سرمقاله/قطار آمد ، نيامد؟!


54

هادی نوروزی- سردبیر

پس از نيم قرن چشم انتظاري ديدار قطار در ديار سنگ و آب و هزار وعده و وعيد مسوولان، بالاخره نوروز 97 راه آهن كرمانشاه رسما با حضوررييس جمهور افتتاح شد و با اعزام جمعي از خانواده شهدا، خانواده جانباختگان زلزله ازگله و جمعي از اهالي رسانه به مشهد مقدس، راه آهن ديار سنگ و آب را متبرك كردند. اما بعد از رفت و بازگشت نخستين سفر ريلي كرمانشاه، همه در انتظار اعلام رسمي برنامه هاي سفر با قطار در كرمانشاه بودند كه عملا هيچ خبري از ادامه سفرهاي ريلي در اين ديار نبود.
با گذشت يكي دو هفته از نوروز 97، مسوولين راه آهن كشور نرخ بليط و برنامه سفر راه آهن كرمانشاه را اعلام كردند كه در ميان تعجب همگان صرفا امكان سفر به مشهد مهياست آن هم با قيمت 145000 تومان (كه البته اين رقم در ادامه به 126900 تومان كاهش يافت). اين درحالي است كه با رقمي در حدود، نرخ بليط قطار رفت و برگشت كرمانشاه به مشهد، مي توان يك تور هوايي دو، سه روزه به مشهد رزرو كرد. اينكه چرا راه آهن كرمانشاه بايد فقط هفته اي دو بار تردد قطار داشته باشد و آن هم فقط به يك مقصد، قدري عجيب است! و اينكه چرا در ديگر ايستگاه هاي اين مسير همچون تهران كه براي كرمانشاهيان بسيار حائز اهميت است، توقفي وجود ندارد؟ عجيب تر! كه تا به امروز هيچكدام از مسوولين استان پاسخ قانع كننده اي به اين سوال ها
نداده اند. همچنين اخيرا در فضاي مجازي اخباري مبني بر تهديدِ گرفتن قطار از كرمانشاه به بهانه عدم استقبال توسط مردم ديده و شنيده مي شود، كه اين مورد از دو مورد قبلي تعجب برانگيزتر است! نيم قرن چشم انتظاري راه آهن، حاصل اش شد، همين!… قطار آمد، نيامد؟!