شنبه , ۲۶ آبان ۱۳۹۷
آخرین خبرها

تجلیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی از سه دهه روشنگری و آگاهی بخشی روزنامه« باختر »/اعلام شرایط مجوز مطب در پارکینگ شهرداری

image_print

IMG_0128

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مناسبت روز خبرنگار بازدیدی از دفتر روزنامه باختر داشت و در نشستی با مدیر مسئول و سر دبیر این روزنامه به تشریح عملکرد دانشگاه علوم پزشکی در استان پرداخت.
به گزارش باختر، دکترمحمودمرادی در این نشست ضمن تبریک روز خبرنگار به پرسنل روزنامه باختر اظهارکرد: درشرایط کنونی جامعه، رسانه ها وظیفه بسیار خطیری دارند چرا که جامعه امروز درچرخه اطلاعات سیر می کند و از این روز وظیفه شما خبرنگاران و اهالی رسانه بسیار ارزشمند است.
وی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پرداخت وافزود: درحال حاضر ۱۳ پروژه بهداشتی درمانی را آماده افتتاح کرده ایم که این مهم درایام هفته دولت و با حضور مسئولین به بهره برداری خواهند رسید.
افتتاح بیمارستان سوختگی کرمانشاه، به زودی
مرادی همچنین از سه پروژه بزرگ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نام برد که احتمالا تا دهه فجر امسال به بهره برداری خواهند رسید. این پروژه ها شامل افتتاح بیمارستان ۳۲ تختخوابی ثلاث باباجانی، بیمارستان ۶۴ تختخوابی پاوه و بیمارستان سوختگی کرمانشاه می باشد.
وی افزود: بیمارستان سوختگی کرمانشاه در حال حاضر مراحل نهایی ساخت خود را پیش رو دارد که جزء پیشرفته ترین بیمارستانهای کشور خواهد بود. این بیمارستان به نام بیمارستان سوختگی گلستان در مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) در دست ساخت است.
اعتبارات قطره چکانی بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کرمانشاه
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به روند ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کرمانشاه اشاره کرد و گفت: این پروژه در حال حاضر در مرحله پی کنی و فنداسیون است که در یکی دو سال گذشته اعتبارات بسیار اندکی به آن تعلق گرفت به گونه ای که در طول سالهای ۹۵ و ۹۶ مجموع اعتبارات تخصیصی به این پروژه عظیم فقط ۹ میلیارد تومان بود که آنهم صرفا هزینه آماده سازی کارگاه ها شد اما خوشبختانه امسال اعتبار نسبتا خوبی به این پروژه اختصاص یافته که حدود ۲۰۰ میلیارد تومان می شود.
وی با اشاره به هزینه ساخت هر تخت بیمارستانی در شرایط کنونی گفت: هزینه ساخت هر تخت بیمارستانی با نرخ ارز امروز، حدود سه میلیارد تومان است و چنین پروژه عظیمی به اعتباری بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای به بهره برداری رسیدن نیاز دارد و با این روند پرداخت اعتبارات قطره چکانی، به نظر می رسد که زمان به بهره برداری رساندش ده ها سال به طول بیانجامد.
چالش ها و فرصت های پارکینگ شهرداری
مرادی در ادامه این گفت و گو به موضوع همیشگی پارکینگ شهرداری و مشکلات آن برای پزشکان و بیماران پرداخت و گفت: علی رقم تمامی مشکلاتی که این محدوده از منظر ترافیکی برای شهر ایجاد کرده است اما باید بپذیریم که پارکینگ شهرداری یک فرصت کم نظیر و قابل توجه برای بیماران نیز تلقی می شود چراکه در کمتر جایی از کشور چنین امکانی فراهم است که تمام خدمات تخصصی و فوق تخصصی رشته های مختلف پزشکی در یک مکان تجمیع شده باشد که این مهم می تواند کمک کار بسیار خوبی برای بیماران باشد.
وی ادامه داد: ما باید به جای پاک کردن صورت مسئله (عدم صدور مجوز مطب در پارکینگ) به فکر راهکاری برای اصلاح مشکلات این محدوده باشیم. به عنوان مثال شهرداری باید بدون داشتن پارکینگ به هیچ ساختمانی مجوز ساخت در این محدوده را ندهد نه اینکه تخلف عدم داشتن پارکینگ را به جریمه نقدی در قالب ماده صد تبدیل کند. و یا اینکه می تواند محدوده پارکینگ شهرداری را کلا ممنوع التردد کرد و کلا مسیر را پیاده رو کرد و فقط تعدادی ماشین فانتزی برای حمل و جابه جایی بیمار وجود داشته باشد و از فضای های موجود برای زیباسازی محدوده و ایجاد فضای بازی کودکان و … نیز استفاده کرد.
وی یادآور شد: البته سعی دانشگاه علوم پزشکی بر این بوده و هست که تعدادی از مجتمع های پزشکی را در نقاط مختلف شهر مستقر کند که این کار هم انجام شده و نمونه اش راه اندازی مجتمع درمانی دولتی در شهرک پردیس است که با شرایط بسیار خوبی توانسته پاسخگوی بخشی از بیماران منطقه جنوب غرب استان باشد و این کار نیز توانسته تا حدودی از تراکم بیماران در محدوده پارکینگ شهرداری بکاهد.
به کدام یک از پزشکان مجوز دایر کردن مطب در پارکینگ شهرداری داده می شود
مرادی با اشاره به ملغی شدن دستور عدم صدور مجوز مطب در محدوده پارکینگ شهرداری گفت: پیش از این مسئولین وقت دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری کرمانشاه توافق کردند که هیچ مجوز جدیدی برای ایجاد مطب در پارکینگ شهرداری صادر نشود و یک محدوده بر روی نقشه مشخص شد که در ادامه اغلب پزشکان به ۱۰۰ متر آن طرف تر از آن محدوده رفتند و عملا مشکلی مرتفع نشد و از سویی دیگر پزشکان با ارسال شکوائیه ای به دیوان عالی کشور موفق شدند که حکم قضایی لازم برای لغو دستور عدم صدور مجوز در پارکینگ شهرداری را بگیرند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در حال حاضر ما فقط به پزشکان مجوز دایر کردن مطب در محدوده پارکینگ شهرداری را می دهیم که دارای یکی از این سه شرط لازم باشد؛
۱- استاد تمام دانشگاه باشد ۲- تک رشته و فوق تخصص باشد ۳- بیش از ۱۵ سال سابقه طبابت در مناطق محروم باشد.
درصدد توسعه توریسم درمانی هستیم
وی در ادامه به وجود ۱۱۹ دانشجوی خارجی در پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در لیست دانشگاه های معتبر پزشکی از نگاه کشور عراق و اقلیم کردستان این کشور قرار گرفته است و در صدد جذب بیماران خارجی در راستای توسعه تورسیم درمانی دانشگاه هستیم.
مرادی خاطرنشان کرد: سه دلیل، ارزان بودن خدمات پزشکی در کرمانشاه، تبحر پزشکان این استان و داشتن اشتراکات فرهنگی با کردستان عراق می تواند مهمترین عامل برای جذب بیماران اقلیم کردستان عراق به کرمانشاه باشد و در همین راستا درنظر داریم که در آینده چند درمانگاه در شهرهای کلار و سلیمانیه به منظور غربالگری بیماران عراقی دایر کنیم و حتی درصددیم که یک بیمارستان تخصصی برای بیماران عراقی در شهر مرزی قصرشیرین راه اندازی کنیم.
اقدامات اثربخش دانشگاه علوم پزشکی
در مناطق زلزله زده
در ادامه این گفت و گو، دکتر مرادی گریزی هم به اقدامات انجام شده دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مناطق زلزله زده زد و گفت: خوشبختانه با ایجاد حساسیتی که دانشگاه علوم پزشکی میان مسئولین استان ایجاد کرد کلیه اقدامات لازم برای کنترل بیماری ها بعد از وقوع زلزله صورت گرفت و تا به امروز شاهد هیچ گونه اپیدمی خاصی در این مناطق علی رغم گرمای شدید هوا نبوده ایم و این عملکرد در نوع خود کم نظیر بوده است.
مردم حرص دارویی نزنند
دکتر مرادی با اشاره به پر بودن کلیه انبارهای دارویی استان گفت: از مردم انتظار داریم که به شایعات توجه نکرده و حرص دارویی نزنند چراکه همه انواع داروهایی که دارای تولید داخلی است در انبارهای دارویی استان به اندازه کافی موجود است و هیچ گونه کمبود دارویی نداریم. البته یکسری از داروهای خاص هستند که عرضه آنها فقط در داروخانه های دولتی صورت می گیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>