پنجشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبرها

رستم بهرامی- کارشناس ارشد روابط بین الملل : آغاز کار دولت جدید برزیل و احتمال چرخش در سیاست خاورمیانه ای این کشور

image_print

امروز اول ژانویه ۲۰۱۹ مراسم تحلیف و شروع کار رسمی ژائیر بولسونارو ریاست جمهوری جدید برزیل است. وی که از افسران پیشین برزیل بوده است و به عنوان رئیس جمهور راست افراطی شناخته می شود در انتخابات اخیر توانست در برابر رقیب چپ گرای خود فرناندو حداد به پیروزی دست یابد. بولسونارو را به دلیل مشابهت رفتارهایش با دونالد ترامپ « ترامپ برزیل» می نامند.
برزیل که ازنظر وسعت و جمعیت در رتبه پنجم جهان قرار دارد، قدرتمندترین کشور آمریکای لاتین و پیشرفته ترین کشور صنعتی در این بخش محسوب می شود که با تولید ناخالص داخلی ۳/۲ تریلیارد دلار رتبه هفتم جهان را دارا می باشد. کارشناسان بر این باورند که در دوره ریاست بولسونارو بر برزیل سیاست خارجی این کشور به غرب و به ویژه آمریکای فعلی نزدیک خواهد شد و بالعکس چرخش در سیاست خاورمیانه ای برزیل رخ خواهد داد.
بولسونارو در برنامه های انتخاباتی خود وعده داده است که سیاست خارجی خود در خاورمیانه را تغییر دهد او حمایت قاطع خود از اسرائیل (رژیم صهیونیستی) را اعلام کرده است و وعده داده است که سفارت این کشور(رژیم) را از تل آویو به قدس انتقال خواهد داد.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسرائیل رژیم (صهیونیستی) اولین نخست وزیر این رژیم است که به برزیل سفر کرده است. هدف او شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور برزیل بود. بولسونارو پس از دریافت دعوت نتانیاهو قول داد که در مارس ۲۰۱۹ از اسرائیل( تلاویو) دیدن کند. وی نتانیاهو را دوست و برادر خوب خود نامید. او در دیدار خود با نتانیاهو حرفی از انتقال سفارت نزد که شاید تحت تاثیراحمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب قرار گرفته بود که در نامه ای به وی اطلاع داده بود که انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس بر روابط اتحادیه عرب با برزیل تاثیر خواهد گذاشت. خبرگزاری رویتر این عدم اشاره را ناشی از فشار تولیدکنندگان گوشت برزیل دانسته است چرا که این تولیدکنندگان معتقدند که این تصمیم بر صادرات گوشت برزیل به کشورهای عربی تاثیر می گذارد. قابل ذکر است که بیشتر واردات کشورهای منطقه خاورمیانه از برزیل، گوشت و محصولات کشاورزی می باشد.
اما در مورد ایران احتمال تغییرات گسترده ای وجود دارد. سابقه روابط تل آویو و تهران، مواضع ترامپ نسبت به ایران و روابط نتانیاهو و ترامپ با بولسونارو این احتمال را به شدت تقویت می نماید. در حقیقت این سه شخصیت، مثلثی را تشکیل می دهند که انتظار می رود مواضع تند و سختی بر ضد ایران بگیرند. برخلاف داسیلوا و روسوف روسای جمهور پیشین برزیل، که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران داشتند، و داسیلوا حتی به تهران هم سفر کرد، بولسونارو وعده تجدیدنظر در روابط با ایران را داده است. پسر او گفته است که پدرش به دوستی با ایران پایان می دهد. همچنین ارنستو آراوجو نامزد وی برای وزارت امور خارجه برزیل، سابقه بیان اظهارات خصمانه درباره ایران داشته است.
این در حالی است که تاکنون برزیل مهمترین شریک تجاری ایران در آمریکای جنوبی و از شرکای بزرگ تجاری ایران در بین کشورهای جهان بوده است. ارزش کلی صادرات کالاهای این کشور به ایران در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲ میلیارد دلار رسید. در سفر طیب نیا وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی به برزیل در آبان ماه ۱۳۹۵ وزیر انرژی و معادن برزیل از افزایش تبادلات تجاری دو کشور تا سقف ۵ میلیارد دلار صحبت کرد. برزیل یکی از کشورهای وارد کننده نفت ایران است و در مقابل، محصولات کشاورزی و صنعتی به ایران صادر می کند. اخیراً هم محموله های شکر و ذرت برزیل به ایران رسید.
وزیر بهداشت کشورمان در دیدار چند روز پیش با سفیر برزیل در تهران با اشاره به خروج آمریکا از برجام خاطرنشان ساخت که یکی از اهداف و مقاصد ما در وزارت بهداشت برای تامین دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه برزیل است.
ایران قصد داشت از برزیل به عنوان یکی از
قدرت های نوظهور، در مقابل تحریم ها مقاومت کند. برزیل عضو کشورهای بریکس (BRICS) است که مرکب ازقدرت های نوظهور اقتصادی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می باشد. اعضای این گروه خواستار مدیریت معادلات در سطح منطقه ای و حتی جهانی هستند. رئیس جمهور پیشین برزیل گفته بود که کشورهای بریکس از ایران در مقابل تحریم ها حمایت می کنند. همچنین سفیر برزیل در تهران از برنامه دولت متبوعش برای اختصاص یک وام یک میلیارد و دویست میلیون دلاری به شرکتهای برزیلی که با ایران معامله کنند، سخن گفته بود که فعلا با انتخاب بولسونارو در حد حرف باقی مانده است. بنابراین با این شواهد و قراین و با شروع به کار دولت جدید، کاهش روابط اقتصادی و سیاسی برزیل با کشورهای عربی و به خصوص با ایران حتمی است و باید انتظار این شرایط را داشت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>