دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبرها

اتمام مرمت ۳ بنای تاریخی آسیب دیده از زلزله

image_print

85450_469

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از اتمام مرمت سه بنای تاریخی آسیب دیده از زلزله سال گذشته، شامل مسجد عبدا… بن عمر، مجموعه مقابر ابودجانه و محوطه قلعه یزدگرد خبر داد.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا ،جلیل بالایی، با اشاره به خسارت زلزله ۷.۳ ریشتری سال گذشته ازگله به ۱۰ بنای تاریخی استان، اظهارکرد: در این زلزله سه بنای مهم مسجد عبدا… بن عمر، مجموعه مقابر ابودجانه و محوطه قلعه یزدگرد نیز دچار آسیب شدند.
وی ادامه داد: پس از ارزیابی میزان خسارات وارده و انجام کار کارشناسی، از محل اعتبارات ملی سه میلیارد ریال را برای مرمت و بازسازی این سه بنا اختصاص دادیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از پایان عملیات مرمت و بازسازی بناهای یاد شده خبرداد و تصریح کرد: همچنین سازمان میراث فرهنگی کشور در قالب ماده ۱۲ برای ۱۴ بنای تاریخی و ساختمان اداری آسیب دیده از زلزله ۱۰ میلیارد ریال تخصیص داده است.
وی اضافه کرد: زیچ منیژه، قلعه گبری، آتشکده چهارقاپی، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی و گنبدهای سنگی روستا و باغات شالان از جمله بناهایی هستند که از محل این اعتبارات کار مرمت آنها را انجام خواهیم داد.
بالایی تاکید کرد: همچنین از محل این اعتبار ساختمان های ادارای شهرستان های گیلانغرب، دالاهو، اسلام آبادغرب و پاوه که در زلزله خسارت دیده بودند، مرمت می شوند.
وی همچنین به وقوع چند پس لرزه بزرگ پس از زلزله سال گذشته اشاره کرد و گفت: خوشبختانه هیچکدام از این پس لرزه ها به اماکن تاریخی استان آسیبی وارد نکردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>