دوشنبه , ۱۸ آذر ۱۳۹۸
آخرین خبرها

باند «کودکان کار» در استان نداریم؟!

image_print

1444733740654_41911-th3

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به اقدامات مستمر در بحث ساماندهی کودکان کار، گفت:خوشبختانه در اینزمینه وضعیت بحرانی در استان نداریم.
به گزارش باختر، علیرضا گودرزی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه آمار دقیقی در خصوص کودکان کار وجود ندارد، گفت: بعد از جمع آوری این کودکان تعدادی از آنها دوبارهبه چرخه کار باز می‌گردند و آمارها مدام تکرار می شود و نمی توان تعداد دقیقی برای آن ذکر کرد.
وی با بیان اینکه عمده افراد تنها کودکان سرچهارراه و کودکان دستفروش و زباله گرد را کودک کار می دانند،گفت: این درحالی است که هر کودکی که در کارخانجاتیا واحدهای صنفی هم مشغول کار است کودک کار محسوب می شود. حتی برخی از این کودکان برای تکدی گری به کار گرفته می شوند و همه اینها کودک کار هستند.
وی با اشاره به استمرار ساماندهی کودکان کار در طول سال گفت: متولی اصلی در این زمینه سازمان بهزیستی است و در طول سال کار شناسایی و ساماندهی این کودکان را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه ریشه اصلی فعالیت کودکان کار به فقر و نداری خانواده برمی گردد گفت: در همین راستا بعد از شناسایی کودکان، بررسی وضعیت خانوادگی آنها در دستور کار قرار می گیرد و چنانچه سرپرست خانواده بیمار و یا ازکار افتاده بوده و یا زن سرپرست خانواده باشد، با هماهنگی کمیته امداد امام (ره)، خانواده تحت پوشش این نهاد قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه تعدادی از این کودکان نیز توسط برخی افراد حرفه ای برای انجام دستفروشی، تکدی گری، زباله گردی و … به کار گرفته می شوند، گفت: در استان تنها سال گذشته یک باند در این زمینه شناسایی شد که از استان دیگر آمده بودند که همگی دستگیر شدند و در خود استان فعالیت باند کودکان کار را نداریم.
گودرزی خاطرنشان کرد: برخی از این کودکان نیز هستند که کلا سرپرست نداشته و یا بدسرپرست هستند که این کودکان در مراکز مخصوص بهزیستی نگهداری شده و امور تحصیل آنها نیز پیگیری می شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه با بیان اینکهبکارگیری کودکان برای کار در تمامی صنوف و کارخانجاتتخلف بوده و جرم تلقی می شود، گفت: در همین راستا با هر صنف و کارگاه و کارخانه ای که کودکان را بکارگیری کند،برخورد قانونی خواهد شد.
وی افزود: خوشبختانه طبق بررسی هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته و بعد از اقدامات بسیاری که در این حوزه انجام شده، به نظر می رسد وضعیت استان در بحث کودکان کار بحرانی نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>