پنجشنبه , ۸ اسفند ۱۳۹۸
آخرین خبرها

اینجا مغزتان هم سیر می‌شود!/«نان داغ» با طعم «مطالعه و کتاب»

image_print

13980527000139_Test_PhotoN

نانواهای خوش ذوقی در کرمانشاه هستند که در راستای ترویج فرهنگ‌ کتابخوانی با ایجاد کتابخانه‌ای در نانوایی‌هایشان مشتریان را به مطالعه تشویق می‌کنند.
به گزارش باختر و به نقل از فارس، این روزها فضای مجازی بلای جان کتاب و کتابخوانی شده است، فضای مجازی و استفاده بیش از حد و بی‌رویه از این فضا عاملی شده تا مخاطبان کتاب، کمتر از گذشته شود.
نسل نوجوان که می‌تواند آینده کتابخوانی کشور را تضمین کند، متاسفانه بیشترین وقت خود را در فضای مجازی به سر می‌برند؛ با نگاهی جزئی به آمار تیراژ کتب به راحتی می‌توان فهمید سرانه مطالعه تا چه اندازه پایین آمده است.
البته جدا از وظایف مسؤولان فرهنگی کشور، خود نیز باید ترویج مطالعه را برعهده بگیریم، در این بین کسانی هستند که باذوق و ابتکار دیگران را به مطالعه مکتوب تشویق می‌کنند.
تعدادی انگشت‌شمار نانوایی‌ در کرمانشاه وجود دارند که به فکر دقایق معطلی مشتریان در صف نانوایی هستند و علاوه بر دغدغه پخت نان خوب، افزایش دانایی شهروندان را نیز دارند بدین منظور در راستای ترویج فرهنگ‌ کتابخوانی با ساخت قفسه‌ای کوچک مشتریانی که در صف هستند را به مطالعه تشویق می‌کند.
وارد یکی از این نانوایی‌ها که می‌شوی نخستین چیزی که نظر هر تازه واردی را جلب می‌کند کتابخانه کوچک گوشه نانوایی و عکس‌هایی قدیمی استان کرمانشاه است که به دیوار زده است.
چند دقیقه‌ای را با صاحب نانوایی هم کلام می‌شوم و از انگیزه‌اش درخصوص چگونگی ایجاد کتابخانه کوچک پرسیدم، گفت: بیشتر مشتریان نانوایی به محض اینکه در صف نانوایی می‌ایستند، سریع گوشی‌هایشان را بیرون می‌آورند و ترجیح می‌دهند بیشتر وقتشان را با گوشی‌هایشان بگذرانند.
عباس ادامه داد: باوجود تاثیر زیاد کتاب خواندن و نتیجه مثبت آن در زندگی خود و با همراهی دوستانم به فکر افتادم تا برای مشتریان نانوایی که وقت زیادی را اینجا می‌گذرانند، چاره‌ای بیندیشم.
وی تصریح کرد: فکر کردم اگر کتاب خوب در دسترس مشتریان باشد، از وقتی که در نانوایی می‌گذرانند خوب استفاده می‌کنند و سرذوق می‌آیند، کتاب می‌خرند و مطالعه می‌کنند؛ در این راستا تعدادی کتاب تهیه کردم و آن‌ها را در نانوایی گذاشتم هر چند تعداد کتاب‌ها کم است، اما مشاهده می‌کنید که اکثر مشتریان کتاب به‌دست هستند.
این نانوای خوش ذوقی در خصوص استقبال مشتریان از این  اقدام فرهنگی جالب، گفت: از روزی که این کتاب‌ها را اینجا گذاشته‌ام، خیلی‌ها استفاده کرده‌اند و حتی بعضی‌ها با خواندن چند صفحه به آن کتاب علاقه‌مند شده و با رغبت بیشتری مطالعه آن را دنبال می‌کنند و کتاب را به امانت می‌برند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>