پنجشنبه , ۸ اسفند ۱۳۹۸
آخرین خبرها

سرمقاله/ شیرآبه های متعفن

image_print

photo_2019-08-18_13-45-57

مسعود پیری
اگر خود تخریبی برآمده از تفکر  «مرغ همسایه غاز است» که باعث ناچیز انگاشتن داشته ها و سرمایه های ما می شود را کنار بگذاریم و با دیده انصاف بنگریم، به راستی شهر کرمانشاه، شهری است زیبا، دلگشا، فرح بخش و بهره دار از زیبایی ها و نعمتهای بی شمار خداداده که خداوند عالمیان به آن ارزانی داشته و بهره مند گردانیده است. زیبایی کوههای پراو و تاق بستان و فرخ شاد، با آن صلابت ذاتی و استواری که صرف نگریستن به آن باعث غرور و اقتدار و عزت نفس می گردد. در سوی دیگر در قسمت جنوبی شهر، سفید کوه  «کوه چرمئ» در امتداد کوههای شمالی شهر، زیبایی های خاص خود را دارد. پیرامون شهر کرمانشاه، سراب ها و چشمه های پرشماری است که مایه خیر و برکت و روح افزایی است. خاک مناسب دشت های شرقی و غربی کرمانشاه، لطف و نعمت خداوند است که بر این شهر و مردمانش ارزانی داشته است چنانکه در کتاب جغرافیای مفصل تاریخی غرب ایران نوشته آقای بهمن کریمی چاپ ١٣١۶ درباره شهر کرمانشاه چنین نوشته شده است «شهر کرمانشاه دارای طراوت و تر و تازگی بسیار است به حدی که می توان گفت در غرب ایران، شهری به قشنگی کرمانشاهان نیست اگرچه رضائیه هم بعد از این شهر جلوه گری می کند ولی باز به پایه و مایه کرمانشاه نخواهد رسید». هر آنچه درباره زیبایی و دلربایی شهر کرمانشاه گفته اند حاصل مؤلفه ها و داشته های ذاتی خدادادی این شهر است البته منکر دستهای سازنده و فکرهای روشن انسان های نیک اندیش و کوشا نمی توان شد و ما قدردان و سپاسگزار کسانی هستیم که در راه زیبایی شهرمان کرمانشاه قدم برمی دارند. برای نمونه، ما همواره قدردان زحمتهای کسانی هستیم و خواهیم بود که بلوار زیبای تاق بستان را بنیان گذاشتند و کرمانشاه را با این بلوار، زیباتر کردند.
لیکن ،
امان، امان از این بشر، از این رونده دو پا
که دفع هر بلا کند، ولی خودش بود بلا
اگر از فراگویی پرهیز کنیم و جان مطلب را بیان داریم باید گفت که جمع آوری زباله در شهر کرمانشاه آنچنان ناشیانه و غیراستاندارد و بدون آموزش فرهنگی مناسب است که عقل سالم حیران می ماند که چگونه و چرا با ندانم کاری، تیشه به ریشه داشته های فرهنگی و اجتماعی و زیبایی های سرشتی و محیطی و جغرافیایی این شهر زده می شود، از آن رو که حاصل کار جمع آوری زباله در کرمانشاه،بوی گند شیرآبه، به واسطه تردد وسایل جمع آوری زباله در خیابان های این شهر است که در حین تردد این وسایل به طور مداوم، شیرآبه زباله جمع آوری شده بر روی سطح خیابان ها می ریزد و بدین ترتیب تمام امتداد خیابانها را بوی گند و متعفن فرا می گیرد و این حکایت همان شخصی است که می خواهد اَبروی ما را درست کند ولی چشم ما را کور می کند.
تصور بفرمایید که ماشین جمع آوری زباله در امتداد بلوار تقریباً ۴ کیلومتری تاق بستان، در حین تردد، همچنان شیرآبه زباله را بر روی سطح بلوار می ریزد و با عبور از خیابان های دیگر نظیر بلوار شهید بهشتی و یا خیابان های فرهنگیان فاز ٢ و کارمندان و….. تمام این خیابان ها را به بوی مشمئزکننده شیرآبه زباله آلوده می گرداند و به این ترتیب انواع بیماری ها و آلودگی ها را در سطح وسیعی از شهر که محل تردد با تراکم بالای افراد و وسایل نقلیه است پخش می کند.
به این می اندیشم که آیا بزرگان و مسئولان شهر ما در سطح شهر تردد نمی کنند. آیا این بدسلیقگی را می بینند و تذکر جدی نمی دهند و بازخواست نمی کنند.
البته عادت بدی نیز در بین برخی شهروندان به صورت رویه در آمده است و آن اینکه زباله های خود را در بسته هایپلاستیکی بر روی صندوق عقب و یا روی سقف ماشین خود می نهند و مسیری را می پیمایند که به خیال خود  آن را در سطل زباله بیاندازند. عملی زشت که در برخی موارد با عبور وسایل نقلیه آنها بر روی سرعت گیرهای سطح خیابان و یا حرکت ناگهانی باعث می شود محتویات بسته زباله آنها در سطح خیابان محل تردد پخش گردد و صورت زشتی به خیابان های شهر بدهد.
علاوه بر آن تردد وسایل شخصی با بسته زباله ای بر پشت آن، صورت ناخوشی دارد و انرژی منفی را به دیگر شهروندان انتقال می دهد که امیدواریم در این زمینه نیز کارهای فرهنگی و تولید محتوا صورت گیرد که زشتی این رویه را نمایان کند و اصلاح گرداند.
علی ایحال عملکرد متولیان جمع آوری زباله از آنجایی که در مقیاس وسیع و تکرارشونده، صورت می گیرد حتماً مستوجب تذکر جدی مسئولان امر می باشد. سلامت و بهداشت روانی و محیط زندگی افراد و شهر را نمی توان به خاطر ندانم کاری عده ای بی ملاحظه و بی توجه، به خطر انداخت و زیبایی شهری چون کرمانشاه را قربانی آن کرد.
کرمانشاه، زیباست. کسانی در شهر ما هستند که مدام برای زیباتر شدن آن در تلاشند.
تصور بفرمایید اگر گردشگری به شهر ما بیاید و مسیر رویایی بلوار تاق بستان را به شوق دیدن آثار تاریخی بی نظیر شهر ما بپیماید و در عین حال بوی گند شیرآبه زباله آزارش دهد.
تلاش ها و هزینه های بسیاری در جذب گردشگر و معرفی زیبایی این شهر صورت می گیرد لیکن در کنارش کسانی هستند که گند می زنند به تمام سعی و تلاش
و هزینه و تبلیغ و پروژه و…… امیدواریم که با تذکر مسئولان امر، رویه غلط و بی ملاحظه جمع آوری زباله اصلاح گردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

9 + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>