پنجشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبرها

بنفشه نوروزی- فعال گردشگری؛/ جایگاه گردشگری خلاق در «کرمانشاه ۲۰۲۰»

image_print

banafshe-noroozi

جهان امروز در حال گذار از عصر صنعتی به عصر خلاق است. انسان عصر خلاق علاوه بر تامین نیازهای اساسی، در پی پاسخگویی به نیازهای خلاق خود نظیر نیاز به تخیل، چیرگی، سرزندگی، نوآوری و کنجکاوی نیز می باشد.
یکی از بسترهای اصلی خلاقیت، وجود تنوع در بافت فرهنگی – اجتماعی است که فرد را در بر می گیرد. تنوع فرهنگی از مهمترین عوامل تقویت و تسریع فرایندها و فعالیت های خلاقانه محسوب می شود، اما در عصر صنعتی، ظهور و فراگیر شدن مفاهیمی چون جهانی شدن، ظهور کلان شهرهای جهانی و تمایل به قرار گرفتن تحت لوای برندهای جهانی، تمایز و تنوع مقاصد که از مهمترین عوامل جذابیت یک مقصد تلقی می شوند را به حداقل رسانده است.
امروزه تلاش شهرها و مقاصد گردشگری برای متمایز شدن از سایر مقاصد و به چشم آمدن در نقشه های جهانی گردشگری، به دلیل اتخاذ استراتژی های دیکته شده و همسان نظیر ایجاد ساختارهای نمادین، استخراج میراث فرهنگی، برگزاری رویدادهای عظیم و موضوعی شدن، ناخواسته به نتایج معکوسی منتهی شده است و این روند، گردشگری فرهنگی را دچار معضل بازتولید متوالی کرده است، در نتیجه شاهد پیدایش مقاصد گردشگری مشابه و ارائه محصولات گردشگری یکسان در سراسر جهان هستیم.
به منظور رفع معضلاتی از جمله معضل بازتولید متوالی، شکل جدیدی از گردشگری فرهنگی به نام گردشگری خلاق، درسال های اخیر رواج یافته است. در شبکه جهانی گردشگری خلاق بیان شده است که گردشگران خلاق مقاصد جدید را به منظور زیستن یک تجربه منحصر به فرد و خلاقانه جستجو می کنند. در این نوع گردشگری امکان درگیر شدن با معضل بازتولید
متوالی به مراتب کمتر است چرا که گردشگر خلاق در پی افزودن چیزی از خود به بافت پیرامونش است، در واقع بافت خلاق در اختیار گردشگر قرار می گیرد و این خود گردشگر است که بخش عمده تجربۀ گردشگری را رقم می زند، تجربه ای که پاسخگوی نیازهای خلاق فرد باشد.
گردشگری خلاق سفری هدایت شده به سمت یک تجربه اصیل و تعاملی، همراه با یادگیری مشارکتی است و امکان برقراری ارتباط با مردم محلی که ایجاد کننده آن فرهنگ زندگی هستند را فراهم می نماید.
گردشگری خلاق شکلی پایدارتر از گردشگری است که به بازدید کننده این امکان را می دهد تا توانایی های بالقوه خلاق خود را از طریق مشارکت در دوره ها و آموختن تجاربی که مختص مقصد گردشگری مورد بازدید می باشد، رشد دهد.
خلاقیت به شهر مقصد گردشگری اجازه می دهد تا مزایای رقابتی نسبت به جاهای دیگر پیدا کند و محصولات خلاقانه، کارآفرین ها و افرادی را از بخش های فرهنگی جذب نماید. این شیوه گردشگری، به گردشگر خلاق امکان می دهد با دستکاری در محیط پیرامون خود و ادراک عمقی، عاطفی و عملی، اتمسفر مقصد را با ادراک همدلانه لمس نماید.
در گردشگری خلاق، گردشگر به تعامل بیشتر آموزشی، احساسی، اجتماعی و همچنین مشارکت با مکان، فرهنگ زندگی و مردم تشویق می‌شود.
در نسل سوم گردشگری، گردشگر شبیه یک شهروند رفتار می‌کند. همچنین در این نوع از گردشگری نقش مدیران در شناخت انواع خلاقیت موجود در شهر به عنوان یک منبع و فرصت برای جذب گردشگران مهم تلقی می‌شود.
دربحث گردشگری خلاق با گردشگرانی مواجه خواهیم بود که از مرز دیدار صرف آثار تاریخی و طبیعی فراتر رفته‌اند و با حضور در بطن جامعه‌ی مقصد، به درک عمیق‌تری از آن نائل خواهند شد.
در گردشگری خلاق، گردشگر به تعامل بیشتر آموزش، احساس، اجتماع و همچنین مشارکت با مکان، فرهنگ زندگی و مردمتشویق می شود.
جالب این‌که در گزارشات مربوط به سال ۲۰۱۱ سازمان جهانی گردشگری چنین مطرح شده که، در پژوهش‌های آینده گردشگری باید متوجه باشیم گردشگران فرهیخته‌تر خواهند شد و به میزان بیشتری جویای آگاهی‌های جدید و سرمایه‌های فرهنگی خواهند بود. آن‌ها همچنین جویای معنای بیشتر از زندگی خویش بوده در تجارب شخصی خواهان اصالت بیشتری خواهند بود.
امروزه یک شبکه بین‌المللی مخصوص گردشگری خلاق وجود دارد. این شبکه در سال ۲۰۱۰ در بارسلون شروع به کار کرد و هدف آن این بود که شهرها و نواحی روستایی را به مراکزی برای پیشبرد گردشگری خلاق تبدیل کند. هم‌اکنون شهرهای زیادی همچون پاریس، بارسلون و پورتو آلگره در برزیل، روستاهایی همچون بیوت در قلب کوت دازور فرانسه، ناحیه اسپانیایی گالیسیا و کشورهایی همچون گواتمالا و تایلند عضو این شبکه هستند.
گردشگری خلاق فقط به گردشگران نفع نمی‌رساند. این کار به هنرمندان و دیگر فعالان بومی کمک می‌کند نقش پیش برنده‌ای در توسعه اجتماعی-اقتصادی محل زندگی‌شان داشته باشند و به لطف علاقه به فرهنگ و سنت مردم بومی، اثر مثبتی بر اعتماد به نفس این جوامع دارد. مقوله «گردشگری خلاق” هم‌اکنون بسیار مورد توجه قرار گرفته تا جایی‌که این روزها کنفرانس‌هایی در این زمینه در برخی از شهرهای دنیا برگزار می‌شود و همچنین سایت‌های اینترنتی متنوعی نیز در دنیای مجازی به این موضوع اختصاص داده شده‌اند.
گردش و بازدید از جاذبه های مختلف، در کنار استراحت و تمدد اعصاب تنها بخش های کوچکی از هدف گردشگران امروزی است. گردشگران به دنبال راه های تازهای برای لذت بردن و گذران اوقات فراغت هستند. کسب تجربه های جدید و انجام فعالیت هایی که افراد در محل سکونت خود امکان انجامش را ندارد، انگیزهای قوی برای مسافرت به هر مقصد گردشگری است که از ابزار نوآوری و ابتکار بهره می برد. در مقابل مناطق مقصد نیز با گسترش فعالیت های فراغتی نوین و استفاده از همه بخش های مختلف یک کشور برای پاسخگویی به تقاضای گردشگران سعی در تنوع بخشیدن به فعالیت های گردشگری دارند
بنابراین به‌نظر می‌رسد برای این‌که استان ما نیز از این فرصت جدید بهره‌مند شود باید کارشناسان گردشگری و مدیران شهری خیلی زود با این مقوله آشنا شوند و برایش برنامه‌ریزی انجام دهند.
در کشومان ایران از رشت به عنوان شهر خلاق غذا و از اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی یاد می شود. در این بین می توان با توجه به ظرفیت های استان کرمانشاه علی الخصوص ویژگی های گردشگری روستایی شرایطی را فراهم نمود که از استان کرمانشاه هم در این زمینه به عنوان شهر خلاق جشنواره های روستایی برند سازی کرد.
با توجه به ارائه طرح «کرمانشاه ۲۰۲۰» و در راستای تحقق اهداف این طرح براساس تاکید بر رویکرد صنعت گردشگری، مدتی است شاهد برگزاری جشنواره های متعددی در جای جای استان هستیم، در این بین بر اساس مقوله گردشگری خلاق، فرصت ویژه ای فراهم شده است تا استان کرمانشاه را در مقوله خلاقیت گردشگری در سطح کشور و حتی دنیا مطرح نماییم.
خوشبختانه از آنجا که یکی از مهمترین خصیصه های شهروندان کرمانشاهی، خونگرمی و مهمانوازی آنان است، گردشگران می توانند تعامل خوبی را با مردم و فرهنگ جامعه داشته باشند و همین موضوع زمینه مناسبی برای به ظهور رساندن فرصت گردشگری خلاق را برای آنان به وجود می آورد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>