چهارشنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۷
آخرین خبرها

تجار عراقی مشتری پروپا قرص سیب زمینی و پیاز کرمانشاه

image_print

IMAGE636000611152120213-581x321

به گزارش باختر، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا گفت: براساس آزمایش ها و بررسی فراوانی که بر روی محصولات کشاورزی استان کرمانشاه انجام شده محصولات این استان جزو سالم ترین و با کیفیت ترین محصولات کشور است.
ناصر مرادی در مورد سیب زمینی و پیاز استان کرمانشاه نیز افزود: به اذعان مشتریان خارجی و داخلی، سیب زمینی و پیاز استان جزو سالم ترین و با کیفیت ترین محصولات است و همین الان هم از کشور عراق مشتریان زیادی خواهان این ۲ محصول تولیدی استان هستند.
وی با بیان اینکه کشت این ۲ محصول در استان کرمانشاه پیشینه طولانی ندارد، گفت: به همین دلیل زمین های کشاورزی که در آن سیب زمینی و پیاز کشت می شود به سموم و کود آغشته نیستند که محصولات را آلوده کنند.
او با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی از یک ماه قبل با هدف تنظیم بازار متوقف شده است، گفت: تجار عراقی به شدت خواهان سیب زمینی و پیاز استان کرمانشاه هستند و کیفیت و سلامت آن را قبول دارند.
او گفت: اکنون فرصت بسیار خوبی برای صادرات این محصولات به کشور عراق است که امیدواریم با صادرات آن موافقت شود.
ارائه آمارهای غلط تاثیر منفی دارد
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه از ارائه آمارهای غلط توسط برخی از رسانه ها گلایه کرد و گفت: در انتشار مطالب باید ابتدا همه جوانب آن سنجیده شود و اگر به نتیجه قطعی رسیدیم بعد منتشر شود.مرادی به تاثیر منفی این نوع گزارش ها در افکار عمومی و همچنین صادرات محصولات دانست و افزود: با انتشار این گزارش غلط بسیاری از کشاورزان سیب زمینی و پیاز کار استان کرمانشاه متضرر شده اند.
او هرگونه آلودگی این محصولات به سم و سرطان زا بودن آن را رد کرد و گفت: هیچ دلیل و مدرک علمی برای تایید این موضوع وجود ندارد و نباید این نوع گزارش ها منتشر شود.وی اظهار داشت که در کشورهای صاحب کشاورزی دنیا هیچ وقت به تخریب محصولات کشاورزی خود نمی پردازند.وی تاکید کرد که در این شرایط نباید علیه تولیدات داخلی خودمان تبلیغات منفی کنیم.
وی تصریح کرد اگر فرد یا افرادی در این ارتباط تخلف کرده اند باید با آنها برخورد شود اما نباید همه را با یک چشم دید و تمام محصولات را زیر سوال برد.
او با اشاره به اینکه اکنون فصل برداشت سیب زمینی و پیاز است، گفت: نباید اجازه دهیم با اطلاعات غلط به مردم، کشاورزان متضرر شوند.
وی از حمایت و همکاری رسانه ها با بخش کشاورزی استان قدردانی کرد و افزود: اعتقاد دارم که رسانه ها همواره همیار و کمک کننده این بخش بوده اند و انتظار داریم با دید مثبتی به این بخش بنگرند. وی این نکته را نیز یادآور شد که باتوجه به اینکه کیفیت سیب زمینی و پیاز استان کرمانشاه از سایر استان ها بالاتر است شاید برخی افراد برای جلوگیری از رشد این محصولات در استان دست به شیطنت زده اند و از طریق رسانه ها می خواهند جلو توسعه و رشد محصولات کشاورزی استان را بگیرند.استان کرمانشاه ۹۴۶ هزار و ۸۷۱ هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود.
براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه؛ امسال هفت هزار و ۱۰۰هکتار از اراضی کرمانشاه زیرکشت سیب زمینی و ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار نیز زیرکشت پیاز رفته است که پیش بینی می شود ۳۵۰ هزار تن سیب زمینی و حدود ۱۵۰ هزار تن پیاز از زمین های کشاورزی استان تولید شود. استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.
سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار کالا از کرمانشاه به عراق صادر می شود که بیش از ۵۰ درصد کل صادرات ایران به این کشور را تشکیل می دهد.
گزارش از فرزاد نویدی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>