دو ومیدانی کرمانشاه با این وضعیت نامعلوم به قهقرا می‌رود


dw_w_mydny_0

یک مربی دو ومیدانی در کرمانشاه گفت: وضعیت دو ومیدانی استان پس از سال‌ها تلاش هم‌اکنون در آستانه نابودی قرار دارد و در صورتی که به‌زودی راهکاری برای حفظ آن نشود به قهقرا خواهد رفت.
به گزارش باختر، حسین امیری در گفت‌وگو با فارس در خصوص وضعیت نامعلوم دو ومیدانی استان، اظهار داشت: استان کرمانشاه در طول سال‌های 95 و 96 در مسابقات کشوری داخل سالن و قهرمانی کشور در جمع چهار تیم برتر کشور قرار داشت، اما در سال 97 و 98 حداقل در جمع 10 تیم برتر کشور نیز حضور ندارد.
این مربی دو ومیدانی در کرمانشاه یادآور شد: این در حالی است که ورزشکاران توانایی همچون محمد چشمه‌زار، آرمین سبحانی، علی قنبری، مرتضی ناظمی، محمد ماهیدشتی، پژمان یارولی، احسان طهماسبی، سعید پیری، سبحان احمدی، محمد بنی‌عامیران و امین امیری همچنان در جمع ورزشکاران هیأت دو ومیدانی استان قرار دارند و می‌توان از استعدادهای آن‌ها بهره برد و این موفقیت‌ها را تکرار کرد.
وی با  اشاره به روند استعدادیابی هیأت‌های قبلی دو ومیدانی استان، خاطرنشان کرد: در سال 95 به همت حمید فردین‌پور و با مساعدت آموزش و پرورش استان دوره‌های استعدادیابی برگزار و نفرات برتر آن به فدراسیون معرفی شد و حاصل این استعدادیابی بسیاری از ورزشکاران رده‌های نوجوانان و جوانان استان است.
امیری در پاسخ به این سوال که ورزشکاران فعلی هیأت به چه دلیل از مسابقات دور هستند، گفت: ورزشکارانی همچون چشمه‌زار، سبحانی، قنبری  و ناظمی سال‌ها می‌توانند در دو ومیدانی فعالیت کنند، اما شرایط به شکلی است که در اوج توانایی برخی از آن‌ها از ورزش جدا شده با هیأت همکاری نمی‌کنند.
وی با بیان این مطلب که بررسی عملکرد دو ومیدانی نیازمند نظر کارشناسان است، گفت: افرادی در هیأت دو ومیدانی حضور دارند که از لحاظ اخلاق و جایگاه اجتماعی در وضعیت بسیار بالای قرار دارند، اما کارکرد آن‌ها در دو ومیدانی تنها عکس گرفتن در کنار ورزشکاران است، چرا که این افراد هیچ عملکرد تخصصی مثبتی در دو ومیدانی ندارند.
امیری اظهار داشت: هیأت فعلی دو ومیدانی در حال فعالیت هستند، اما رویکرد مدیرتی آن‌ها دارای چالش‌های فراوانی است و در صورتی که این رویکرد تصحیح نشود دو ومیدانی کرمانشاه در وضعیت نابسمانی قرار خواهد گرفت که نمی‌توان آن را نجات داد.
رئیس هیأت دو ومیدانی استان کرمانشاه در ادامه این گفت‌وگو با رد ادعای ضعف دو ومیدانی استان، گفت: در مسابقات کشوری سال‌جاری برخی از ورزشکاران ما به علت آسیب‌دیدگی حاضر نبودند به همین دلیل نتوانستیم جایگاه مناسبی را کسب کنیم.
احمد روشن‌زاده درخصوص دلیل ضعف مسابقات سال گذشته نیز، یادآور شد: در مسابقات سال گذشته نیز چند تن از ورزشکاران ما به علت آماده‌سازی برای حضور در مسابقات آسیایی جاکارتا در مسابقات قهرمانی کشور حاضر نبوده و به‌همین دلیل نتوانستیم عملکرد قابل قبولی را کسب کنیم.
وی در خصوص وضعیت طهماسبی، افزود: این ورزشکار به علت بی‌نظمی به یک دوره محرومیت سه ساله از طرف هیأت دو ومیدانی استان محکوم شد و امیدواریم بعد ازسپری کردن دوره محرومیت تمرینات خود را دنبال کند.
روشن‌زاده با اشاره به موفقیت هیأت دو ومیدانی استان در جذب بانوان، گفت: یکی از عملکردهای مثبت هیأت دو ومیدانی استعدادیابی و جذب بانوان بوده است و به نحوی که با توجه به برنامه‌های آتی هیأت در آینده شاهد درخشش بانوان بیش از پیش خواهیم بود.
این مسؤول با گله‌مندی از اداره ورزش و جوانان استان، اظهار داشت: فعالیت بانوان در ورزشگاه 15 خرداد آغاز شده، اما خیلی از تمرینات این ورزشکاران به علت برگزاری مسابقات فوتبال تعطیل می‌شود و یا اینکه اجازه تمرین به ورزشکاران ما داده نمی‌شود همچنین برخی امکانات لازم برای ورزش دو ومیدانی در این ورزشگاه فراهم نیست.
وی ادامه داد: از طرف دیگر آموزش و پرورش رویکرد تعاملی با هیأت دو ومیدانی ندارد و علی‌رغم در اختیار گرفتن فضا و امکانات از این هیأت در هنگام معرفی استعدادهای خود به هیأت کوتاهی کرده و زمینه معرفی ورزشکاران را در ورزش دو ومیدانی از بین می‌برد.
گفتنی است، رشته دو ومیدانی در مسابقات المپیک دارای بیش از 45 مدال در بخش‌های مختلف است و کرمانشاه در المپیاد استعدادهای برتر در سال گذشته در جایگاه 11 با یک مدال طلا قرار گرفت.