علائم آلرژی های بهاره چیست؟


در فصل بهار هستیم و عده ی زیادی درگیر آلرژی بهاره هستند. آلرژی بهاره علائمی دارد که در اینجا با آنها آشنا می شوید.
علائم آلرژی های بهاره مشابه علائم سرماخوردگی می باشد که ممکن است با مصرف داروهای سرماخوردگی انتظار داشته باشید که درمان شود. اما لازم است توجه کنید که علائم آلرژی های بهاره در بعضی نکات با سرماخوردگی متفاوت است. در این مقاله با علائم آلرژی های بهاره آشنا می شوید.
در فصل بهار محیط اطراف زیباتر از قبل می‌شود و سرسبزی همه جا را فرا می‌گیرد. اما برای برخی از افراد این فصل به معنای آبریزش بینی و عطسه کردن است. حساسیت‌های فصلی همانند رینیت آلرژیک در میان افراد رواج بسیار زیادی دارد. حالا سوال اینجاست که چرا افراد به این نوع حساسیت مبتلا می‌شوند؟ در طول فصل بهار، گل‌ها شروع به شکوفه دادن می‌کنند. در این میان گرده‌های گل در هوا منتشر می‌شود. این گرده‌های کوچک به سمت درختان یا سایر گل‌ها مسافرت می‌کنند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند. با این حال، زمانی که گرده‌ها در بینی و مسیر آن قرار می‌گیرند یا افراد به طور ناگهانی آن را استشمام می‌کنند ممکن است باعث تحریک سیستم ایمنی بدن گردند زیرا این مواد به عنوان مهاجمان خارجی شناخته می‌شوند. در چنین شرایطی، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌ها و مواد شیمیایی با نام هیستامین را آزاد می‌کند. برای افرادی که حساسیت ندارند، هیستامین در یک سطح قابل تحمل نگه داشته می‌شود. با این حال در افرادی که مبتلا به آلرژی هستند، سیستم ایمنی بدن مقدار زیادی هیستامین آزاد می‌کند و همین امر موجب بروز نشانه‌ها و علائم آلرژی در بدن می‌شود.گرده‌ها تنها مقصر اصلی این ماجرا نیستند. در طول فصل بهار، محیط مرطوب می‌شود و همین امر باعث می‌گردد محیط اطراف شما همچون منزل، محل مناسبی برای پرورش قارچ‌ها باشد. این موارد نیز همانند گرده‌ها باعث ایجاد حساسیت در بدن می‌شوند.
نشانه‌ها و علائم آلرژی فصل بهار
برخی از نشانه‌ها و علائم آلرژی های بهاره شامل موارد زیر است:
عطسه کردن
خس خس سینه
سرفه کردن
ظهور دایره‌های سیاه رنگ زیر چشم
آبریزش بینی
خارش و سوزش چشم
قرمزی چشم
در برخی از موارد آلرژن‌ها می‌توانند باعث تحریک آسم شوند که یک بیماری مزمن دستگاه تنفسی است. در موارد نادر، قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها می‌تواند به آنافیلاکسی منجر شود. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که با مواردی همچون فشار خون پایین،اتساع عروق خونی و گاهی شوک مشخص می‌شود.