جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
آخرین خبرها

یا مقلب القلوب فقط تو می دانی و من

image_print

0007612960

منوچهر نجمایی

گاه شمار تاریخ دارد تند تند ورق می خورد؛
هنوز سپیده صبح خودش را نشان نداده صدای دلنواز پرستوهای مهاجر که روی آسمان شهر چرخ می زنند و بازی و شادی و شنگولی می کنند، مژده رسیدن بهار را می دهند.
غنچه درخت ها نیز نشانه شکفتن شکوفه و گل هایی است که نوید سرسبزی و زیبایی و شادابی و طراوت را می دهند و بسیاری از الطاف خداوند که تحول و دگرگونی بهینه ای را به انسان ها نوید و هدیه ذات اقدس دوست نشان می دهد تا برسیم به لحظات ملکوتی آغاز روزی دیگر و سالی دیگر و آنچه شیرین کامی زندگی است روزهای سال کهنه دارند کم کم بساطشان را جع می کنند و ما هم کهنگی ها را به دور می ریزیم تا آرام آرام برای روزهای نو زندگی نو، جا باز کنیم.
داریم به لحظاتی نزدیک می شویم تا دست نیایش به سوی مقلب القلوب دراز کنیم و از او بخواهیم
دل های ما را از آنچه ناپاکی و پلیدی خواسته و ناخواسته است پاک و منزه بسازد و دل های از هم دور شده مان را که گرفتاریهای روزمره و بهم
پیچیدگی های زندگی از هم دور کرده و دارد به جدایی و گسستگی می رسد پیوند عاطفی عطا فرموده و هم چنانکه طبیعت دست پرورده اش به پاکی و زلالی و نزهت تازه ای می رسند، دل هایمان را هم جلای انسانیت و آدمیت بدهیم، تا بتوانیم دوست داشته باشیم هر آنچه را حضرتش دوست دارد و عشق بورزیم به آنان که ربانیتش شایستگی عشق ورزیدن را به آن عطا کرده است. دست به آسمان خداییش بساییم که یا مقلب القلوب و الابصار، آن چنان کن که خودت دانی و خواست تو و پذیرای درگاهت،
دیدگان مان را بصیرت و بینایی ده تا آنچه را آفریدی شفاف تر و زیباتر ببینیم و دیدگاه درون مان نیز به زیبایی ها بنگرد و زشتی و پلشتی ها را از دیدگاه مان دور بداریم چرا که تو زیبایی را آفریده ای و زیبایی را دوست داری.
ای آن که گردش چرخ و فلک و زمین و زمان و هفت گنبد آسمانی با تدبیر تو از ازل تا ابدیت هرگز از حرکت باز نخواهد ایستاد مگر به مشیت و فرمان خودت.
خدایا به آنچه دادی و داده ای تو را سوگند
می دهیم که دگرگونی حال و احوال ما را به خودمان وا مگذار تو که می دانی و می توانی آنچه را مصلحت زنده بودن و زندگی کردن است به ما بنمایانی، نیکوترین حال و احوال و خصلت های بندگی را در این لحظات دگرگونی زمین و زمان به ما عطا فرما بدانگونه که آنچه و آن گونه که تو می خواهی باشیم نه فقط امروز و فردا که تا ابدیت و آن زمان که دور جهان به پاست.
یادمان باشد آن لحظات ملکوتی، در خلوت دل و سکوت بی پیرایگی که با معبود در راز و نیاز و نیایش و استغاثه به درگاهش هستیم، به خاطر بسپاریم آنچه خواسته ایم و داده است، اما لختی نگذشته و مرور زمان بر آن خاکستر فراموشی پوشش نداده است آن باشیم که باید و او می خواهد.
اما بیاییم در واپسین روزهای سال کهنه و گام نهادن در روزهای نو و سال نو فراخنای اندیشه را در برابر دیدگانمان گواه بگیریم ترفندهای زمانه و
سختی های روزگار بازیگر عوض مان نکند همان باشیم که باید باشیم، حرص و آز و طمع، بلندپروازیها فریب مان ندهد و بپذیریم که مسیر زادن و مرگ بسیار کوتاه است و شتابان می گذرد اما در مسیر این گذر، ترکش بیراهه ای و حاشیه های بسیاری است که باز دارندگی اش قوی است تا مسیر چپ و راست و صواب و ناصواب را پیش رویمان بگذارد و دچار لغزش هایی بشویم که زمین مان بزند آن چنانکه توانی برای برخاستن نداشته باشیم.
فقط تو می دانی و من
خدایا هم عالم السر والخفیاتی و اسرار نهان و پنهان بندگان را خوب می دانی و هم ستارالعیوب که هر آنچه بر ما می گذرد یا بر خود می گذرانیم از دیدگان بصیر و بینایت پنهان نیست و هم عظمت و کربیاییت به گونه ای است که به حرمت بندگان، آنچه را
می بینی، حتی اگر در پنهان ظاهر باشد مصلحت را آن می دانی که اسرار و رمز و رموز و خطا و اشتباهات سهوی و عمدی را چنان پنهان و مستور می داری که انگاری اتفاق نیفتاده است.
چه خوب فرموده است شیخ اجل سعدی:
بنده همان به که ز تقصیر خویش
روی به درگاه خدا آورد
ور نه سزاوار خداوندیش
کس نتواند که بجای آورد
«اعملو آل داوود شکرا و قلیل من عبادی الشکور»
که برگرفته از کتاب خدا و کلام الهی است
بهر روی، حالا که داریم زندگی مان را تحول و دگرگونی می بخشیم و بهترین سازی می کنیم، برای تحول و بهینه سازی خودمان چه خواهیم کرد.
گذشته و هر چه بوده، خوب یا بد گذشته است حتی اگر دلپذیر هم نبوده جای اسف و شکوه و گلایه ندارد.
کهنگی ها را دور بریزم، کینه ها را از خودمان دور کنیم، این تصور را در مخیله مان جا ندهیم که باید «ایده آل» بود ایده آل واژه ای است فراتر از ذهن و کنش و کردار ولی می توانیم خوب و نیک باشیم و مفید و کارساز و سازگار. باید این باور را بپذیریم که آدمهای «بد» خوبی هایی هم دارند و آدم های خوب هم دارای بدی هایی هستند پس چوب تکفیر را برای کوبیدن به دست نگیریم چون نمی توانیم درون انسان ها را داوری کنیم.
خدایا….
در این واپسین روزهای سال و گردش روزگار که هر آن چه هست و می شود با قدرت و توانمندی خود توست، حال و احوالی نصیب ما گردان که از لحظات روزهای نو و سال نو آن بشویم و آن باشیم که
می خواهیم و به من توانایی آن را بده که این چنین باشم و هم چنان بمانم و حوادث روزگار و گرفتارها مرا به بیراهه و کژی ها نکشاند.
تو خوب می دانی که ناتوانیم و درمانده اما می خواهیم در گفتارهایمان نیک و پسندیده بگوییم و
اندیشه های مان پاک و بدون آلودگی و خدشه و خلافی باشد و پاک و زلال و کنش و کردارمان نشات گرفته از کنش و کردار خدایی، با آرامش و شادمانی زندگی کنیم و دیگران را هم از خود بدانیم و با آنان انبازی کنیم جدایی هایم را از فصل به وصل برسانیم.
دیدگانمان را بصیرت و بینایی درون بخشیم که زیبایی های ظاهر فریب از حقانیت حق دورمان نکند.
در آن لحظات ملکوتی و اهورایی از ایزد یکتا بخواهیم که لغزش هایمان را به حساب ناآگاهی هایمان بگذارد تا دغدغه هایش را فراموش کنیم و برای خودمان دنیای جدیدی بسازیم که در آن عشق باشد و صداقت و دوست داشتن و انسان بودن به دور از هر پیرایه و آلودگی ها و پلشتی ها.
وقتی دست به آسمان کبریایش بساییم و از دل های پاک مان، حرف بزنیم و طلب کنیم آنچه را که صلاح و عینیت زندگی است به آنچه بخواهیم برسیم
سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند
یا مقلب القلوب و الابصار ، یا مدبر الیل و النهار
حول حالنا، احسن الحال

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>