سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها

وضعیت بد رعایت حقوق شهروندی در ادارات

image_print

عضو-هیات-مدیره-کانون-وکلای-کرمانشاه-عنوان-کرد-آموزش-quotحقوق-شهروندیquot-به-کودکان-استان-وضعیت-بد-رعایت-حقوق-شهروندی-در-ادارات

عضو کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای استان کرمانشاه ازتلاش این کمیسیون برای آموزش حقوق شهروندی به مردم و به ویژه کودکان استان خبر داد.
به گزارش باختر، شهاب تجری در گفت گو با ایسنا، با اشاره به روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی»، اظهار کرد: حقوق بشر در حقیقت به مجموعه ای از قواعد و مقررات فراگیر و جهان شمول که شامل همه انسان ها در همه زمان ها و مکان ها فارغ از تفاوت هایی که میان ابنای بشر است، گفته می شود.
وی افزود: کشورهای اسلامی معتقدند حقوق بشر امروزی با آن تعاریف و چارچوب هایی که در اعلامیه جهانی آمده بخصوص در اندیشه های مبتنی بر اصالت فرد، دارای خاستگاه و نشات گرفته از افکار و اندیشه های غربی است و با پاره ای از قواعد در بطن تفکرات اسلامی سنخیت ندارد.
عضو هیات مدیره کانون وکلای استان کرمانشاه تصریح کرد: در این راست، کشورهای اسلامی طی یک اجماع اعلام داشتند که قائل به حقوق بشر هستیم اما با تعاریف اسلامی، لذا عنوان «حقوق بشر اسلامی» را ایجاد کردند.
وی در ادامه در خصوص تفاوت های میان حقوق بشر و حقوق شهروندی گفت: حقوق بشر قواعدی کلی و جهانی در حوزه های مختلف می باشد که اگر دریک حوزه جغرافیایی جزیی عملی و اجرایی شوند، به آن حقوق شهروندی
اطلاق می شود.
تجری اضافه کرد: درواقع حقوق شهروندی تجلی عملی و قانونی حقوق بشر در حوزه جغرافیایی یک کشور است.
وی یکی از معضلات کنونی امروز جامعه را عدم آگاهی یا شناخت کم مردم نسبت به حقوق خود به عنوان شهروندوان جامعه دانست و افزود: اگر می بینیم در بسیاری از بخش ها حقوق شهروندان ضایع می شود، ناشی از عدم آگاهی آنان نسبت به حقوقشان است.
عضو کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای استان کرمانشاه متذکرشد: البته نباید انتظار داشته باشیم که همه مردم نسبت به تمام حقوق خود آشنا باشند، بلکه باید حداقل کلیات آن را بدانند تابتوانند باکمک آن حقوق خود را درجامعه پیگیری کنند.
وی همچنین برلزوم شکل گیری نهادهای غیردولتی مربوط به حقوق شهروندی در استان تاکید کرد و گفت: این نهادها در آموزش حقوق شهروندی و نیز احقاق حقوق مردم
می توانند بسیار موثر باشند.
تجری بزرگترین نقص در حوزه حقوق شهروندی را همین عدم آشنایی مردم عنوان کرد و افزود: در این راستا کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای استان با تشکیل کمیته آموزش و پژوهش در نظردارد حقوق شهروندی را به مردم استان و خصوصا به کودکان کرمانشاهی آموزش دهد.
وی اضافه کرد: آموزش حقوق شهروندی به کودکان کرمانشاهی را از ابتدای سال تحصیلی جدید به صورت جدی و درحد وسع کانون اجرا خواهیم کرد، چرا که در حال حاضر در بحث نیروی انسانی و مالی در تنگنا قرار داریم.
عضو هیات مدیره کانون وکلای استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه متاسفانه ادارات کرمانشاه به ندرت حقوق شهروندی را رعایت می کنند، افزود: برای بسیاری از این نهادها هنوز جانیفتاده که خدمتگزار مردم هستند و برای این ایجاد شده اند
تا به مردم خدمت رسانی کنند، بنابراین خیلی در قبال مردم خود را ملزم به رعایت حقوق شهروندی نمی بینند.
وی با اشاره به رونمایی از منشور حقوق شهروندی در سال ۹۵ توسط رئیس جمهور، تاکید کرد: پس از این منشور، شواری عالی اداری کشور آئین نامه «حقوق شهروندی در نظام اداری» را تصویب و ادارات و دستگاه های مختلف را ملزم به رعایت آن کرد، اما در وضعیت کنونی شاهد هستیم که به هیچ وجه رعایت حقوق شهروندی در ادارات استان رضایت بخش نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>