چهارشنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۷
آخرین خبرها

حکایت ادامه دار نیم قرن بلاتکلیفی موزه کرمانشاه

image_print

57631134

در حالی که بارها متولیا میراث فرهنگی استان کرمانشاه از افتتاح عن‌قریب موزه منطقه‌ای غرب کشور در استان خبر می‌دادند به دلایل نامعلومی در حال تخریب سقف این موزه هستند.
به گزارش باختر و به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، شاید زمانی که کلنگ موزه منطقه‌ای غرب کشور از سال ۵۴ در کرمانشاه به زمین زده شد، کسی فکرش را هم نمی‌کرد راه‌اندازی آن نیم‌قرن طول بکشد!
اما ظاهرا این موضوع در حال اتفاق است، امسال چهل و سومین سالگرد کلنگ‌زنی این پروژه است که با درایتی که مدیران پیاپی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه به خرج داده‌اند هنوز هم به فرجام نرسیده و در بین طرح های نیمه تمام استان که اغلب حدود یک دهه از آغاز آنها می گذرد رکورددار تعلل در اتمام شده است.
این پروژه زمانی به واسطه جنگ تحمیلی عملیات اجراییآن حدود یک دهه متوقف شد و بعد از آن بیش از ۳۰ سال است که بنا به دلایلی از جمله ناکارآمدی مدیران،
جابه جایی اعتبارت، تعویض پیمانکار و… همچنان معطل مانده است!
حالا این موضوعات به کنار ظاهرا در این مدت مدیران هم دنبال ظاهرسازی بودند و فضای بیرون موزه را آرایش کردند و با فریب مردم و مسئولان کارها را پیش برده‌اند و تخریب قسمت‌هایی از این موزه در پی زلزله سال قبل هم گواهی بر این مدعاست.
اگر از اینها هم بگذریم از آنهایی که این روزها با بیل و کلنگ به جان این موزه افتاده‌اند نمی‌توان گذشت؛ سقف این موزه توسط کارگران همانطور که در عکس هم مشخص است در حال تخریب است!
با توجه به اینکه چندین مرتبه در گزارش‌های مختلف اعلام شده که تا چند ماه دیگر این پروژه به پایان خواهد رسید و بیانگر این بوده که در مرحله نهایی کار است این اقدام جای سوال دارد.
سقف موزه کاملا بتون ریزی و سپس کاشی کاری شده بود و مبالغ گزافی برای آن هزینه شده حالا به دلایل نا معلوم با شروع کار پیمانکار جدید این سقف در دستور کار تخریب قرار گرفته است!
بهمن ماه سال گذشته بود که اکبر رضایی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با یکی از رسانه‌های
استان از پیگیری برای اختصاص ردیف بودجه به پروژه موزه منطقه ای کرمانشاه خبر داد.
وی از تلاش مسئولان استانی برای خروج پروژه موزه منطقه ای کرمانشاه از بلاتکلیفی خبر داد و اظهار کرد: باتوجه به اینکه این پروژه از ردیف موزه های بزرگ کشور خارج شده چند سال است که به آن بودجه اختصاص نمی‌یابد.
وی ادامه داد: با پیگیری و رایزنی‌هایی که مسئولین استانی از سال گذشته انجام داده‌اند، این پروژه تا پایان امسال مجددا در ردیف موزه‌های بزرگ کشور که به آنها بودجه سالانه تعلق می‌گیرد، قرار خواهد گرفت.
رضایی عنوان کرد: درصورتی که از سال آینده بودجه این پروژه تخصیص یابد، می‌توان امیدوار بود تا کمتر از دو سال آینده به بهره برداری برسد.
وی تاکید کرد: برای تکمیل اولیه این پروژه به۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا پس از آن وارد فاز تجهیز شویم.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: امسال ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به صورت اسناد خزانه برای این پروژه درنظرگرفته شد، اما هنوز تخصیص نیافته است.
رضایی با بیان اینکه ساخت موزه منطقه ای کرمانشاه از سال ۱۳۵۴ آغاز و در سال ۱۳۸۸ کاملا متوقف شد، گفت: این پروژه در حال حاضر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی یادآورشد: استان کرمانشاه حدود ۱۲ هزار قلم اشیای تاریخی دارد که با بهره برداری از این پروژه می توانیم بخشی از این اشیاء تاریخی را در موزه نگهداری کنیم.
به گزارش مرصاد، حالا همین پیشرفت ۶۰ درصدی هم ظاهرا غیراصولی بوده و مسئولان به فکر تخریب آن افتاده‌اند و ۱۲ هزار شی تاریخی این دیار برای احداث این موزه باید همچنان منتظر باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه آسیب‌دیدگی کاشی‌های موزه منطقه‌ای را علت اصلی تخریب و مرمت سقف این بنا عنوان کرد.
به گزارش باختر، جلیل بالایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز ساخت موزه منطقه ای کرمانشاه از ۴۳ سالقبل، اظهار کرد: متاسفانه طی این سالها به دلیل عدم تخصیص اعتبار لازم، پروژه بارها متوقف و سال ۱۳۸۸ با توجه به اینکه از ردیف موزه های بزرگ کشور خارج شد،دیگر بودجه ای به آن اختصاص نیافت.
وی به برخی جوسازی های رسانه ای اخیر در خصوصتخریب بخش هایی از سقف این پروژه اشاره کرد و گفت: از آنجایی که موزه کرمانشاه بدلیل عدم تخصیص بودجه
کامل در چند مرحله ساخته و تکمیل و نگهداری نشده،
بخش هایی از ساختمان آسیب دیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه بابیان اینکه طبق نظر کارشناسان تمامی مصالح مقاوم در رطوبت عمری کمتر از ۱۰ سال دارند و طی این مدت قطعا نیاز به بازبینی و نگهداری خواهند داشت، عنوان کرد: با گذشت ۱۵ سال از نصب کاشی های سقف و عدم تخصیص بودجه برای نگهداری و تکمیل بنا، انجام تعمیرات در این بخش‌ها امری عادی به حساب می آید.
این مسئول درخصوص چگونگی آسیب دیدگیکاشی های بنا گفت: با توجه به اینکه قسمت بام -جان پناه- بنا فاقد درپوش مناسب بوده، طی سالهای گذشته آب از این قسمت وارد و به لایه های زیرین کاشی ها نفوذ یافته و کاملا محبوس شده است که این مسئله نم زدگی، فرسودگی لایه های ایزوبام و ترک خوردگی کاشی ها را به دنبال داشته است.
وی ازبکارگیری فناوری های نوین برای تعمیرات بخش هایی از سقف این بنا خبر داد و گفت: درتلاشیم با استفاده از مصالح نانو عایق کاری بادوامی را در این بنا بکار ببریم و به افزایش عمر سازه کمک کنیم.
بالایی با بیان اینکه کار مرمت این بخش از موزه توسط گروهی از متخصصین مجرب و کارشناسان مشاور انجام می گیرد، افزود: انتخاب کاشی های استخری همراه با چسب آب بندی، یکی از گزینه هایمناسب به منظور تهیه سطحی مقاوم در مقابل نفوذ آب است که آن را اجرا می‌کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

9 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>