پنجشنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
آخرین خبرها

آموزش رعایت اصول بهداشتی – تغذیه ای در استفاده از ظروف مسی

image_print

بهترین ظروف برای طبخ مواد غذایی ، ظروف مقاوم به حرارت هستند که به هیچ وجه مواد سمی را به مواد غذایی در حال طبخ وارد نمی کنند ازجمله ظروف شیشه ای و پیرکس ها و در مقابل بدترین ظروف ، تفلونهایی هستند که دچار خراشیدگی هرچند کوچک شده اند .
مس از یک طرف فلزی پرواکنش است و در مقابل حرارت به راحتی با مواد غذایی واکنش نشان
می دهد و در طولانی مدت بدن را دچار مسمومیت (حالت تهوع و استفراغ ، اسهال و سردرد ) می کند و با اختلالاتی در عملکرد کبد ، تشکیل گلبولهای قرمز و عملکرد سیستم ایمنی بدن همراه است.
یکی از مضرات ظروف مسی اکسید شدن آنهاست که بسیار خطرناک است و ظروف مسی قدیمی که لعاب ندارد پخت غذا در آن صحیح نیست .مس قرمز به مرور زمان در مجاورت هوا اکسید می شود و به سبز خاکستر تغییر رنگ می دهد که برای سلامت مضر است . استفاده از ظروف مسی در صورتی مجاز است که توسط لایه ای از یک فلز دیگر مثل قلع ، استیل یا نیکل پوشانده شده باشند و به اصطلاح باید سفید شده باشند تا از ورود مس به غذا جلوگیری کنند. در صورتی که ظروف مسی ، قلع اندود نشده باشد، ورود مس به غذا در طولانی مدت ، تاثیر نامطلوبی بر احشاء و اندام داخلی بدن شده و ذخیره شدن آن در کبد به مروربه از کار افتادن این عضو ، کمک می کند.
نکته قابل توجه اینکه قلع اندود شدن باید بصورت اصولی و بدون سرب انجام شده باشد در غیر این صورت اگر قلع همراه سرب باشد آسیب های جبران ناپذیری به بدن وارد خواهد کرد. سرب وارد شده در بدن ، در کبد تجمع کرده و مسمومیت با سرب به مراتب از مسمویت با مس برای انسان خطرناکتر بوده و در طول زمان موجب آسیب به سیستم عصبی ( مغز) و استخوان ها می شود و قطعا کبد قدرت مبارزه با چنین چیزی را نداشته و شخص دچار مرگ تدریجی می شود .
مس بهترین رسانای حرارت بوده و بسیار سریع و یکنواخت داغ می شود از جمله ظروفی هستند که سبب تخریب و آسیب به روغن های مصرفی در آن می شوند بنابراین هنگام استفاده از این ظروف نیز بهتراست ، از حرارت کم یا متوسط استفاده شود .
استفاده از این ظروف بسیار با احتیاط و دقت باید صورت گیرد .مراجع علمی از جمله سازمان غذا و داروی امریکا (fda )استفاده از ظروف مسی را برای پخت و پز به ویژه غذاهایی که ماهیت اسیدی و ترش دارند توصیه نمی کنند چون لایه داخلی ظرف را ازبین می برند و باعث ورود بیش از اندازه مس به غذا و بدن می شود و باعث اختلال در جذب کلسیم و آهن شده و در کبد رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می کند .
در هنگام طبخ غذادر ظروف مسی از قاشق های پلاستیکی یا چوبی استفاده شود زیرا قاشق های فلزی ممکن است به لعاب ظرف آسیب برسانند یا خش بردارد . ظرف داغ را بلافاصله داخل آب سرد یا فریزر نباید قرار داد ، ابتدا باید ظرف به تدریج خنک شود و سپس به آهستگی شسته شوند تا لایه قلع اندود آن ازبین نرود.
گرد آوری کننده :
گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی کرمانشاه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>