فروزان فرهنگ هیچ ملتی حاضر نیست یوغ نوکری اربابان قدرت را بر گردن داشته باشند.
با استقرار عدالت اجتماعی و رفع تبعیض در تمام زمینه های سیاسی- اجتماعی می توان حداقل از فرار مغزها جلوگیری نمود.
در بخشی ازپیشگفتار کتاب می خوانیم: « هیچ کس دوست ندارد موطن خود را ترک کند و به کشور بیگانه برودمگر این که در وطن خود در چنگال بی عدالتی، بی قانونی ، فقر ، بیکاری و هرج و مرج قرار گیرد که ناچار شود به خارج از کشور خود مهاجرت نماید»
صص ق-ر
مقاله را با سخنی نغز از فیلسوف معاصر « کارل پوپر» به پایان می رسانم:
« برای کشتن یک جامعه روشی ساده به کار گیرید بر فرهنگ آنان تمرکز کنید، ابتدا کتاب را از آنها بگیرید و بعد سرشان را درون تلویزیون فرو کنید.»
پایان.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

5 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>