دوشنبه , ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
آخرین خبرها

سرمقاله / درهمدلی همه سود می برند

image_print

22

فاضلی پیرکاشانی
در هفته های گذشته که سیل تقریبا تمامی استانهای کشور را فرا گرفت و کشور در تعطیلات سال نو بود حرکت های مثبت و منفی زیادی در سطح استانها و در سطح ملی چه توسط مردم و چه توسط مدیران و مسئولین کشور صورت گرفت تا بار دیگر اخبار سرزمین افسانه ای من در صدر گزارشات داخلی و خارجی قرار گیردکه پرداختن به هرکدام نیاز به مطالعه کافی، فرصت مناسب، تحقیقات همه جانبه و معلومات عالی را دارد،که از توان نویسنده خارج و در مطلب نمی گنجد. ولی اجازه می خواهم درحد بضاعت علمی و تجربی خود اشاره ای داشته باشم به هرآنچه به صورت مثبت و منفی درسرزمین چهارفصل اتفاق افتاد تا شاید مورد استفاده هموطنانم قرارگیردانشاءالله.
۱- اطلاع رسانی،اکنون و در این زمان که از جهان بعنوان دهکده جهانی نام برده می شود و اینترنت، فضای مجازی، رسانه های شنیداری وگفتاری به دورترین روستاهای کشور رسوخ کرده، بهترین وسیله دسته جمعی است که می توان با استفاده از آن و اطلاع رسانی به موقع حجم خسارت وارده را در بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی کاهش داد که شکی نیست اطلاع رسانی خوب، بموقع و فراگیر دولت در سیل اخیر را می توان تجربه ای خوب در تاریخ حوادث طبیعی کشور دانست و البته ثابت می کند نظرات کسانی که همواره به دنبال سانسور و فیلترکردن فضای مجازی هستند عاقلانه نیست. دولت با اطلاع رسانی خوب، بموقع و لازم توانست دراین فصل تعطیلات مردم را درخانه های خود ساکن کرده، حجم مسافرتها را کم، و آنها را از نزدیک شدن به مسیر رودخانه ها، نقاط سیل گیر دورکند و از طرفی مدیران،کارکنان و نیروهای امداد و نجات را پای کار بیاورد.
۲- تعطیلات زیاد ، بحران سیل درست زمانی اتفاق افتادکه همزمان با تعطیلات نوروزی بود و کشورتقریبا تعطیل بود، هرسال کشورحدود بیست روز آن هم به صورت ممتد در این ایام تعطیل است، این در حالی که تعطیلات در دیگر ایام سال و به مناسبتهای مختلف فراوان وجود دارد و شکی نیست این برای کشور فلج کننده و غیرکارشناسی و غیرعلمی است، پس جا دارد دولت به صورت جدی ازحجم تعطیلات بکاهد.

۳- کار کارشناسی، سیل اخیرثابت کرد که هیچ پروژه ای را نباید قبل از اتمام مطالعات لازم آغازنمود. دیگرزمان آزمون و خطا نیست، چون در این زمان سرمایه های مادی و معنوی خود را از دست می دهیم و زمان به ضرر ما تلف می شود. چطور در دشتی وسیع درمنطقه آق قلا پروژه بزرگ راه آهن اجرا می شود بدون اینکه پلهای لازم برای هدایت آب در نظرگرفته شود. چطور پل فرسوده ای چهل سال بر روی رودخانه قره سو آنهم دروسط شهرکرمانشاه یعنی بیخ گوش شهردار می ماند و به فکر هیچ مدیری نمی رسد تا آنرا جابجا نماید تا اینکه سیل فرا میرسد و ما در دقیقه نود مجبور به جابجائی آن می شویم.چطور چند هکتار زمین را تصرف و در آن شروع به احداث مسکن مهر می کنیم هزاران تن آهن در آن می کاریم و پس چند سال توقف مجبور به بریدن آنها و برچیدن پروژه می شویم، پس سیل تلنگرهای خوبی به ما زد اگر به خودآئیم.
۴- استفاده از پتانسیل های چهارفصل، بارشهای سیل آسا در غرب و جنوب، سفید پوش شدن ارومیه و اردبیل، شدت گرما در بندرعباس و همزمان برداشت خوشه های طلائی گندم در شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان چیز خیلی عجیبی برای سرزمین زیتون، نخلهای سرفراز، نارنج و لاله های واژگون ایران نیست. بلکه مدیریت مدیران موفق می طلبد تا با برنامه ریزی درست ایران را به جهانیان معرفی کند و با جذب توریست دلار و یورو به خزانه کشور واریز نماید.
۵- آزمایشی برای مدیران، سیل چند روز گذشته جدای از خوبیها و بدیهایش میدان عمل خوبی بود تا مردم این وارثان اصلی انقلاب خدمت گذاران خوب و شایسته را از خائنین که ادعای خادمی ملت را به دروغ یدک می کشند، تشخیص داده و از هم جدا کنند. آنهائی که به ناحق برکرسیهای مدیریت کلان کشور تکیه زده و به دنبال فرصت هستند تا جیب خود را پرکنند. این بحران جنگ بود که باعث شد. تاخاطره باکری ها، همتها، خرازی ها و… در اذهان عموم به خوبی تا ابد ماندگار بماند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

6 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>