سه شنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۸
آخرین خبرها

آیینی برای پاسداشت تلاش خبرنگاران کرمانشاه

image_print

156540416

به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، مراسم روز خبرنگار در کرمانشاه شامگاه روز شنبه (۱۹ مرداد) باحضور استاندار، معاونین استانداری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولین و اصحاب رسانه استان در محل هتل پارسیان برگزار شد.
نخستین سخنران این مراسم فریدون معتمدیان رئیس خانه مطبوعات استان بود که در سخنانی کوتاه با اشاره به تلاش هایی که برای برگزاری شایسته مراسم روز خبرنگار در کرمانشاه انجام گرفته و تقدیر از حمایت استاندار در این خصوص، گفت: درسالهای اخیر خانه مطبوعات استان با همکاری استانداری یکی از بهترین آیین های روز خبرنگار در ایران را برگزار کرده است.
در ادامه این نشست این نمایندگان رسانه های کرمانشاه بودند که همانند سالهای گذشته به بیان دغدغه ها و مشکلاتشان پرداختند.
علی مولوی مدیر خبرگزاری ایرنا در کرمانشاه نداشتن امنیت شغلی، درآمد کافی و بیمه را از مهمترین مشکلات جامعه رسانه کرمانشاه دانست و گفت: این مسائل و مشکلات به دغدغه اهالی رسانه کرمانشاه و کشور تبدیل شده که انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدبیری برای حل آن اتخاذ کند.
وی همچنین با بیان اینکه گرانی کاغذ طی یکسال اخیر باعث کاهش تیراژ روزنامه ها شده، اعلام کرد:  یکی دیگر از مشکلاتی که رسانه ای ها با آن روبرو هستند، بحث دسترسی آزاد به اطلاعات است که هرچند قانون آن توسط دولت به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده، اما در عمل دستگاه ها از ارائه بسیاری از اطلاعات به رسانه ها خودداری می کنند.
مولوی همچنین از خودداری برخی مدیران از مصاحبه با رسانه ها انتقاد کرد و خواستار گنجاندن شاخص پاسخگویی در شاخص های ارزابی مدیران شد.
وی همچنین خواستار انتصاب یک سخنگوی دائم برای زمان وقوع بحران ها در استان شد  تا پاسخگوی رسانه ها باشد.
وی به شکایت برخی مدیران از رسانه ها هم به دلیل انتشار خبرهای انتقادی اشاره کرد و گفت: انتظار داریم اگر مدیری هم نسبت به انتشار خبری از رسانه ای اعتراض دارد، به جای طرح آن در محاکم قضایی، در شورای اطلاع رسانی استان آن را مطرح کند تا پیگیری شود.
عبدالله مرادی مدیر مسئول مجتمع رسانه ای میلکان هم در این مراسم عدم پاسخگویی مدیران، نشناختن جایگاه خبرنگاران، کمبود و گرانی کاغذ، عادلانه نبودن توزیع آگهی ها و  مشارکت دادن رسانه ها در توسعه استان را از جمله دغدغه ها و مطالبات جامعه رسانه ای کرمانشاه عنوان کرد.
وی در ادامه به انتقاد از عضوگیری خانه مطبوعات استان پرداخت و گفت: متاسفانه نحوه عضوگیری در خانه مطبوعات بگونه ای است که تنها عده معدودی از خبرنگاران توانسته اند عضو این نهاد شوند.
سومین و آخرین نماینده رسانه ها که در این مراسم به بیان مشکلات جامعه خبرنگاران کرمانشاهی پرداخت، محبوبه علی آقایی از ایسنا بود.
وی بابیان اینکه خبرنگاری یک حرفه و تخصص است، عنوان کرد: نیازمند این هستیم رسانه های استان نیز به این حرفه به دید تخصصی نگاه کرده و مانع از ورود افراد غیرمتخصص به این حوزه شوند.
علی‌آقایی در ادامه بابیان اینکه رسالت خبرنگار ایجاب می کند که قلم فروشی نکند، گفت: تخلف هر خبرنگار موجب متضرر شدن بخش وسیعی از جامعه می شود و در همین راستا ضرورت دارد خبرنگاران باصداقت قلم بزنند.
وی همچنین به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایان سالجاری اشاره کرد و عنوان کرد: متاسفانه در آستانه انتخابات شاهد رشد قارچ گونه برخی از کانال های تلگرامی هستیم که ممکن است برای استان خطرآفرین باشد، لذا انتظار داریم مسئولان ذیربط از هم اکنون نظارتی برفعالیت این کانال ها داشته باشند.
علی‌آقایی در پایان بابیان اینکه بخش اعظم خبرنگاران کرمانشاهی را بانوان تشکیل می دهند، عنوان کرد: خبرنگاری حرفه ای سخت است که فرسودگی روح و جسم افراد فعال در این حوزه را به مرور رقم می زند که این امر در بانوان شدیدتر خواهد بود، بنابراین به نمایندگی از بانوان خبرنگار کرمانشاهی از استاندار می خواهم که بسته ای رفاهی ورزشی برای این قشر از خبرنگاران استان در نظر گرفته شود.
این درخواست بانوی فعال رسانه ای کرمانشاه مورد موافقت استاندار قرار گرفت.
در ادامه این مراسم وحید نیشابوری مدیرعامل خانه مطبوعات استان نیز خواستار میزبانی جشنواره منطقه ای و یا فرامرزی مطبوعاتی در کرمانشاه شد و گفت: اگر برای برگزاری این جشنواره ها موافقت شود و از نظر مالی هم تامین شویم، تاپایان امسال و یا اوایل سال آینده آن را برگزار خواهیم کرد.
وی همچنین به انتقاد مطبوعات استان از نحوه توزیع آگهی ها از سوی دستگاه های اجرایی هم اشاره کرد و افزود:  پیرو دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی دستگاه های اجرایی باید آگهی های خود را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بدهند تا از این طریق بین مطبوعات توزیع شود، اما متاسفانه بسیاری از ادارات تمکین نمی کنند، لذا امیدواریم استاندار این موضوع را به دستگاه های اجرایی گوشزد کند.
نیشابوری در ادامه کمبود و گرانی کاغذ در استان را یک بحران خواند و گفت: ابتدای امسال با دوندگی سهم کوچکی از کاغذ یارانه ای توزیع شده در کشور را توانستیم بگیریم، این درحالی بود که سایر استان های کشور با پیگیری ادارات کل ارشاد خود چهار برابر ما سهمیه کاغذ گرفتند، بنابراین انتظار داریم برای رفع مشکل مطبوعات استان اداره کل فرهنگ و ارشاد، استانداری و صنعت و معدن اقدام کنند.
وی به انتقاد یکی از سخنرانان مراسم نسبت به عضوگیری خانه مطبوعات هم واکنش نشان داد و گفت: هیچ محدودیتی برای ثبت نام و عضویت افراد در خانه مطبوعات وجود ندارد.
مدیرعامل خانه مطبوعات استان در پایان خواستار برنامه ریزی و همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای برگزاری دوره های آموزشی خبرنگاری جهت ارتقاء سطح کیفی فعالیت رسانه های کرمانشاهی شد.
افشین امیری مدیرکل صداوسیمای استان کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت کار رسانه ها، گفت: رسانه های کرمانشاه در شرایط سخت همچون سیل و زلزله در خط مقدم اطلاع رسانی بودند و با کمترین انتظار و توقع  ایفای نقش کردند.
وی به برگزاری جشنواره پویانمایی در کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: این جشنواره با اهتمام استاندار و تلاش مسئولین برگزار شد و  طی مدت برپایی آن معرفی شایسته ای از کرمانشاه شد، بگونه ای که پنج هزار دقیقه پخش زنده از رسانه های ملی و فراملی داشتیم که یک ظرفیت بسیار بالا برای استان بود.
در ادامه این مراسم بهرام فاضلی زاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بود که برای رفع نگرانی و دغدغه های اهالی رسانه کرمانشاه قول هایی داد.
وی به دغدغه مطبوعات کرمانشاه در بحث کمبود کاغذ اشاره کرد و گفت: هر چند ابتدای امسال کاغذ برای مطبوعات در کشور توزیع شد، اما کرمانشاه به نسبت سایر استان ها سهمیه کمتری دریافت کرد، اما با کمک استانداری پیگیری خواهیم کرد که سهم از دست رفته استان را احیاء کنیم.
فاضلی همچنین درخصوص درخواست مدیرعامل خانه مطبوعات استان برای برگزاری یک جشنواره منطقه ای یا فرامرزی، اظهار کرد: در دوره های پیش سابقه برگزاری جشنواره های موفقی در حوزه مطبوعات داشته ایم که اگر اعتبار باشد جشنواره ای بهتر از دوره های قبل برگزار خواهیم کرد، چراکه مطبوعاتی حرفه ای در استان داریم.
وی در ادامه به انتقادها در خصوص ناعادلانه بودن نحوه  توزیع آگهی دستگاه های اجرایی نیز پاسخ گفت و افزود: تلاش می کنم تا توزیع آگهی ها را به مسیر درستی برسانم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پاسخ به مطالبه مدیرعامل خانه مطبوعات استان برای برگزاری دوره های آموزشی برای خبرنگاران نیز گفت: در استانی مانند اصفهان سه دهه است که دانشکده هنر و معماری فعالیت می کند، اما در کرمانشاه که قطب غرب کشور است، تنها یک مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر داشتیم که می توانستیم آموزش خبرنگاران را به آن وصل کنیم که متاسفانه همین مرکز هم  در حال تعطیلی است.
وی در بخشی دیگر از سخنانش خواستار این شد که رسانه های استان از سیاه نمایی بپرهیزند و چهره ای امیدوار و بانشاط از استان منعکس کنند.
در این مراسم از خانواده مرحوم میرحیاث صیدی و یگانه نوروزی از اهالی رسانه استان که اخیرا دار فانی را وداع گفته اند، تقدیر و یاد آنان گرامی داشته شد.
همچنین از شهنام صدیق صفایی از پرسنل روابط عمومی استانداری به پاس ۲۰ سال خدمت در حوزه اطلاع رسانی تقدیر شد.
در این مراسم که با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از اهالی رسانه استان برگزار شد، از خبرنگاران تقدیر بعمل آمد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>