چهارشنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۷
آخرین خبرها

تجلیل از جایگاه رفیع پدر ورزش کرمانشاه « حاج محمد تقی خسروی» صاحب قران تاریخ ورزش دیار خسروان

image_print

ح- مولایی فر

بخش هفتم

ادامه ی زندگی نامه ی زنده یاد حاج محمد تقی خسروی را با خاطره ای از چگونگی احداث سالن ورزشی تختی – در خیابان گمرک – که به دلیل کافی نبودن بودجه ی مالی و اعتبارات لازم نیمه کاره رها می شود و سازمان تربیت بدنی هم به علت عدم امکانات مالی قادر به ادامه ی ساخت کامل آن بر نمی آید از زبان و قول مرحوم خسروی بپردازیم.
جناب استاد خسروی در بخشی از مدارک نوشتاری خود در آلبوم احکام و عکس ها، این گونه به موضوع پرداخته است:
« توسط آقای صابر رییس تربیت بدنی سالن تختی ساخته شد که در اواسط کار اعتبار مربوطه تمام می شود.
در این موقع دکتر منوچهر اقبال رییس شرکت ملی نفت ایران به عبارت درست تر ، وزیر نفت قرار بود به کرمانشاه بیاید . من ( = خسروی ) به آقای صابر پیشنهاد دادم که ما هم به فرودگاه رفته ضمن استقبال از ایشان، طلب کمک کنیم. چون می دانستیم که وی به ورزش علاقه مند می باشد و در مسابقات شش جانبه مسجد سلیمان بسیار کمک کرده است.
لذا ورزشکاران را با لباس گرم و پرچم و یک دسته گل به فرودگاه بردیم. پس از ورود وزیر و همراهان به فرودگاه، جناب اقبال به طرف ما آمد. استاندار و مقامات محلی هم حضور داشتند، اما حضور عده ای از ورزشکاران با لباس گرم، نظر ایشان را به خود جلب کرد.
آقای صابر دسته گل را ضمن خیر مقدم به وزیر تقدیم نمود. آقای اقبال نیز از وضع ورزش استان، سوالاتی را مطرح کردند. آقای صابر آنچه را که لازم بود، مختصر و مفید به عرض رساند و در نهایت سخن را به اینجا ختم کرد .
در حال ساختن سالنی هستیم ولی اعتبار ما تمام شده است، به همین دلیل توان مالی برای تکمیل آن نداریم.
ایشان فرمودند: چقدر کسر دارید؟ آقای صابر گفت: صد هزار تومان. وزیر با تعجب ادامه دادند: فقط صد هزار تومان؟ سپس به آقای مهندس پرخیده رییس پالایشگاه وقت کرمانشاه دستور دادند که مبلغ صد هزار تومان به حساب تربیت بدنی واریز نمایند.
به این ترتیب با اخذ مبلغ مورد نظر مجموعه ی ورزشی تختی که ناتمام مانده بود، تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت.
به آقای صابر گفتم: ای کاش ! تقاضای مبلغ زیادتری می کردیم، اما رییس تربیت بدنی در حالی که از ذوق و خوشحالی در پوست خود نمی گنجید و لبخند رضایت آمیزی بر لب داشت گفت : پیشنهاد من جهت صد هزار تومان با این نیت بود که جناب دکتر اقبال با نیمی از این مبلغ موافقت داشته باشد ولی نمی دانستیم این وزیر ورزش دوست به این آسانی پیشنهاد ما را می پذیرد .»
ناگفته نماند آقای خسروی علاوه بر انتشار «روزنامه ی نیرو و درستی در محل باشگاه ورزشی نیروی و درستی واقع در میدان شهرداری از سال ۱۳۳۱ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ، با جمع آوری مجلات ورزشی نیرو و درستی از سال ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۹ ، مجله دنیای ورزش از شماره ی اول تا آخر، مجله ی تاج، مجله ی دوچرخه سواران هر کدام به صورت یک دوره ی ۶ ماهه با جلد چرمی صحافی کرده است که جمعا به ۳۱۰ مجله چرمی می رسد. به اضافه ی ۱۱۲ جلد از کتاب های ورزشی خود را که در سالیان متمادی تهیه کرده اند،
یکجا به سازمان تربیت بدنی استان اهدا نموده است ، تا در کتابخانه ی ورزشی که قرار است در آینده ای نزدیک ساخته شود، این مجموعه ی آثار نفیس فرهنگی – نوشتاری از عالم ورزش در آنجا نگهداری گردد.»
منبع باختر – شماره ۱۴۶۹
حال فرصت بدست آمده است تا درباره ی احداث سالن ژیمناستیک در کرمانشاه مطالبی را به محضر و پیشگاه شهروندان کرمانشاهی ارائه دهیم …
در زمان استانداری امیر پرویز استاندار وقت کرمانشاه، در یک مراسم ورزشی، گروه ژیمناستیک خردسالان، جناب استاندار و جمعی از مسوولین به محل تمرین ژیمناستیک آمده و حضور پیدا می کنند. ضمنا والدین برخی از ورزشکاران کوچولو نیز در سالن حاضر بودند. بچه ها با حرکات زیبا و جالبی که از خودشان نشان دادند نظر حضار و به ویژه شخص استاندار را به خود جلب کردند. ایشان از من ( خسروی ) به عنوان مربی قدردانی نمود. لذا از کمبود امکات پرسش هایی به عمل آورد. سپس فرمود: در اسرع وقت به استانداری بیایید با شما کار دارم. چند روز بعد به استانداری رفتم، ایشان به رییس دفتر خود دستور داد، حواله ی
دریافت یک دستگاه پیکان به نرخ دولتی که در آن زمان ۱۴ هزار تومان می شد برایم صادر کند در آن موقع پیکان در بازار آزاد حدود ۴۵ هزار تومان خرید و فروش می شد. بنده ضمن تشکر و سپاسگزاری، عرض کردم من یک ماشین اپل دارم. ایشان فرمود: کم است؟ عرض کردم از شما ممنونم این وسیله ی نقلیه به سر بنده هم زیاد است، اما در عوض لطف نموده اعتباری بدهید که بتوان با آن مبلغ، یک سالن ژیمناستیک در حد استاندارد آن بسازیم . نامبرده از این پیشنهاد حسن استقبال نشان دادند . چون ماه های آخر سال مالی بود، طبعا چنین اعتباری وجود نداشت . معهذا به رییس برنامه و بودجه ی استان تلفن زده و درخواست مرا به ایشان گوشزد نمود .
رییس برنامه و بودجه اظهار کرد : « در حال حاضر اعتباری نداریم، فقط پانصد هزار تومان اعتبار برای نصب تیر برق برای بعضی از روستاهای استان حواله شده است. اما سازمان برق رسانی به علت کمبود تولید انرژی برق قادر نیست این طرح را به سامان رساند و از طرف وزارت نیرو هم گفته شده امسال این کار را انجام ندهید، تا زمینه برای برق رسانی فراهم شود.»
استاندار فرمودند : « اعتبار را جابه جا کنید و این مبلغ را به تربیت بدنی بدهید که سالن را بسازند. »
بنابراین سالن فعلی ژیمناستیک یادگار این جا به جایی اعتبار است که ما موفق شدیم با آن مبلغ سالن جدید ژیمناستیک را به ابعاد ۴۲ متر در ۳۲ متر مربع بسازیم .
ادامه دارد…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>