جمعه , ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

طنزواژه های کرمانشاهی مهرداد سلطانپور (م . عطارباشی)

image_print

قُنَه :
معنی لغوی : انباشتن ، ذخیره کردن
معنی کاربردی : قُنَه کردن بیشتر در مورد پیرزن هایی بکار می رود که پول و طلای خود را جمع کرده و در جایی امن آنرا نگهداری می کنند. معمولا جای امن شامل : داخل گونی برنج ، داخل لوله بخاری ، توی جیب لباس هایی که هیچ وقت استفاده نمی شوند توی گلدان و ظروف داخل دکور، ته کابینت های آشپزخانه ، داخل آستری چمدان ها و نظایر آنها می باشد که عمدتا خودشان نیز فراموش می کنند کجا قایم کرده اند!!!
قُنَه کردن از دیرباز جزو عادات رفتاری پیرزنان بوده و نمی توان این رفتار را از ایشان منفک نمود!
امروزه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، وظیفه خطیر قُنَه کردن را برعهده داشته و خودشان پول و دارایی های با ارزش افراد را قُنَه نموده و در ازای آن سود ناچیزی را پرداخت می نمایند!!!
هِرِش : این واژه به معنای مقدار زیادی از چیزی است که یکهو و ناگهانی می آید و سریع می رود.
بعنوان مثال وقتی می گویند «یه هِرِش باران» یعنی بارش مقدار زیادی باران که یکباره و سریع می بارد و تمام می شود.
این واژه این روزها که بارندگی های زیادی در سطح شهر را شاهد هستیم، بیشتر بکار می رود آنهم در فصلی از سال که آنرا «بهارَه شیتَه» می نامند که یک لحظه هوا صاف و آفتابی است و لحظه دیگر ابری و بارانی.
از دیگر موارد کاربرد هِرِش ، اشاره به انجام سریع و ضربتی کاری است که البته اخیرا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .
نُخس :
معنی لغوی : هدفگیری
معنی کاربردی : چنانچه بخواهند هدفی را نشانه بگیرند از این واژه استفاده می کنند . نُخس گرفتن علاوه بر تیراندازی در بازی های هفت سنگ ، تشیله بازی ، گردوبازی ، لیسان و امثالهم نیز کاربرد دارد.
برخی افراد بجای این واژه از عبارت «نُقس» استفاده می کنند که منعی ندارد و آنهم پذیرفتنی است!
«نُخسه» واژه دیگری است که گرچه با این واژه هم خانواده است اما در معنا باجناقش هم محسوب نمی شود! نُخسه تلفظ ناصحیح واژه نسخه است که عمدتا توسط افراد بیسواد بیان می شود!!!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>