جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
آخرین خبرها

یادداشتی از« امیرارسلان حدیدی»؛ گردشگری کرمانشاه به بهانه نوروز

image_print

2134106

آیا کرمانشاه می تواند مقصد قابل قبولی برای گردشگران خارجی باشد. جواب به این سوال یک بله و یا یک خیر ساده نیست.
برای توضیح پیچیدگی پاسخ این سوال بظاهر ساده جوابها را به دو دسته تقسیم می کنیم. ابتدا به دلایل زیر پاسخ این سوال را بله حساب کنیم.
۱- استان کرمانشاه دریا ندارد، بنابر این ساحل گرمی هم برای توریستها ندارد ولی آنقدر آب جاری و سد و سراب دارد که کمبود دریا را کاملا جبران می کند. ساعات آفتابی کرمانشاه به ۲۹۹۹ ساعت می‌رسد و کرمانشاه بهشت عاشقان آب و هوای چهار فصل است.
کرمانشاه از دید گوناگونی آب و هوائی دارای تنوع زیادی است از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است زمانی که قصرشیرین خرماپزان استدر سنقر و پاوه باید بدنبال راه اندازی بخاریهای منازل بود و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب با آب و هوای معتدل خود هوش از سر مسافرین می پرانند بگونه ای که در قرن چهارم میلادی شهر کرمانشاه که در آن دوران روستای خوش آب و هوایی بود به عنوان دومین اقامتگاه سلطنتی ساسانیان انتخاب شد همان وقتها بود که باغ‌های بزرگی در این منطقه ساخته شد و تا مدت‌ها مکان تفریحی شاهان ساسانی بود. در دوران اسلامی نیز بارها شهر کرمانشاه را شهری خوش آب و هوا توصیف کرده‌اند که در آن آب‌ها جاری است و درختان و میوه جات فراوان دارد و کالاها در آن ارزان‌اند.
ابن فقیه در کتاب البلدان که در سال ۲۹۰ هجری نگاشته‌است در مورد کرمانشاه می‌نویسد : او-قباد- از مداین تا رود بلخ در همه راه هیچ سرزمینی که هوایش از کرمانشاهان تا گردنه همدان-اسدآباد- خوش‌تر و آبش گواراتر و نسیمش لذت بخش‌تر باشد نیافت این بود که قرمسین را ساخت.
۲-تاریخ غنی یکی از نکات بارز کرمانشاه است. وجود ۴۰۰۰ اثر تاریخی دلیلی بر این مدعاست. کرمانشاه از لحاظ بقایای سکونت‌های پیش از تاریخ، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا است. قدیمی‌ترین آثار سکونت بشر در کرمانشاه مربوط به پارینه‌سنگی قدیم است . آثار سکونت نئاندرتال‌ها در غارهای بیستون -همچون غار مر تاریکو غار مر آفتاب- کشف شده‌است. در غارهای شمال شهر کرمانشاه مثل قبه و دو اشکفت نیز ابزارهای سنگی این دوره یافت شده‌است.
از کهن‌ترین آثار سکونت روستانشینی اولیه در غرب آسیا چندین مکان در اطراف شهر کرمانشاه قرار دارند که از میان آن‌ها می‌توان به گنج‌دره در غرب هرسین و سراب و آسیاب در شرق کرمانشاه اشاره کرد. محوطه تاریخی طاق بستان در شمال شرقی حاشیه کرمانشاه قرار دارد. در این محوطه، آثاری از دوره ساسانی شامل نقش برجسته‌های اردشیر دوم و دو ایوان سنگی بنام‌های ایوان کوچک و برزگ وجود دارند.
در محوطه طاق بستان سرستون‌ها از بی‌نظیرترین و استثنایی‌ترین آثار هنری دوره ساسانی‌اندکه نمونه آن‌هادرهیچ جای دیگردنیا یافت نمی‌شود. این سرستون‌ها برای ساخت کاخی تهیه شده‌اند؛ اما به‌ دلیل ساخته نشدن کاخ هرگز مورد استفاده قرارنگرفتند. دوران دوم رشد و توجه به کرمانشاه در دوران قاجاریه بود که مورد توجه دوباره حکومت از لحاظ سیاسی و اجتماعی بود. در این دوران کرمانشاه دوباره چهره شهری خود را بازیافت و تاریخ دوباره کرمانشاه رقم خورد.
۳-صنایع دستی منطقه کرمانشاه نشان از قدمت هنر و هنر دوستی در این خطه از کشورمان دارد. هنرمندان صاحب ذوق کرمانشاهی با ظرافت تمام، اشکال هندسی و نقوش زیبایی بر روی انواع هنرهای سنتی ایجاد کرده و اثری ماندگار خلق می کنند. صنایع دستی استان کرمانشاه در کنار محصولات خوراکی، تنوع بسیاری را برای طرفداران سوغات کرمانشاه بوجود می آورد.
از همان ابتدا مردم بومی که در این منطقه می زیستند، با توجه به استعدادشان و مواد اولیه ی متنوعی که در دسترشان بود، در زمینه های مورد علاقه ی خود، هنرهای دستی زیبایی را می آفریدند و این علتی بر رونق صنایع دستی در این منطقه بود.خرید هدایای با ارزش،فرش،گلیم و مابقی سوغاتی‌ها جزء علایق مشترک توریستها است وکرمانشاه در این زمینه واقعا معدنی از صنایع دستی با ارزش را در اختیار دارد. بالاترین ارزش افزوده را اگر به فرش اختصاص بدهیم فرش‌های سنقر دارای ویژگی‌های هنری و خلاقیت‌های ویژه نسبت به سایر رقبای خود در سراسر جهان است.
۴- فرهنگ جمعیت کرمانشاه ترکیبی از ریشه‌های مختلف قومی ست و اگر به مناطق مختلف این استان زیبا سفر کنید این بافت جمعیتی خاص به خوبی نمایان است. هر منطقه سنت‌ها، هنر، موسیقی، فرهنگ خاص و حتی عادات غذایی مختص به خود را دارد. کرد و لر و لک و فارس و ترک رنگین کمان جمعیتی زیبایی را ساخته اند که همگی به ایرانی بودن خود افتخار می کنند و برای توریستها بسیار جذابند.
۵-خوردن غذاهای متنوع استان کرمانشاه مانند غذاهایی همچون: آش دوغ، آش عباسعلی، ونوشک پلو، خورشت کنگر، دنده کباب، خورشت خلال بادام، سورانه، خوراک کدو حلوایی، کوکوی پاغازه، آش کشک و بادمجان، شلمین، زو و کره، خمار آشی، جرگ و بز، کوفته و کباب سنقر برای توریستها تجربه بسیار جذابی می تواند باشد.
۶- کسانی که به ورزش‌هایی که درطبیعت انجام می‌شوند علاقه‌مندند مکان درستی را انتخاب کرده‌اند. پیاده‌روی،کوهنوردی،دوچرخه سواری کوهستان، قایق سواری در رودخانه، غواصی، اسکی،ازجمله ورزش‌هایی ست که شما می‌توانید از انجام آن‌ها درطبیعت بکر کرمانشاه لذت ببرید.
۷-فرصت‌های تجاری استان کرمانشاه با توجه به مجاورت با عراق و اقلیم کردستان بسیار وسوسه برانگیز است. اگرچه فعلا کرمانشاه اقتصاد خیلی قوی ندارد ولی با توجه به منابع آب، بازارچه های مرزی، زمین های مستعد کشاورزی و… می تواند به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای منطقه ای ایران تبدیل شود. شاید گذران تعطیلات توریست ها در کرمانشاه به تصمیم بزرگ تجاری برای سرمایه‌گذاری و استفاده از بازار پر پتانسیل کرمانشاه ختم شود.
۸- ارزان بودن سفر به کرمانشاه یکی از مزیت های گردشگری استان کرمانشاه است. با نگاهی به قیمت‌های اقامتی و گذران روزانه گردشگری متوجه می‌شویم سفر به کرمانشاه قیمت مناسبی دارد.
با توجه به اینکه در مباحث اقتصادی شاخص قیمت از مهمترین فاکتورهای اثر گذار در تصمیم خرید است، لذا ارزان بودن سفر به کرمانشاه می تواند عامل اقبال توریست‌ها برای سفر به آن بشود.
اما همیشه پاسخ سوال اولیه مقاله بله نیست و دلایلی برای نه گفتن هم پیدا می شود. اجازه بدهید به آنها هم بپردازیم.
۱-اسکان در کرمانشاه برای پذیرای ازتوریست ها مشکل ساز است و متاسفانه کمبود هتل در کرمانشاه، حوزه گردشگری این دیار را آزار می‌دهد. در خود مرکز استان هم با کمبود هتل مناسب و استاندارد دو و سه ستاره مواجه ایم، چه برسد به شهرستانها که اوضاع بسیار بدتری دارند و اغلب شهرستانهای استان کرمانشاه نیز یا فاقد هتلند یا هتل های آنها استاندارد نبوده و جوابگوی نیاز گردشگران داخلی و خارجی نیست.
یکی از راه‌حل‌های این مساله ایجاد و توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی است که این اقامتگاه‌ها بسیار مورد استقبال گردشگران خارجی واقع شده است.
۲- یکی از مشکلات جدی حوزه گردشگری کرمانشاه ضعف تبلیغات است و از آنجایی که مسئولین امر گردشگری استان خود را خوب نشناخته اند، بر همان قیاس آن را خوب هم معرفی نکرده اند. به واقع ضعف تبلیغات مسئله جدی حوزه گردشگری استان است .اصولا گردشگری را در استان باید گسترش داد و استان کرمانشاه فقط شهر کرمانشاه نیست.
۳- متاسفانه وقتی از ضعف زیرساختها سخن گفته می شود باید از عدم وجود حداقل ها باید یاد کرد. در بخش گردشگر خارجی مسافرین کرمانشاه اغلب از افراد مسن تشکیل می شوند که این البته اختصاص به کرمانشاه نیز ندارد و معظلی کشوریست.
افراد مسن در سطح شهر نیازمند سرویس های بهداشتی عمومی هستند که در کرمانشاه به اندازه کافی در اختیار آنها نیست. از سوی دیگر نگاه به گردشگری خارجی در ایران بیشتر بر گردشگری تاریخی متمرکز شده که بسیاری از مسافرین بالقوه را از جامعه هدف خارج می کند.
۴- فارغ از مباحث کلان و مرتبط با سیاست خارجی که به طور جدی بر میزان توریست های ورودی به کشور تأثیر می گذارند ، روش های اجرایی مدیران محلی می تواند در این عرصه بسیار تعیین کننده باشد.
این روش ها نیز البته متأثر از نوع نگاه مدیران دولتی به مقوله توریسم و فعالان عرصه گردشگری است.به عنوان مثال توریست خارجی ، بیش و پیش از هر چیز ، یک «مهاجم فرهنگی» قلمداد می شود که آمده است تمام دین و ایمان و فرهنگ مان را یک شبه بر باد دهد و برود.
با چنین نگاهی بهتر است از بحث های تئوریک توسعه دوری کنیم. سال هایی نه چندان دور در ترکیه توریست ها برای مردم، غریبه هایی بودند که باید با تعجب نگاهشان کرد یا کودکان به سمت اتوبوس شان سنگ بپرانند. اما دولتمردان و سیاستگذاران ترک ، در کنار مهیا سازی زیرساخت های توریستی در کشورشان ، فرهنگ سازی گسترده ای را برای ارتقای سطح توریست پذیری مردمشان کردند به گونه که مدت ها ، بر روی بیلبوردهایشان جملاتی مانند این حک شده بود: «توریست ، برای ما شکوفایی اقتصادی می آورد ، دوستش داشته باشیم.»
امیدوارم که این تذکرات براصلاح روش های جذب توریست داخلی و خارجی موثر باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>