یکشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبرها

کشاورزی هوشمند گامی در تحقق سند «کرمانشاه ۲۰۲۰»

image_print

photo_2019-02-05_10-22-01

اولین نشست هم اندیشی با موضوع استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی (IOF) با مرکزیت شرکت نیروی غرب در مجموعه شتابدهنده کارآفرینی تیک برگزار شد.
به گزارش باختر، مهندس داریوش بهادری، رییس هیات مدیره شرکت نیروی غرب در این جلسه گفت: برای اولین بار در ایران به محوریت استان کرمانشاه طرح استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی در استان مطرح شده است.
وی افزود: استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی و به کارگیری کشاورزی هوشمند و استفاده از ایده‌های نوآورانه و پیشرفت‌های تکنولوژیک به صنعت کشاورزی کمک می‌کند تا تولید افزایش و تخصیص منابع بهینه شود.
وی موضوع کشاورزی هوشمند را یکی از موضوعات مهم به حال اقتصاد و بازرگانی مملکت برشمرد و افزود: طرح این موضوع می تواند استان کرمانشاه را به عنوان قطب کشاورزی هوشمند در سطح کشور و منطقه مطرح نماید.
وی تاکید کرد: مبحث کشاورزی هوشمند یکی از موضوعات روز دنیاست که خوشبختانه تحریم اثری بر روی آن ندارد و با وجود دانش بنیان بودن آن از صفر تا صد عناصر آن از دانش تخصصی حوزه کشاورزی تا مهمترین افراد متخصص حوزه مکانیک و الکترونیک است به اندازه کافی در استان موجود است.
مهندس بهادری در خصوص شرکت نیروی غرب گفت: شرکت نیروی غرب به عنوان یک شرکت مخابراتی مدت ۳۷ سال است که فعالیت می کند و در ۸ استان کشور نمایندگی دارد.
وی ادامه داد: ما اولین شرکتی هستیم که زیرساخت های کامپیوتر و ICT را در استان
راه اندازی کرده ایم و اکنون بر آنیم بحث
هوشمند سازی را در کشاورزی به کار ببندیم.
وی اظهار داشت: امیدواریم با توانایی مجموعه نیروی غرب در کمترین زمان ممکن با وجود تیم بسیار خوب متشکل از اساتید و بزرگان صنعت کشاورزی و فناوری اطلاعات در استان کرمانشاه، بتوانیم گامی در تحقق سند ۲۰۲۰ استان برداریم.
بهادری همچنین عنوان کرد: با به کارگیری هوش مصنوعی و استفاده از فرصت های اقلیمی کشور و استان، یک پایگاه کلان داده برای جمع آوری اطلاعاتی به وجود خواهد آمد که باعث تحول در صنعت کشاورزی و امور دام خواهد شد.
مهندس مریم حسینی، مدیر عامل شرکت نیروی غرب در این جلسه گفت: استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی علاوه بر کیفیت بهتر محصولات، استفاده کمتر از آفت کش ها با هدف کاهش هزینه و کاهش آسیب زیست محیطی و همچنین کاهش مصرف آب باعث افزایش بهره وری در صنعت کشاورزی و غذا خواهد شد.
وی در خصوص به کار گیری IOF در سطح دنیا عنوان نمود: در اروپا بودجه ۳۰ میلیون یورویی برای این بخش در نظر گرفته شده است که از سال ۲۰۱۷ شروع شده و در سال ۲۰۲۰ به طور کلی بازخورد آن مشخص خواهد شد.
دکتر سیف احمدیان، مدیر عامل شتابدهنده کارآفرینی تیک گفت: خوشبختانه کشور ایران در این حوزه نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا عقب نیست چرا که متخصصین مجربی در حوزه کشاورزی در کشور خصوصا استان داریم.
وی افزود: وجود ۸ ایستگاه ماهواره ایی در سطح منطقه کمک شایانی به ما کرده است تا با اطلاعات رایگانی که در اختیار ما قرار داده است، جهت سنجش موقعیت های کشاورزی با هزینه خیلی پایین و کمک به پایش زمین و تصمیمات کشاورزان، بتوانیم تحولی در صنعت کشاورزی، دام و غذا ایجاد کنیم و به حفظ محیط زیست و تولید غذای سالم کمک کند.
دکتر حق پرست، مدیر پروژه امنیت غذایی در کرمانشاه؛ ارتقاء درآمد کشاورزان و افزایش تولید در مزارع دیم را یکی از مزایای به کار گیری IOF در استان برشمرد و تصریح کرد: استفاده از
دور سنجی در ترویج کشاورزی یکی از کاربردهای این حوزه است.
وی افزود: مصرف کود یکی از معضلات حوزه کشاورزی است که با هوشمندسازی صنعت کشاورزی کمک مفیدی برای حل این معضل خواهد بود.
وی اظهار داشت: با سنجش میزان نیاز مردم به نوع محصول خاص در هر زمان و با تغییر فرهنگ مردم و کشاورزان، استفاده از این امکانات کمک می کند تا با آب کمتری بتوان غذای بیشتری تولید کرد.
دکتر گردکانه، متخصص علوم باغبانی گفت: یکی از مباحث مهم در کشاورزی، کارآیی مصرف آب به صورت گسترده برای سطح زیر کشت است که با هوشمند سازی کشاورزی می توان با تخمین زمان دقیق آبیاری با توجه به مناسب بودن هوا و دما میزان کارآیی را افزایش داد و با توجه به نوع محصول عمق نفوذ آب را تخمین زده و در محاسبات اعمال نمود.
وی ادامه داد: کنترل شرایط محیطی در سطح گلخانه مانند کنترل CO2 و همزمانی با نور و انتشار آن و عدم تهویه در این زمان باعث
می شود که ۳۰ درصد عملکرد گلخانه ها بالا برود که IOF این امکان را برای گلخانه دار فراهم
می کند، همچنین استفاده از کشاورزی هوشمند تا ۸۰ درصد میزان مصرف کود و آب را کاهش خواهد داد.
مهندس زارعی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی در این جلسه خبر داد: ما کمک می کنیم که این جریان در کرمانشاه اتفاق بیفتد و استفاده از این مفهوم علاوه بر گلخانه ها باید در باغات مدرن نیز پیاده سازی شود.
وی اظهار داشت: در بحث طیور به سمت اتوماسیون رفته ایم اما متاسفانه در مباحث دامداری با این روش ها آشنایی نداریم.
وی افزود: یکی از معضلات بخش دامداری کمبود وقت برای مدیریت مجموعه است که ایجاد
طرح هایی که برای مدیر وقت بخرد می تواند تاثیر فراوانی در بهبود عملکرد دامداری ها شود.
وی ادامه داد: ثبت علائم و مسائل حیاتی دام ها می تواند باعث جلوگیری از بخش عظیمی از تلفات حوزه دامی شود.
مهندس بهرام بادکو، رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه گفت: همه باید کمک کنیم که تغییر رویکرد حمایتی مجموعه شتابدهنده تیک از موضوعات عمومی به موضوعات تخصص حاصل شده و در نتیجه این مجموعه بتواند بر روی ایده ها و موضوعاتی سرمایه گذاری کند که علاوه بر نگاه کشوری، در سطح کلان و استفاده از پتانسیل جوانان استان، به عنوان برند و افتخاری برای کرمانشاه، شناخته شوند. وی افزود: امیدواریم در دستور کار قرار گرفتن موضوع کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی تحولی در سطح استان چه از نظر اقتصادی و چه از نظر علمی ایجاد نموده و باعث افتخار است که ما نیز جزیی از این اکوسیستم هستیم.
جلیلیان، متخصص حوزه حشره شناسی کشاورزی صریح کرد: در دنیا ۲۰ تا ۷۰ درصد محصولات کشاورزی بر اثر آفات از بین می روند که در این میان سهم ایران ۳۵ درصد نابودی محصولات بر اثرآفات است.
وی تصریح کرد: تنها ۱درصد از سم استفاده شده در مزارع به آفات می رسد و مابقی آن در محیط زیست رها می شود، ضرورت استفاده از کشاورزی هوشمند موجب می شود ما در این حوزه استفاده بهینه از سموم را داشته باشیم و همچنین کمک شایانی را در مباحث گیاه پزشکی خواهد کرد.
وی افزود: استفاده از مباحث هوشمند سازی در صنعت کشاورزی می تواند با شناسایی محل انتشار علف های هرز در مزارع در خصوص استفاده از میزان علف کش ها و ضد آفات کمک شایانی نمود.
مهندس بهادری در پایان گفت: با توجه به ظرفیت بازار کار و پشنهاداتی که از سمت متخصصین حوزه کشاورزی داشته ایم چند حوزه را در نظر داریم تا مباحث هوشمندسازی در صنعت کشاورزی را
پیاده سازی کنیم.
وی عنوان کرد: حوزه های گلخانه ها، باغات و قارچ، حوزه دام سبک(گوسفند)، حوزه گاو شیری به دلیل وجود سرمایه گذاری بالا در سطح کشور و استفاده از سنجش از راه دور و طیف سنجی مباحثی هستند که قصد ورود به آنها را داریم.
وی یادآور شد: سود بیشتر، غذای سالم، بهره وری بالا و در نهایت توسعه استان چشم انداز IOF خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>