پنجشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبرها

مسئولیت اجتماعی کلید واژه توسعه اجتماعی

image_print

4

کیوان کاشفی

یکی از مشخصه های کشورهای پیشرفته دنیا پایبندی
شهروندان آن به مسئولیت های اجتماعی است. در تعریف مسئولیت اجتماعی تحلیل های مختلفی ارائه گردیده اما شخصاً این تعریف را که مسئولیت اجتماعی یعنی رفتارهای مضر، مخرب، و غیر مسئولانه که ممکن
است به جامعه و افرادی که در آن زندگی می کنند و به محیط آن ضرر بزند را از بین ببریم و به جای انفعال نسبت به مشکلات اجتماعی، اقدامی فعال داشته باشیم را می پسندم و آن را یک کلید واژه مهم توسعه اجتماعی جوامع مترقی می دانم.
زیستن در شهرها و گسترش همواره شهرها، پیچیدگی ها را بدنبال داشته که نیاز به اعمال قانون و مقررات جهت هم زیستی و جلوگیری از ایجاد خسارات و مزاحمت را اجتناب ناپذیر کرده است و بسیاری از قوانین موجود به جهت رعایت حقوق شهروندی
و حراست از مردم در مقابل قانون شکنان تنظیم و نهادهای ناظربر انجام آن مشخص گردیده اند.
اما مفهوم مسئولیت اجتماعی مرتبه ای بالاتر از رعایت قانون است و به اقدامات داوطلبانه مردم؛ شرکت ها و نهادهای مختلف اطلاق می شود که به جهت کمک در تعالی و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع انجام می گردد. ایفای مسئولیت اجتماعی از آنجا اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم انجام این فعل نیازمند رسیدن به مرتبه ای از درک و فهم اجتماعی و انسانی است که انسان ها خود را در مقابل مردم و جامعه خود مسئول بدانند و نگاهشان در رفع مشکلات فقط به دولتها معطوف نباشد.
رسیدن به این کمال نیاز به طی طریقی دارد که در آن
مفاهیم انسانی جایگاهی رفیع تر از نیازهای اقتصادی یابند و نسبت تعداد شهروندانی که اینگونه زیستن را برمی گزینند تعداد قابل توجهی از کل مردم آن اجتماع باشد.
ایفای مسئولیت های اجتماعی در تمام حوزه های مختلف قابلیت اجرا دارد، شرکت و یا کارخانه ای که خود را در مقابل رضایت و آرامش پرسنل خود مسئول می داند و یا با اختصاص بخشی از درآمدهای خود را به رفع مشکلات اجتماع و یا توسعه اشتغال و امنیت مردم کمک می کند یا آن پزشکی که بخشی از زمان خود را به صورت رایگان به کسانی که نیاز به تخصص ایشان دارند تخصیص می دهد و یا آن دانشجویی که خود را مکلف به کمک به همنوعان خود در نقاط دورافتاده می داند تا آن شهروندی که داوطلبانه در حفظ و صیانت محیط زیست می کوشد. همگی یک هدف دارند و آن تعالی روح خود از طریق خدمت به جامعه و مردم است این واژه مهم متاسفانه سالهاست در کشور ما به دلیل حجم زیاد مشکلات مورد توجه لازم قرار نگرفته است!
گسترش دیوان سالاری، و ضعیف تر شدن نقش مردم در تصمیمات و اقدامات، افول سرمایه های اجتماعی و از تحلیل اعتماد مردم به دولت از مهمترین دلایل این کم توجهی است و تاسف بیشتر اینکه نهادهای مختلف مردمی و دینی موجود نیز از رسالت بزرگ خود در این زمینه غفلت نموده اند، درحالی که در تمام دستورارت دینی و سوابق تاریخی و فرهنگی این مرز و بوم به این مهم بسیار توصیه شد و مورد توجه بوده است. شاید نکته مثبت، در این بین گسترش شبکه های فراوان اطلاع رسانی است که به لطف ظهور اینترنت و پیشرفت سریع تکنولوژی به وجود آمده اند باشد که امکان ایجاد کمپین های مختلفی
در راستای گسترش مفاهیم، مسئولیت اجتماعی را فراهم می نماید. که یک نمونه بزرگ آن زلزله سال قبل
سرپل ذهاب بود که اوج احساس مسئولیت اجتماعی مردم بزرگ ایران را در آن دیدیم.
هدف نگارنده از پرداختن به این موضوع دادن توجه به دست اندرکاران و دلسوزان استان است که ترویج این مهم می تواند بسیاری از مشکلات موجود کرمانشاه را مرتفع نماید.
مشارکت دادن مردم در امور، تکریم آنان می تواند منجر به ایجاد ثروتی اجتماعی و فرهنگی گردد که در پرتو آن بسیاری از چالش های پیش روی حل، و اهداف توسعه ای استان و منطقه با سرعت بهتری به نتیجه مطلوب برسند. صد البته این مهم نیاز به عزم خواص جامعه اعم از روحانیون و مدیران و اساتید و دانشجویان و فعالین اقتصادی دارد که می بایست زمینه ساز اشاعه فرهنگ غنی ایران اسلامی ما به آحاد جامعه باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>