سه شنبه , ۲۷ آذر ۱۳۹۷
آخرین خبرها

ساعتی با شیخ الوکلای کرمانشاه / خودگزی آفت جان کرمانشاهیان

image_print

1

حسن سلیمانی یکی از کهنه کارترین نمایندگان استان کرمانشاه در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی است که به جرات می توان به او لقب «شیخ الوکلای» کرمانشاه را داد. و این شیخ الوکلای دیار سنگ و آب مهمان تحریریه روزنامه باختر بود که در قالب گفتگویی با کامران سعادت، مدیر مسئوول و هادی نوروزی، سردبیر این روزنامه با تشریح مسائل مختلف و کلان و ریز کشوری و استانی بپردازد که در ادامه این گزارش، شرح این گفت و گو را می خوانید.
به گزارش باختر، پس از احوالپرسی و خوش و بش معمول، نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین از وضعیت مطبوعات و حوزه چاپ و نشر در استان کرمانشاه پرسید که سردبیر باختر نیز از حال و روز ناخوش فعالان این عرصه توضیح داد و اینکه گرانی کاغذ چه مشکلاتی برای مطبوعاتی کشور و به تبع آن اهالی مطبوعات استان کرمانشاه به بار آورده است که البته ایشان نیز قول پیگیری این موضوع را دادند.
ما «بود» را برای دیگران و «نابودی» را
برای خودمان می خواهیم
در ادامه ی این گفتگو، شیخ الوکلای کرمانشاه به یک درد کهنه و اساسی کرمانشاهیان اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما کرمانشاهیان خود گز هستیم و نمی گذاریم که رشد کنیم و نتیجه اش هم همین است که ما در داشتن مقامات کشوری بسیار فقیر هستیم. متاسفانه عملکردمان در قبال یکدیگر به نحوی است که نمی گذاریم از
چهره های شاخص کرمانشاهی، مقاماتی در سطح یک، دو و یا سه کشوری داشته باشیم چراکه ما «بود» را برای دیگران و «نابودی» را برای خودمان می خواهیم. حال سوال این است که آیا مقامات بالای کشور نمی خواهند که کرمانشاهی ها رشد پیدا کنند یا اینکه ما خودمان
نمی گذاریم رشد پیدا کنیم؟!
وی تاکید کرد: هیچ کس نمی تواند آنچه که نیست را بنمایاند و مردم نیز از او بپذیرند و به همین دلیل است که متاسفانه سطح اعتماد عمومی مردم از مسئولین کاسته شده و شاهد نارضایتی عمومی مردم هستیم.
سلیمانی با اشاره به بیش از اندازه بودن مطالبات شخصی مردم از نمایندگان مجلس گفت: متاسفانه اغلب وقت و انرژی ما باید صرف پاسخگویی به مطالبات شخصی مردم شود و این درحالی است که آنها باید پیگیری مطالبات عمومی، استانی و سراسری را از ما بخواهند.
گلایه از فضای نامساعد فرهنگی در استان
وی افزود: بیایید قابلیت های استان را زنده کنیم و این استان را به جایگاه قبلی خود برگردانیم. ما باید بررسی کنیم که اثر نهادهای فرهنگی در ایجاد فضای فرهنگی مثبت در این استان چیست؟ و به عنوان مثال سازمان تبلیغات اسلامی در طول این همه سال چه ثمرات مثبتی برای این استان داشته است؟ آیا فعالیت های فرهنگی نهادهای مرتبط ما در استان باعث جذب مردم به فرهنگ اسلامی شده یا باعث دفع آنها؟؟ اینها سوالات مهمی است که باید پاسخ داده شوند. و یا به طور مثال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیاید و پاسخ دهد که در طول چهار دهه از عمر انقلاب چقدر از محصول تولیدی مان حاصل شعر، ادب و موسیقی محلی ماست و صداوسیما تا به امروز برای رونق بخشیدن به این عناصر ناب فرهنگی استان ما چه کاری انجام داده است؟ همچنین مطبوعات نیز باید پاسخ دهند که برای ایجاد فرهنگ ناب کرمانشاهی تاکنون چه کارهایی انجام داده اند؟ و کلا نهادهای مرتبط با عرصه فرهنگ، هنر و تبلیغات اسلامی پاسخ دهند که چرا حال و روز فضای فرهنگی اسلامی ما به این روز درآمده است؟؟
چرا ما کرمانشاهیان حاضر نیستیم دور یک میز بنشینیم و مناظره داشته باشیم.
باید ثابت شود که علت عدم توسعه یافتگی کرمانشاه ما نمایندگان مجلس هستیم یا مدیران
وی همچنین با انتقاد از عدم تحمل فضای نقد در استان گفت: متاسفانه ما کرمانشاهیان هنوز بلد نیستیم که دور یک میز بنشینیم و با هم مذاکره کنیم. اما بنده به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارم که با مدیران این استان سر یک میز به مناظره نشسته و تشریح و تبیین کنیم که علت عدم توسعه نیافتگی کرمانشاه ما نمایندگان مجلس هستیم یا مدیران؟!
برخی نقدها و گلایه ها، از اساس منطقی نیست
شیخ الوکلای استان کرمانشاه در ادامه این گفتگو به برخی نقدها و گلایه های برخی از کرمانشاهیان اشاره کرد و گفت: بسیاری از این نقدها و گلایه ها که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می شود از اساس منطقی نیست.
برخی ها می گویند چرا مدیریت ایران خودرو غرب کشور را از کرمانشاه به همدان منتقل کرده اند؟ درحالی که هرگز چنین چیزی نبوده و این مدیریت از همان ابتدا نیز در همدان بوده است. و یا اینکه چرا امسال بودجه استان نصف شده است که باید گفت کدام بخش بودجه چنین چیزی را می گوید. این موضوع را یکی از نمایندگان کرمانشاه در یکی از جلسات استانداری بیان کرده که آنهم به دلیل عدم اطلاع کافی ایشان از بودجه استان بوده و الا ماهیچ گونه کاهش بودجه ای نداشته ایم. و یا اینکه می گویند چرا
می خواهید مدیریت نفت و گاز غرب کشور را از کرمانشاه به ایلام ببرند؟ که در این باره باید گفت اولا که چنین چیزی در کار نیست و تاکنون جناب زنگنه که وزیر کرمانشاهی الاصل وزارت نفت است اجازه چنین کاری را نداده و دوما اینکه در مجلس مصوب شده که مرکزیت مدیریت ها در مواردی که کانون تولید استان خاصی است به همدان استان اختصاص یابد که در این خصوص کانون تولید گاز غرب کشور ایلام است و ما هیچ برداشت و تولید گازی در استان نداریم. و یا اینکه در برخی محافل از انتقال مرکزیت فرودگاه غرب کشور از کرمانشاه به همدان گفته بودند که این موضوع نیز از پایه و اساس خلاف واقع است و چنین چیزی وجود ندارد.
گلایه از ضعف سرمایه گذاری در استان
مشکل ما این است که همواره
به فکر نابودی سرمایه داران مان هستیم
وی در ادامه گفتگوی خود با روزنامه باختر به مشکلات حوزه سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه سرمایه گذاران ما می خواهند در کاری که سرمایه گذاری می کنند، همه اش را از دولت بگیرند و در ادامه چیزی هم پس ندهند! و چنین چیزی منطقی نیست ما نیازمند سرمایه گذاران بزرگی همچون خانواده مدلل هستیم که از توان خود مایه بگذارند و در ادامه همکاری خوبی با دولت برای پرداخت تسهیلات دریافتی داشته باشند.
سلیمانی ادامه داد: متاسفانه مشکل دیگر ما در این استان آن است که هر کسی را که دارای سرمایه است و قصدش سرمایه گذاری در استان است، را نابودش می کنیم.
نمونه اش همین تاخت و تازهای اخیر به خانواده مدلل و یا تاخت و تازهای بی مورد به خریدار پالایشگاه کرمانشاه!!
شیخ الوکلای کرمانشاه گفت: در حال حاضر با دستور مستقیم مقام معظم رهبری اعتبارات ارزی خوبی از محل صندوق ذخیره ارزی در اختیار سرمایه گذاران قرار داده شده است و ما انتظار داریم که سرمایه گذاران توانمند بیایند و از این تسهیلات کم بهره استفاده کرده و زمینه توسعه استان را فراهم آورند.
امکان ندارد هیچ قدرتی بتواند
ایران را تحریم نفتی کند
وی در ادامه این گفتگوی اختصاصی با روزنامه باختر به موضوع تحریم های ظالمانه آمریکا و شرایط ادامه برجام با اروپایی ها اشاره کرد و گفت: به چند دلیل شامل؛ جمعیت و مصرف ما، قابلیت سوق الجیشی ما، سلامت قدرت سیاسی و اقتدار مقام معظم رهبری در موضع گیری ها دشمنان می دانند که ما قابل خرید و فروش نیستیم، پس باید با ما کنار بیایند.
سلیمانی تصریح کرد: ایران دارای یک جمعیت ۸۰ میلیون نفری مصرف کننده است و آیا منطقی است که اروپاییان چنین بازاری را از دست دهند؟! و گرچه هر کاری که انجام دهند و هر فشاری که بر ملت غیور ایران بیاورند، تجربه نشان داده که ما مستقل تر می شویم. اگر توجه کنیم می بینیم که بسیاری از داشته های کنونی ما ماحصل تحریم ها و تگناهای دوران جنگ تحمیلی است. فرهنگ و قابلیت ایرانی همواره نشان داده که در شرایط سخت و تحریم، توانمندی مان بیشتر می شود. بحث تحریم نفتی نیز به هیچ وجه مسیر نخواهد شد. مگر همه چیز در اختیار آمریکاست که بتواند یک جانبه ما را تحریم کند؟ مگر تنگه هرمز در اختیار آمریکاست که بخواهد ما را تحریم کند؟ مگر دنیا نوکر آمریکاست که بخواهد هرچه او گفت بپذیرند؟ اگر معتقدیم که دنیای امروز یک دهکده جهانی است، پس برای همه چیز جهانی است.
نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی گفت: در تمام طول تاریخ که بنگری، اجنبی ها هرگز نتوانسته اند که با قلدری بر ما حاکم شوند و هرکجا که چنین حالتی اتفاق افتاده تنها به دلیل برخورد مهربانانه و ورود از در دوستی آنها بوده است.
مدیران باج بده، مدیرانی نالایق اند
وی در ادامه این گفتگو به موضوع ناپسند باج گیری برخی رسانه ها از مدیران استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه این رویه کاملا ناپسندی است که در مواردی شاهد آن در سطح استان هستیم و بدانید مدیرانی که باج می دهند، نالایق، فاقد مهارت و عدم کارایی لازم و ناتوان هستند والا دلیلی برای باج دهی وجود ندارد.
دفاع تمام قد از عملکرد بازوند
شیخ الوکلای استان کرمانشاه در ادامه این گفتگوی مطبوعاتی در پاسخ به سوال سردبیر باختر در خصوص ارزیابی عملکرد مهندس بازوند استاندار کرمانشاه نیز گفت: عملکرد استاندار را باید بر مبنای عملکرد استانداران قبلی این استان بررسی کرد چراکه تحلیل حال باید بر مبنای گذشته باشد. و با توجه به بررسی اقدامات، قابلیت ها،
هم گرایی و هم افزایی ها، جلوگیری ایشان از بروز تفرقه در استان، حرمت گذاشتن ایشان به مذاهب و اقوام مختلف استان، احترام قائل شدن ایشان برای بزرگان استان و … همگی نشان از مفید و قابل قبول بودن عملکردشان در استان کرمانشاه دارد. من ایشان را فردی مفید و قابل برای مدیریت ارشد استان می دانم و باید همه ما به ایشان کمک کنیم که امور این استان را پیش ببرند. نه ما (مجمع نمایندگان استان) در وظایف استاندار دخالت می کنیم و نه ایشان در وظایف نمایندگی ما دخالت می کند.
مشورت در عزل و نصب ها را می پذیرم
اما دخالت نه!
سلیمانی در پاسخ به برخی انتقادها که بابت دخالت در عزل و نصب مدیران از مجموعه نمایندگان استان می شود، گفت: دخالت در عزل و نصب ها را به هیچ وجه قبول ندارم اما مشورت در انتخاب آنها را حتما می پذیرم و کار بسیار منطقی عقلانی است. مگر وقتی دولت می خواهد وزیران خود را انتخاب کند از ما نمایندگان مشورت نمی گیرد که آیا آن وزیر رای می آورد یا نه؟ و در ادامه نیز مگر ما نمایندگان مجلس نیستیم که به خود آن وزیر رای
می دهیم؟ حال چطور است که نباید در جریان عزل و نصب یک مدیر در حوزه انتخابیه خود باشیم؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>