ارسال لیستی از نشریات کرمانشاه به وزارت ارشاد برای دریافت کاغذ


3113897

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه از ارسال لیست نشریات استان به وزارت ارشاد برای دریافت کاغذ یارانه ای خبر داد.
به گزارش باختر و به نقل از مهر، پریسا محمدی تعداد کل چاپخانه‌های فعال در استان کرمانشاه را ۸۴ باب شامل چاپخانه‌های در حوزه چاپ دیجیتال، لیتوگرافی و چاپ اسکرین عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر گرانی کاغذ این چاپخانه‌های فعال را تهدید می‌کند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت کاغذ هزینه‌های چاپ را هم افزایش خواهد داد، گفت: در این راستا افزایش قیمت فیلم و زینک نیز سبب ایجاد مشکلاتی در چاپخانه‌های استان کرمانشاه شده است.
معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه یادآور شد: اگر دولت یارانه حمایتی برای کاغذ مورد نیاز چاپخانه‌ها در نظر نگیرد مشکلات حوزه چاپ به حوزه نشر نیز سرایت می‌کند و قیمت کتاب نیز با افزایش مواجه خواهد شد و به این ترتیب قدرت خرید مردم نیز در این زمینه پایین می‌آید.
وی خاطرنشان کرد: اگر چه در حال حاضر اکثر چاپخانه‌ها به ظاهر بسته نیستند، اما عملاً هیچ چاپی ندارند و می‌توان گفت به نوعی تعطیل هستند و حتی قدرت پرداخت حقوق کارگران را ندارند.
محمدی در ادامه یکی دیگر از مشکلات این صنعت را ارجاع و برون سپاری کارهای چاپی استان به خارج از استان کرمانشاه عنوان کرد و گفت: باید ترتیبی اتخاذ شود که روزنامه‌ها و نشریات استان در داخل استان به چاپ برسند.
وی با تأکید بر لزوم ممنوعیت چاپ در خارج از استان کرمانشاه برای ادارات و سازمان‌های دولتی، تصریح کرد: عالی‌ترین مقام استان باید ادارات و سازمان‌ها را ملزم کنند که فرم‌ها و دیگر موارد چاپی مورد نیاز را در داخل استان چاپ کنند.
معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: اگر این اتفاق بیفتد چرخ چاپخانه‌ها می چرخد و شاید مرهمی بر دیگر زخم‌ها و مشکلات این صنعت باشد.
این مسئول در بخش دیگری از سخنانش به چاپ ۲۰۸ عنوان کتاب طی سال ۹۷ اشاره کرد و بیان داشت:
به این ترتیب در این خصوص ۱۰ درصد رشد چاپ داشتیم.
محمدی به اقدامات انجام شده جهت برطرف شدن مشکلات صنعت چاپ اشاره کرد و یادآور شد: به این منظور لیستی از نشریات استان تهیه و ارسال شده و منتظریم معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، کاغذ را با ارز دولتی و وارد و به صورت یارانه‌ای در اختیار آنها قراردهد.
وی در پایان از مسئولین درخواست کرد که جهت رفع مشکلات این صنعت تمام همت خود را کار بگیرند.