جمعه , ۱ شهریور ۱۳۹۸
آخرین خبرها

۷۰ سال + ۳۰ سال در کنار مردم کرمانشاه /برند مردمی «باختر» ۳۰ ساله شد

image_print

1

۱۹ دیماه ۱۳۶۸ اولین شماره نشریه «باختر»
به گونه هفتگی در شرایطی پس از جنگ تحمیلی و دفاع جانانه سپاهیان ایران اسلامی در فضای رکود مطبوعاتی بعنوان اولیه نشریه استان پس از انقلاب منتشر گردید.
و امروز که مصادف است با ۱۹ دیماه ۱۳۹۷ «باختر» بعنوان تنها روزنامه غرب کشور با اقتدار و سربلندی و اعتماد مردمی با پشتیبانی همه جانبه مردم بعنوان پرتیراژترین روزنامه مردمی همچنان بدون وقفه روزانه در ۱۶ صفحه رنگی انتشار می یابد.
۳۰ سال پر فراز و نشیبی طی گردید. تا این مطبوعه با سابقه پخته و کامل گردد و امروز
هم سنگ با روزنامه های کشوری قیاس شود و
به گونه مرتب، بدون حاشیه و به قول یک کارشناس واقعی مطبوعات (وزین) علیرغم مشکلات فراوانی که
بر سر مطبوعات فرود آمده است به زندگی مطبوعاتی خویش ادامه دهد و آنچه از زبان دست اندرکاران آن شنیده می شود در آینده با تحولی چشمگیر تنها در راه خدمت به مردم عزیز، کشور اسلامی با عزمی راسخ تر از گذشته روزانه- بدون وقفه- در پیشخوان کیوسک های مطبوعاتی به عزیزان کرمانشاهی تقدیم گردد.
بی مناسبت نخواهد بود در این سالگرد نگاهی اجمالی به پیشینه مطبوعاتی «باختر» داشته باشیم زیرا معتقدیم اگر امروز باختر پس از سی سال همچنان با نشریات کشوری مقایسه می شود و در حال رقابت است بی شک پیشینه آن در این امر مهم بسیار موثر بوده است.
مطالب ذیل از کتاب «تذکره مختصر شعرا» نوشته مورخ و روزنامه نگار صادق زنده یاد «باقر شاکری» – چاپ سعادت سال ۱۳۳۸- صفحات ۱۸۶-۱۶۶ عینا درج می گردد با این توضیح که کتاب مزبور در ۶۰ سال گذشته منتشر گردید هنوز بعنوان تنها کتاب معتبر و مورد اعتماد مردم بعنوان تاریخچه مطبوعات کرمانشاه شناخته می شود و مورد استفاده پژوهشگران قرار می گیرد و به عبارتی هنوز زنده است.
از آنجا که مرحوم شاکری ورثه ای در کرمانشاه ندارد «باختر» امیدوار است که کتاب مزبور را به لحاظ ارزش و قدمت تاریخی در آینده به چاپ مجدد برساند یا آن را به صورت پاورقی منتشر نماید.

خدمتگزاران علم و فرهنگ و دوستداران بیداری و آگاهی مردم در کرمانشاه، که وجود چاپ و چاپخانه و نشر مطبوعات را ضروری
می دانستند بعد از انقلاب مشروطیت برای ایجاد چاپخانه در کرمانشاه کمر همت بستند. ابتدا شادروان سید احمد میرعبدالباقی و عده ای از همکاران او اقدام به دایر نمودن چاپخانه سنگی کردند و مخارجی متحمل شدند ولی نتایجی بدست نیاوردند تا اینکه در سال ۱۳۲۷ ق (۱۲۸۸ ش) مرحوم میرزا احمدخان معتضدالدوله که عشق سرشاری برای پیشرفت معارف داشت با تحمل مخارج فراوان چاپخانه بزرگ و ارزنده ای با حروف و اثاثیه از هندوستان وارد کرد.
در سال ۱۳۰۱ شمسی دو برادر از خدمتگزاران مطبوعات (میرزا حسن خان و میرزا
حسین خان سعادت) که کارگزاران فنی و گرداننده چاپخانه شرافت احمدی بوده و سالها عمر خود را در کار چاپخانه و خدمات مطبوعاتی گذرانده بودند با سرمایه قلیل خود درصدد وارد کردن چاپخانه کامل و نوینی برآمدند و با همت و پشتکار قابل ستایشی خانه و اثاث خود را فروختند و با کمک دیگران توانستند در ۱۸ ذی الحجه ۱۳۴۱ ق شرکت سهامی بنام شرکت «سعادت» تشکیل و یک دستگاه چاپخانه بزرگ و کامل و مجهز به تمام وسایل و حروف و لوازم جامع از آلمان وارد نمودند. با بکار افتادن این چاپخانه کرمانشاه و صفحات غرب از مضیقه مطبوعاتی و مشکلات چاپ کتاب و روزنامه بیرون آمد و شالوده فرهنگ و مطبوعات استحکام پذیرفت.
با تاسیس این چاپخانه و سپس دایر شدن «چاپخانه کاوه» به مدیریت فرج ا… کاویانی «چاپ سعادت» به مدیریت فیض ا… سعادت «چاپ تفضلی» به مدیریت محمد کاشفی و «چاپ محمدی» به مدیریت محمدی و دیگر… فصل نوینی در تاریخ نشر و کتاب و روزنامه در کرمانشاه گشوده شد.
«سعادت غرب» و «سعادت ایران»
دوستداران فرهنگ بخوبی واقفند که پایه و اساس مطبوعات و روزنامه نگاری در کرمانشاه با انتشار روزنامه (کرمانشاه) به مدیریت میرزا احمدخان وزیری (معتضدالدوله و به یاری سید هدایت
آیت ا… فصیح المتکلمین در سال ۱۳۲۷ هـ .ق
پا می گیرد و مطبوعات کرمانشاه متولد می شود.
و حدود ۶۹ نشریه از تاریخ فوق تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کرمانشاه منتشر می گردد که روزنامه «سعادت ایران» به مدیریت شادروان «فیض ا… سعادت» از ۱۳۲۸ طبق امتیاز نامه شماره ۱۱۸۹ مورخ ۱۵ خرداد ۱۳۲۸ انتشار می یابد و تا
۲۹ مرداد ماه ۱۳۴۴ زمان فوت مدیر آن به گونه مرتب به صورت هفتگی و سپس ۳ شماره در هفته منتشر می گردد.
گفتنی است مرحوم «فیض ا… خان سعادت» قبل از انتشار «سعادت ایران»، روزنامه «سعادت غرب» را با همکاری دانشمند بی بدیل مرحوم مهدی فرهپور از چاپ بیرون آورده و پیش از آن بعنوان سردبیر روزنامه بیستون به مدیریت زنده یاد مهدی فرهپور فعالیت مطبوعاتی داشته است. روزنامه سعادت ایران به دلیل فوت مدیریت آن در سال ۱۳۴۴ تعطیل اما چاپ و موسسه چاپ سعادت تا به امروز به مدیریت «حاج سیاوش سعادت» و اخیرا «امیرهوشنگ سعادت» به فعالیت فرهنگی خود ادامه می دهد.
گفتنی است، فرزند دیگر مرحوم فیض ا… سعادت به نام زنده یاد «مسعود سعادت» در دهه ۴۰ روزنامه «نغمه دنیا» را منتشر می نمود و وی مبتکر «مجله جدول» در ایران بوده است.
شادروان مسعود سعادت سپس به خاطر عشق و علاقه در دهه های ۴۰ و ۵۰ دو چاپخانه به نام سعادت در اسلام آبادغرب و سپس قصرشیرین دایر نمود که چاپخانه سعادت قصرشیرین در حمله وحشیانه نیروهای بعثی به قصرشیرین در زمان دفاع مقدس مورد چپاول و غارت بعثی ها قرار گرفت. اما مدیر آن به فعالیت مطبوعاتی و فرهنگی خود ادامه داد و «چاپخانه پیام» را در کرمانشاه راه اندازی نمود و به عنوان مدیر اجرایی، «نشریه مرصاد» را برای مدتی منتشر نمود. امروز نسل چهارم این خاندان فرهنگی همگی در امور چاپ و مطبوعات استان به فعالیت مشغول می باشند
سخن آخر:
روزنامه «باختر» از امروز با انتشار شماره ۲۸۱۴
سی امین سال فعالیت خود را ادامه می دهد و با تدابیری که برای سال آینده اندیشیده شده امید است همطراز با نشریات کشوری با حفظ
رتبه بندی ۴ مطبوعات همچنان در خدمت مردم شریف و نجیب استان کرمانشاه باشد و برند مردمی بودن خود و اعتماد این مردم عزیز را همچنان حفظ نماید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>