پنجشنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
آخرین خبرها

رحیم رحمانی- کارشناس زئونوز مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه/ راههای پیشگیری از تب خونریزی دهنده کریمه کنگو با آغاز فصل گرما

image_print

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات به شمار می رود.بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور به مدت شش ماه که زمان رشد و تکثیر
کنه ها است شیوع پیدا می کند.
این بیماری در اصل مخصوص حیوانات است. طیف گوناگونی از حیوانات شامل حیوانات اهلی مثل گوسفند، بز و گاو قابلیت میزبانی ویروس تب کریمه را دارند. بیماری cchf در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل
می شود که همه گیری با لا یی هم دارند. شش ماه اول سال و در طول گرمای هوا، شرایط مناسبی برای رشد این ویروس به حساب می آید.
خوشبختانه با تشخیص به موقع این ویروس
می توان فرد مبتلا را به طور کامل درمان کرد و تمام داروههای آن در کشور موجود است
راههای انتقال بیماری:
۱- گزش کنه یکی از راههای مهم ابتلاء می باشد. کنه بالغ از طریق تخمدان خود ویروس را به نوزادان خود انتقال می‏دهد.
در فصل فعالیت کنه، اوایل بهار تا پائیز، احتمال آلودگی زیادتر می‏باشد. کنه‏ها از طریق گزش حیوانات مختلف از جمله گاو، گوسفند و بز را مبتلا می سازند.
غیر از کنه‏، اغلب حشرات نیز با تغذیه ازخون دام‏های مبتلا، می‏توانند بیماری را به سایر حیوانات و یا انسان انتقال دهند. پرندگانی که حاوی کنه باشند به خصوص پرندگانی که بطور فصلی کوچ می‏کنند می‏توانند در صورت آلودگی بیماری را به نقاط مختلف پراکنده کنند، ضمنا انسان در اثر تماس با خون یا ترشحات مبتلایان آلوده می‏شود.
۲- انسان در اثر تماس مستقیم (پوشش های مخاطی) با خون و ترشحات یا بافت های آلوده دام (بخصوص افرادی که درصنعت دام نقش دارند از جمله دامپزشکان، دامپروران، کارکنان کشتارگاه) و یا کارکنان بیمارستان مثل پزشکان، پرستاران، بهیاران و…. در اثر تماس با افراد بیمار و یا وسایل آلوده آنها یا گاهی اوقات زنان خانه دار در اثر تماس با خون و ترشحات یا بافت های آلوده هنگام قطعه قطعه کردن گوشت و جگر دام بلافاصله پس از ذبح و بدون استفاده از دستکش به بیماری مبتلا می‏شوند.
ضمنا از طریق تنفس در تماس با دامهای آلوده نیز امکان ابتلا وجود دارد.
۳-مهم ترین راه انتقال که معمولا منجر به مرگ می گردد مصرف جگر خام یا نیم پز می باشد.
علائم بیماری:
در دام: پس از دوره کمون ۳ تا ۱۲ روزه عفونت خونی ویروس Viremia ایجاد می‏شود دام ها بندرت علائم کلینیکی نشان می دهند و در اثر عفونت خونی ویروسی تب به مدت یک هفته در دام دوام می‏یابد و گهگاهی در حالت حاد خونریزی در مخاطات و یا پرخونی دیده می‏شود و پس از یک هفته دام بعنوان ناقل بیماری ویروس را از خود دفع می‏‏کند.
در انسان: این بیماری در انسان به صورت های حاد، تحت حاد و خفیف یا فرم مخفی گزارش شده است در فرم حاد پس از عفونت خونی ویروس علائم تب و سردرد، درد عضلانی، لرز، گلودرد، دردشکم، تهوع و استفراغ، اسهال، پرخونی ملتحمه چشم و حساسیت به نور دیده می‏شود و بین روزهای سوم تا ششم از شروع علائم، دانه‏های قرمز جوش مانندی (Petechi) درسطح بدن به خصوص روی سینه، دست و پا و مخاطات بدن (دهان و واژن) ایجاد می‏شود.
در فرم شدید در اثر شدت بیماری لکه‏های خونریزی در زیر پوست مشاهده شده به همراه خون دماغ، استفراغ خونی، ملنا (مدفوع خونی در اثر خونریزی در دستگاه گوارش) و خونریزی رحمی می‏باشد.
مرگ ممکن است در اثر تداوم اسهال و در نتیجه از دست رفتن مایعات بدن، خونریزی مغزی و یا ادم ریوی و نارسائی ریوی اتفاق افتد.
بیمارانی که بدن آنها در برابر بیماری مقاومت کند از روز دهم به بعد همراه با محو شدن لکه‏های خونریزی بهبودی می‏یابند ولی دوره نقاهت ممکن است تا ماهها به طول انجامد .
درمان:
در درمان بیماران غیر از مصرف داروی Ribavirin که برای درمان تب‏های هموراژیک باسندرم کلیوی مؤثر می‏باشد می‏توان از تزریق خون، یا مایعات جایگزین آن جهت کنترل حجم خون و تزریق ویتامین ها و … استفاده کرد.
پیشگیری، رعایت نکات بهداشتی برای مصرف کنندگان نهایی و تهیه بهداشتی گوشت و عدم تماس مستقیم با حیوان از جمله موارد مهم پیشگیری به حساب می آید
۱. بهترین راه پیشگیری محافظت در برابر گزش کنه می‏باشد (استفاده از لباس کار و تجهیزات حفاظت فردی می تواند موثر باشد و هر روز لباس و وسائل را تا حد امکان سم‏پاشی و ضدعفونی کنند) لازم است برای دام ها در طی دوره پرواری چندین نوبت از سم‏پاشی یا حمام ضد کنه استفاده کرد.
۲. وقتی بیمار مبتلا به این بیماری در بیمارستان بستری شود خطر انتقال عفونت در داخل بیمارستان وجود دارد باید اقدامات کافی جهت جلوگیری از آلودگی از جمله ایزوله کردن و قرنطینه شخص بیمار، ضدعفونی وسائل در دمای ۶۰ درجه بمدت یک ساعت و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده جهت وسایل و اشیاء که حساس به حرارت می‏باشند (از جمله ضدعفونی کردن توسط اتیلن اکسید)، پوشیدن دستکش ضخیم یا دولا، کلاه، عینک و غیره…
۳. چون کنترل و جداسازی دام های مشکوک به آلودگی (حاوی تعدادی کنه و دارای تب یا علائم دیگر) میسر نمی باشد و یا نگهداری و قرنطینه مقدور نیست، توصیه می‏شود پس از اقدامات بهداشتی ضمن کشتار دام، لاشه را مستقیما به بازار عرضه ننمایند، بلکه با نگهداری ۲۴ ساعت در یخچال یا سردخانه (دمای ۴ تا ۸ درجه سانتیگراد) و پس از طی مراحل جمود نعشی مورد مصرف قرار دهند.
خریداران گوشت نیز توجه نمایند که ممکن است فروشنده دام به این عمل اقدام ننموده باشد لذا پس از ۲۴ ساعت و با استفاده از تجهیزات حفاظت فردی (دستکش و …) نسبت به قطعه قطعه کردن گوشت و مصرف آن اقدام نمایند باید توجه کرد که امعا، و احشا دام (شکمبه، روده و معده، کبد) و مغز به علت تاخیر در ایجاد جمود نعشی باید طبق ضوابط بهداشتی (نگهداری بیشتر از ۲۴ ساعت در سردخانه) مصرف گردند.
این عفونت از راه خوراکی (گوشت پخته )قابل انتقال نمی باشد مگر در موارد معدودی که جگر خام یا نیم پز خورده شود، به دلیل تماس مخاط دهان با ترشحات و گوشت خام، احتمال انتقال به طور بالقوه وجود دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 + 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>