سه شنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۸
آخرین خبرها

حذف ۴ صفر چه تاثیری بر بازار «بورس» دارد؟

image_print

1054878_713

 یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر طرح حذف صفر از پول ملی واقعا اجرا شود، هیچ تاثیر هیجانی بر بازار سرمایه نخواهد داشت.
به گزارش باختر، محمد ماهیدشتی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه طرح حذف صفر از پول ملی تاکنون بارها مطرح شده اما به مرحله اجرا نرسیده است، اظهار کرد:مشخص نیست که این بار هم حذف صفر از پول ملی اجرایی شود، یا نه.
ماهیدشتی اضافه کرد: این طرح باید زمانی اجرا شود که تورم برای مدت چند سال پیاپی پایین باشد و ثبات اقتصادی در کشور داشته باشیم، در غیر این صورت نتیجه‌ای نخواهد داد و مجبوریم هرچند سال یکبار برداشتن صفرها را تکرار کنیم که کار چندان جالبی نیست.
وی ادامه داد: کار اساسی برای مدیریت تورم در کشور اصلاح سیستم بانکداری و مقابله با فعالیت بانک‌های غیراقتصادی است که باید در کنار حذف صفر در دستور کار باشد.
این کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است، اگر حذف صفر با اصلاحات اینچنینی در ساختار بانکی همراه باشد می‌تواند تا حدودی ثبات را به اقتصاد کلان کشور وارد کند.
ماهیدشتی با بیان اینکه هم اکنون هم در عمل حذف چهار صفر از پول کشور انجام شده، تاکید کرد: الان هیچ قیمت ۱۰ هزار ریالی حتی برای یک بطری آب هم در کشور نداریم و چنین پولی به ندرت توسط مردم مبادله می‌شود.
وی درباره تفاوت اسکناس و سکه‌ها نیز بعد از حذف چهار صفر عنوان کرد: تنها تفاوتی که خصوصا در اسکناس‌ها ایجاد می‌شود تغییر نقاشی و نوشته روی آنها است.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، در سیستم‌های حسابداری نیز بعد از حذف صفر اختلال چندانی ایجاد نمی‌شود، زیرا هم اکنون نیز در سیستم‌های حسابداری ارقام پایینی مانند ۱۰ هزار ریال و… به ندرت تایپ می‌شود.
ماهیدشتی درباره تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی در بازار سرمایه نیز گفت: اگر  این طرح به درستی اجرا شود، با ایجاد ثبات در اقتصاد کلان، می‌تواند به ثبات
بازار سرمایه نیز کمک کند.
وی اضافه کرد: به علاوه با به ثبات رسیدن اقتصاد کلان کشور، بسیاری از فسادها از بین می‌رود و این امر باعث می‌شود ارزش شرکت‌های توانمند و صاحب نوآوری بورس بیشتر شود.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: حذف صفر به هیچ عنوان باعث تاثیرات هیجانی در بازار سرمایه نخواهد شد.
ماهیدشتی با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود سهام برخی شرکت‌ها که ارزش آنها کمتر از ۱۰ هزار ریال است با حذف چهار صفر دچار افزایش قیمت و افزایش تقاضا خواهد شد، گفت: چنین چیزی صحت ندارد.
وی درباره محاسبه ارزش چنین سهام‌هایی که زیر ۱۰ هزار ریال قیمت دارند نیز در شرایطی که چهار صفر از پول ملی حذف شود اظهار کرد: برای این منظور دو راهکار وجود دارد،
یا قیمت‌ها در بازار بورس اعشار خواهد خورد که هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند و یا اینکه سهامی که قیمت‌های اینچنینی دارند ادغام شده و به صورت ۱۰ تایی یا صدتایی عرضه می‌شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>