آغاز هفته پرخطر برای شبکه برق؛ احتمال بروز خاموشی در کرمانشاه


3172044

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه گفت: طی هفته‌جاری با توجه به بالا رفتن درجه حرارت هوا یک «هفته بحرانی» اعلام شده و احتمال خاموشی در استان وجود دارد.
به گزارش باختر و به نقل از فارس، با ورود جبهه جدید هوای گرم تابستانی و افزایش 2 تا سه درجه‌ای دمای هوا استان طی هفته جاری، احتمالا با جهش بیشتری در مصرف برق و ثبت رکوردهای جدید روبه‌رو خواهیم بود.
دمای هوای کرمانشاه افزایش می‌یابد
مدیر روابط عمومی هواشناسی استان کرمانشاه در گفت‌وگو در خصوص گرمای طاقت‌فرسای تابستانی پیش‌بینی شده برای روزهای آتی، اظهار داشت: طی روزهای گذشته شهرستان سنقر با حداقل 10 درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین نقطه استان و سومار، قصرشیرین و سرپل‌ذهاب هر سه، با 44 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقاط استان گزارش شده است.
به گفته پروانه صفری، در شهر کرمانشاه دمای هوا بین حداقل 15 و حداکثر 38 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است.
وی هوای استان تا اواسط هفته آینده را صاف گاهی اوقات همراه با وزش باد پیش‌بینی کرد و افزود: وزش باد ممکن است طی ساعاتی از اواخر وقت امروز هوا را در نواحی مرزی کم‌بیش غبارآلود کند.
صفری با بیان اینکه دمای هوای روزانه تا روز دوشنبه تغییرات چندانی نخواهد داشت، افزود: سه‌شنبه و چهارشنبه با افزایش تدریجی دمای هوا بین 2 تا سه درجه در نقاط مختلف استان مواجه خواهیم بود.
با توجه به افزایش دمای هوای کرمانشاه بین 2 تا سه درجه، در صورتی که مردم بیش از روزهای گذشته نسبت به مصرف برق در ساعات پیک، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف نداشته باشند، احتمال بروز خاموشی در استان وجود دارد.
کارشناسان معتقدند، در روزهای گرم سال و در دماهای بالا به ‌ازای هر یک درجه افزایش دما بیش از 400 مگاوات مصرف برق شبکه افزایش می‌یابد.
مراکز حساس و حیاتی کرمانشاه
از خاموشی‌ها مستثنی هستند
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه در این خصوص در گفت‌وگویی، اظهار داشت: براساس اعلام مدیریت شرکت برق ایران هفته‌جاری با توجه به بالا رفتن درجه حرارت هوا یک «هفته بحرانی» اعلام شده است. امیدعلی مرآتی با اشاره به احتمال بروز خاموشی، اضافه کرد: در صورتی که مردم بیش از روزهای گذشته نسبت به مصرف برق در ساعات پیک، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف نداشته باشند، خاموشی اعلام می‌شود. وی در خصوص چگونگی اجرای برنامه خاموشی در استان، گفت: مراکز حساس و حیاتی استان را در واقع از خاموشی‌ها جدا کردیم، سایر مناطق براساس نرم‌افزاری که در شرکت نصب شده به ترتیب خاموشی‌ها اعمال می‌شود.
مرآتی به مشترکان بخش خانگی توصیه کرد، نسبت به مصرف خود حداقل 10 درصد صرفه‌جویی داشته باشند، یعنی خانواده‌ها در ساعات 12 تا 16 و 17 تا 23 مدیریت مصرف داشته باشند.
این مسؤول در پایان، خاطرنشان کرد: در صورتی که مردم در هفته‌جاری، مدیریت مصرف برق را در دستور کار قرار دهند، در تلاشیم خاموشی اعمال نشود.