جمعه , ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

مصرف دارو در روزه داری چگونه دارو را در ماه رمضان مصرف کنیم

image_print

قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.
دکتر فرزانه فرجیان در مورد مصرف دارو در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.
وی تصریح کرد: قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها مانند داروهای بیماران کلیوی، داروهای مغز و اعصاب، داروهای فشار خون و صرع، کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد.
وی در ادامه گفت: برای جلوگیری از بروز مسمومیت دارویی و یا تداخل مصرف داروها با یکدیگر، بیماران در خصوص نحوه مصرف داروها به همراه غذا و یا مصرف هم‌زمان چندین دارو، با پزشک مشورت کنند.
فرجیان اظهار داشت: بیماران دیابتی، بیماران کلیوی، مبتلایان به آسم و یا صرع، مادران باردار و شیرده، مبتلایان به زخم‌های گوارشی حتماً باید قبل از اقدام به روزه داری، پزشک معالج خود را در جریان قرار داده و در خصوص نحوه مصرف داروهای خود با وی مشورت کنند.
وی در رابطه با بیماران دیابتی، به‌ویژه
مصرف کنندگان انسولین اظهار داشت:
این دسته از بیماران باید زیر نظر پزشک اقدام به روز داری کرده و روزانه در چندین نوبت به‌ صورت منظم میزان قند و فشار خون خود را کنترل کنند.
دکتر فرجیان با اشاره به طولانی بودن مدت
روزه داری و کاهش میزان الکترولیت‌ها، آب و قند بدن، توصیه کرد: بهتر است روزه داران گرامی افطار خود را با آب، چای، سوپ سبزیجات به همراه چند عدد خرما شروع و پس از گذشت یک تا دو ساعت از افطار، نسبت به صرف شام اقدام کنند.
وی تأکید کرد: در شروع افطار باید از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و حجیم اجتناب کرد و نوشیدن آب بسیار سرد نیز در ابتدای افطار باعث بروز اختلال در هضم غذا و تضعیف عملکرد معده می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>